Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମାତ୍ର ୬୦ ସେକେଣ୍ଡରେ ଜଣାପଡିବ ଶରୀରର ରକ୍ତ ସର୍କରା, ଛୁଞ୍ଚିର ଭୟ ରହିବନି… ଆସିଗଲା ନୂଆ ମେସିନ୍
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ଚୂଡାନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ, ମୈଦାନରେ ୧୩ ହଜାର ୬୭୫ ପ୍ରାର୍ଥୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଭୀମସାର ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ, ଗୋଡ ଭାଙ୍ଗିବା ସହ ଶରୀରରେ ଲାଗିଛି ଆଘାତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜାଲ୍‌ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେଇ ୩କୋଟି ୬୮ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ପିଏନବି ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ପରିଚାଳକ ସମେତ ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୋଭିଡ୍‌ର କେବେ ବି ଅନ୍ତ ହେବନାହିଁ : ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କମିବା ନେଇ ମିଳିଲାଣି ସଂକେତ : SRC
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହିଳାଙ୍କ ଅଶ୍ଳୀଳ ଫଟୋ ଓ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ୍ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୦ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୪୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୪୨୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୨୫୨୬୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କମିବ ତାପମାତ୍ରା, ୨୮ରୁ ବଢିବ ଶୀତ
  • ||

ଏସି ଚଲାଇବା ଯୋଗୁଁ ଅଧିକ ବିଜୁଳି ବିଲ୍‌ ଆସୁଛିକି ? କରନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ ମିଳିବ ଲାଭ

5/04/2019 at 5:05 PM

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଅଧିକ ଗରମ ହୋଇଥିବାରୁ ଆଜିକାଲି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ଏସି ଚାଲୁଛି। କାରଣ ଗରମ ଦିନରେ ଏସି ଶରୀର ପାଇଁ ଆରାମଦାୟକ ହୋଇଥାଏ। ତେବେ ଘରେ ଏସି ଚାଲିଲେ ବିଲ୍‌ ମଧ୍ୟ ସେମିତି ଆସେ। ଅଧିକ ବିଲ୍‌ ଆସିବାର କାରଣ ମଧ୍ୟ ମଣିଷ ନିଜେ ହୋଇଥାଏ। ଗରମ ଦିନରେ ଏସି ଚଲାଇବା ବେଳେ ଏହି ୪ଟି ବିଷୟରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଲେ ଅଧିକ ବିଲ୍‌ ଆସିବାର ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ହୋଇଥାଏ।
୧. ଏସିରେ ଥିବା ଫିଲଟର ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ସଫା କରିବା ଉଚିତ୍‌। ଏସି ଚାଲିବା ସମୟରେ ଏସିରେ ଥିବା ଫିଲଟରେ ଧୂଳି ଜମିଯାଏ। ଫିଲଟରକୁ ଘରେ ମଧ୍ୟ ସଫା କରାଯାଇପାରେ। ଏସି ଫିଲଟର ଶଫା ଥିଲେ ଏସି କମ୍ପ୍ରେସର ଉପରେ ଅଧିକ ପ୍ରେସର ପଡିନଥାଏ। ଫଳରେ ଏସି ବିଲ୍‌ କମ ଆସେ।   
୨. ଏସି ଚାଲିବା ସମୟରେ ରୁମର ସିଲିଂଗ ଫ୍ୟାନ ଚଳାଇବା ଅନୁଚିତ୍‌। ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା ଥାଏ ଯେ, ଏସି ସହ ଫ୍ୟାନ ଚଲାଇଲେ ଅଧିକ ଥଣ୍ଡା ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏସି ଚଲାଇବା ସମୟରେ ଫ୍ୟାନ ଚାଲିଲେ ଏହା ଏସି ଉପରେ ଅଦିକ ପ୍ରେସର ପକାଏ। ଏହା ଦ୍ୱାରା ବିଲ୍‌ ଅଧିକ ଆସେ।
୩. ଏସି ଚାଲୁଥିବା ସମୟରେ ଟେବୁଲ ଫ୍ୟାନ ଚଲାଇବା ଉଚିତ୍‌। ଏହା ଦ୍ୱାରା ରୁମ ଶିଘ୍ର ଥଣ୍ଡା ହୋଇଥାଏ। ଏହା ଶରୀରକୁ ମଧ୍ୟ ଥଣ୍ଡା କରିଥାଏ।   
୪. ଏସି ତାପମାତ୍ରା ୨୨ରୁ ୨୪ ଡିଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍‌। ସାଦାରଣତଃ ରୁମ ଶିଘ୍ର ଥଣ୍ଡା କରିବା ପାଇଁ ଲୋକେ ଏସିର ତାପମାତ୍ରା ୧୭ ଡିଗ୍ରୀ କରନ୍ତି। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଏସି କମ୍ପ୍ରେସର ଉପରେ ଅଧିକ ପ୍ରେସର ପଡିଥାଏ। ଫଳରେ ଏସି ବିଲ୍‌ ଅଧିକ ଆସିଥାଏ।

   Related Posts