Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟିକା ବଣ୍ଟନ ପାଇଁ ୨୧ ଜଣିଆ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଗଠନ, ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ହେଲେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
  • ||
  • ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ନଷ୍ଟ ହୋଇ ସାରିଥିଲା କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍, ଇକମୋ ପଦ୍ଧତିରେ ସୁସ୍ଥ କଲେ ସମ୍ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଦ୍ଵିତୀୟ ଲହର ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ନାହିଁ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୦୫ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୮ରେ କୃଷକଙ୍କ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା, ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସର ସମର୍ଥନ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୃଷକ-ସରକାରଙ୍କ ଆଲୋଚନା ବିଫଳ, ଡିସେମ୍ବର ୯’ରେ ପୁଣି ବୈଠକ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଷଣ୍ଢକୁ ଧକ୍କା ଦେବା ପରେ ହୁତୁ ହୁତୁ ହୋଇ ଜଳିଲା କାର୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୪ ଜଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ପରୀ’ ହତ୍ୟାକାରୀକୁ ଧରାଇଦେଲେ ମିଳିବ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଘର ବାଡିପଟୁ ମିଳିଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୁଣ୍ଡ ଏବଂ ମୁହଁରେ ରହିଛି କ୍ଷତଚିହ୍ନ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୧୨ ବଖରା ଘର ସହ ଜଳିଗଲା ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା ଗହଣା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଆରୋହୀ ପିଟିହେଲେ ଟ୍ରକ୍‌ରେ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||

ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ‌୍‌କୁ ଏହି ଉପାୟରେ କରନ୍ତୁ ଚାର୍ଜ, କେବେ ହେବନାହିଁ ଖରାପ

22/12/2019 at 9:01 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୨ା୧୨: ବର୍ତମାନ ସମୟରେ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଜରୁରୀଠାରୁ ଅଧିକ ଅବଶ୍ୟକ ହୋଇଗଲାଣି । ଆଜିକାଲି କେହି ମୋବାଇଲକୁ ଛାଡି ରହିପାରୁନାହାନ୍ତି । ମୋବାଇଲ୍ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିତାନ୍ତ ଜରୁରୀ ହୋଇପଡିଛି । ମୋବାଇଲ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାରେ ଏକ ଅସୁବିଧା ହେଉଛି ମୋବାଇଲର ବ୍ୟାଟେରୀ । ଯାହାକି ଗୋଟିଏ ସମୟରେ ସମାପ୍ତ ହୋଇଯାଇଥାଏ । ଏମିତି ଉପାୟରେ ମୋବାଇଲକୁ ଚାର୍ଜ କଲେ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ବ୍ୟାଟେରୀ ଚାଲିଥାଏ । ମୋବାଇଲ୍ ଖରାପ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ନଥାଏ ।

ମୋବାଇଲ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଚାର୍ଜରରେ ହିଁ ମୋବାଇଲକୁ ଚାର୍ଜ କରନ୍ତୁ । ବଜାରରେ ମିଳୁଥିବା ଶସ୍ତା ଚାର୍ଜରର ଉପଯୋଗ କରନ୍ତୁନାହିଁ । ମୋବାଇଲର ଚାର୍ଜର ଠିକ୍ ନରହିଲେ ମୋବାଇଲ୍ ଖରାପ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ ।

ମୋବାଇଲ ଫୋନ୍‌କୁ ରାତିସାରା ରାର୍ଜ ବସାଇ ରଖନ୍ତୁନାହିଁ । ଏହା ଫଳରେ ଆପଣଙ୍କ ଫୋନ୍‌ର କୌଣସି ଅସୁବିଧା ତ ହୁଏନାହିଁ ମାତ୍ର ବ୍ୟାଟେରୀ ଉପରେ ଏହା ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଖୁବ୍ କମ୍ ଦିନରେ ବ୍ୟାଟେରୀ ଖରାପ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ରାତିସାରା ମୋବାଇଲକୁ ଚାର୍ଜରେ ଲଗାନ୍ତୁନାହିଁ ।

ପ୍ରାୟତଃ ଲୋକ ବ୍ୟାଟେରୀ ୧-୫% ଥିବା ସମୟରେ ହିଁ ମୋବାଇଲକୁ ଚାର୍ଜରେ ବସାଇଥାନ୍ତି । ଏମିତି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଫୋନ୍ ର ବ୍ୟାଟେରୀ ଖରାପ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ । ତେଣୁ ମୋବାଇଲ ଫୋନ୍ କୁ ମଝିରେ ମଝିରେ ଚାର୍ଜ କରନ୍ତୁ । ଏହାଦ୍ୱାରା ବ୍ୟାଟେରୀର ଲାଇଫ୍ ବଢିଥାଏ ।

ଯେତେବେଳେ ମୋବାଇଲ୍ ବ୍ୟାଟେରୀର ଚାର୍ଜ କମ୍ ହୋଇଯାଏ ମୋବାଇଲ ଫୋନ୍ ଆପେ ଆପେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥାଏ । ଫଳରେ ଲୋକମାନେ ମୋବାଇଲକୁ ବାରମ୍ବାର ଅନ୍ କରି ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି । ତାହା ଭୁଲ୍ ଅଟେ । ଏମିତି କରିବା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟାଟେରୀ ଖୁବ୍ କମ୍ ଦିନରେ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ମୋବାଇଲ୍ ବ୍ୟାଟେରୀ ସରିବା ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଚାର୍ଜ କରିଦିଅନ୍ତୁ ।

ମୋବାଇଲକୁ ଡିସଚାର୍ଜ ନକରି ମୋବାଇଲର ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ମୋବାଇଲ ଖରାପ ହେବାର ଯଥେଷ୍ଟ ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ଏକ ସମୟରେ ମୋବାଇଲକୁ ଚାର୍ଜ ନକରି ମଝିରେ ମଝିରେ ମୋବାଇଲକୁ ଚାର୍ଜ କରନ୍ତୁ । ମୋବାଇଲକୁ କେବେହେଲେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଚାର୍ଜ କରନ୍ତୁନାହିଁ ।

ମୋବାଇଲ ଚାର୍ଜରେ ବସିବା ସମୟରେ ମୋବାଇଲକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁନାହିଁ । ଏହାଦ୍ୱାରା ମୋବାଇଲ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଗରମ ହୋଇଯାଏ । ବ୍ୟାଟେରୀ ମଧ୍ୟ ଖରାପ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ ।

ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ସହ ମିଳିଥିବା ଚାର୍ଜରରେ ହିଁ ଚାର୍ଜ କରନ୍ତୁ । ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଚାର୍ଜରରେ ଚାର୍ଜ କଲେ ମୋବାଇଲର ବ୍ୟାଟରେୀ ଖରାପ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ଫୋନ୍ ରେ ମିଳିଥିବା ଚାର୍ଜରରେ ହିଁ ଫୋନ୍ କୁ ଚାର୍ଜ କରନ୍ତୁ ।

   Related Posts