Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସରିଲାନି ଆର୍ଯ୍ୟନ ଖାନ୍‌ଙ୍କ ଜାମିନ୍‌ ଆବେଦନର ଶୁଣାଣି, ଆସନ୍ତାକାଲିକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଲେ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରେମ, ଷ୍ଟାଟସ୍ ଦେଲେ ‘ଆମେ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଗଲୁ’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାପୁରୀରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା : ଘରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୪ ମୃତ
  • ||
  • ଏବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ, ଅଧିକ ଦିନ ଥରାଇବ
  • ||
  • ସିଆରପିଏଫ କ୍ୟାମ୍ପରେ ରାତି ବିତାଇଲେ ଶାହ, ଯବାନଙ୍କ ସହ କଲେ ରାତ୍ରି ଭୋଜନ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା : ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ସମ୍ବଲପୁର ବନ୍ଦ, ସେପଟେ ଡିଜିପି ଅଫିସ ଘେରାଉ କରିବ କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ପ୍ୟାନ କାର୍ଡ଼କୁ ଆଧାର କାର୍ଡ଼ ସହ ଯୋଡ଼ିବା ପାଇଁ ବଢ଼ିଲା ସମୟ ସୀମା : ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି

2/04/2019 at 12:26 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨/୪: କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତ୍ୟେକ୍ଷ କର ବୋର୍ଡ଼ (ସିବିଡିଟି) ପ୍ୟାନ୍ କାର୍ଡ଼କୁ ଆଧାର କାର୍ଡ଼ ସହ ଯୋଡ଼ିବାର ସମୟସୀମାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମେ ଏହାର ଶେଷ ସୀମା ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ଥିଲା ଯାହାକୁ ୬ମାସ ବଢ଼ାଯାଇ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦ କରି ଦିଆଯାଇଛି। ଏବେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦ତାରିଖ ଯାଏଁ ପ୍ୟାନ କାର୍ଡ଼କୁ ଆଧାର କାର୍ଡ଼ ସହ ଲିଙ୍କ୍ କରାଯାଇପାରିବ। ସିବିଡିଟି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ଅପ୍ରେଲ୍ ୧ତାରିଖରୁ ଆୟକର ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦାଖଲ କରିବା ସମୟରେ ଆଧାର ନମ୍ବରକୁ କୋଟ କରିବା ଏବଂ ଲିଙ୍କ କରିବାକୁ ଅନିବାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦ତାରିଖ ଯାଏଁ ଆପଣ ଯଦି ପ୍ୟାନ୍ କାର୍ଡ଼କୁ ଆଧାର କାର୍ଡ଼ ସହ ନ ଯୋଡ଼ୁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପ୍ୟାନ୍ କାର୍ଡ଼କୁ ରଦ୍ଦ କରି ଦିଆଯିବ।

ପ୍ୟାନ୍ କାର୍ଡ଼କୁ ଆଧାର କାର୍ଡ଼ ସହ ଯୋଡ଼ାଯିବା ପରେ ଆଇଟି ବିଭାଗ କରଦାତାଙ୍କ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାର ପଦ୍ଧତି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସୂଚନାଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ସହଜରେ ଜାଣିପାରିବ। ଅନ୍ୟ କେତେକ ସଂସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଆଧାର ସହ ଜଡ଼ିତ ତେଣୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜଣା ପଡ଼ିଯିବ ସମାଜ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଚିତ ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳୁଛି କି ନାହିଁ। ଏବେ ଯାଏଁ ଆୟକର ବିଭାଗ ଦେଶରେ ୪୨କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ପ୍ୟାନ କାର୍ଡ଼ ଜାରି କରି ସାରିଛି। ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ଏହିକି ଯେ ଏବେ ଯାଏଁ ୧୯କୋଟି ଲୋକ ପ୍ୟାନ କାର୍ଡ଼କୁ ଆଧାର କାର୍ଡ଼ ସହ ଲିଙ୍କ୍ କରାଇନାହାନ୍ତି।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏବେ ଯାଏଁ ୬.୩୧କୋଟି ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦାୟେର କରାଯାଇଛି। ଏହା ଗତ ବର୍ଷର ୫.୪୪କୋଟି ରିଟର୍ଣ୍ଣରୁ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ। ଚଳିତ ବର୍ଷ ବିଭାଗ ୯୫ଲକ୍ଷ ନୂଆ କରଦାତାଙ୍କୁ ଯୋଡ଼ି ସାରିଛି।   

   Related Posts