Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଓମିକ୍ରନ୍ ନେଇ AIIMS ମୁଖ୍ୟ ଗୁଲେରିଆ ଦେଲେ ଚେତାବନୀ, କହିଲେ ନୂଆ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଭାକସିନକୁ ଦେଇପାରେ ଚକମା
  • ||
  • ଡ୍ୟାମରେ ଭାସୁଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଗାଧୋଇଲା ବେଳେ ବୁଡି ଯାଇଥିଲେ
  • ||
  • ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଫେରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି କୋଭିଡ ପଜିଟିଭ୍: ଆଇସୋଲେସନରେ ସଂକ୍ରମିତ, ଓମିକ୍ରନ୍ ନେଇ ଆଲର୍ଟ
  • ||
  • ଦାନା ବାନ୍ଧୁଛି ବାତ୍ୟା : ୫ରେ ଓଡିଶା-ଆନ୍ଧ୍ର ଉପକୂଳରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ୍ !
  • ||
  • ସୋମବାରଠୁ ଶୀତ ଅଧିବେଶନ, ପ୍ରଥମ ଦିନରେ କୃଷି ବିଲ୍ ରବ୍ଦ ନେଇ ଆସିବ ପ୍ରସ୍ତାବ
  • ||

ଦୀର୍ଘ ୧୫ ବର୍ଷ ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ଜେଲରୁ ମୁକୁଳିଲେ ତିଲକ୍ ରାଜ: କହିଲେ ଭାରତୀୟ କଏଦୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି ଏଭଳି ନିର୍ଯାତନା

6/12/2019 at 3:40 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୬/୧୨: ଜଣେ ଭାରତୀୟ  ଦୀର୍ଘ ୧୫ ବର୍ଷଧରି ପାକିସ୍ତାନ ଜେଲରେ ସଜା କାଟିବା ପରେ ଏବେ ସେ ଫେରିଛନ୍ତି। ପାକିସ୍ତାନ ଜେଲରେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପ୍ରତି ହେଉଥିବା ନିର୍ଯାତନା ସଂପର୍କରେ ମୀରାନ ସାହିବର ବାସିନ୍ଦା ତିଲକ ରାଜ ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ କରିଛନ୍ତି। ୨୦୦୪ ମସିହାରେ ତିଲକ ଓ ତାଙ୍କ ଜଣେ ବନ୍ଧୁ ଭାରତ ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କରି ପାକିସ୍ତାନରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ।  ପାକିସ୍ତାନରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ତିଲକଙ୍କ ବନ୍ଧୁ କୁଆଡ଼େ ଚାଲି ଯାଇଥିଲେ। ସେ କିଛି ବିକଳ୍ପ ନ ପାଇ ପାକିସ୍ତାନର ଗୁଜରାନଓ୍ବାଲା ସହରରେ ଥିବା ଏକ ହୋଟେଲରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିଲେ।

ପାକିସ୍ତାନ ପୋଲିସ ହୋଟେଲ ଉପ​‌ରେ ଚଢ଼ଉ କରି ତିଲକ ରାଜଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା।  ତାଙ୍କ ପାଖରେ କୌଣସି ପ୍ରମାଣପତ୍ର ନ ଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରି ଲଖପତ ଜେଲକୁ ପଠାଇ ଦେଇଥିଲା। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ ଲାହୋର ଜେଲ​‌କୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଗତ ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ତିଲକ ରାଜ ଜେଲରୁ ମୁକୁଳି ଥିଲେ।

ପାକିସ୍ତାନ ଜେଲରେ ୧୫ ବର୍ଷର ଅଭିଜ୍ଞତା ସଂପର୍କରେ ତିଲକ ରାଜ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ପାକିସ୍ତାନ ଜେଲରେ ଭାରତୀୟ କଏଦୀଙ୍କୁ ବହୁତ ନିର୍ଯାତନା ଦିଆଯାଉଛି। ଏପରି କି ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ଭାରତୀୟ କଏଦୀଙ୍କ ଖାଦ୍ୟପେୟ ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯାଉଛି। ପ୍ରତିବାଦ କଲେ ପାକିସ୍ତାନ ପୋଲିସ ଭାରତୀୟ କଏଦୀଙ୍କୁ ମାରପିଟ୍‌ କରୁଛି। ତେଣୁ ଦୀର୍ଘ ୧୫ ବର୍ଷ ପାକିସ୍ତାନ ଜେଲରେ କାଟିବା ତାଙ୍କ ଜୀବନର ଏକ ବଡ଼ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଥିଲା ବୋଲି ତିଲକ ରାଜ କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts