Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ନକଲି ଘିଅ କାରଖାନାରେ ରେଡ୍‌, ମାଲିକ ଫେରାର
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଆଗରେ ମାଆ ଓ ପୁଅଙ୍କ ଆତ୍ମାହୁତି ଉଦ୍ୟମ ଘଟଣା: ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ରଖିଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଲିଭର ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ ପାଇଁ ସମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ ଏସିଆନ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଏନଟେରୋଲୋଜି (ଏଆଇଜି ) ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ସ୍ଵାକ୍ଷରିତ
  • ||
  • ଆନ୍ଦୋଳନରତ କୃଷକଙ୍କୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହାଙ୍କ ସନ୍ଦେଶ, ସରକାର ଆପଣଙ୍କ ଦାବି ଓ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ମାସ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍‌ ଲାଇନ୍ ଜାରି କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||
  • ଭାଇ ହେଲା ଭଗାରୀ: ଜମିବାଡି ଲୋଭରେ ନିଜ ରକ୍ତ ସଂପର୍କର ଭାଇ-ପୁତୁରାକୁ ଦେଲା ହାଣି
  • ||
  • ଅଭୟକାନ୍ତଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌ର ଖୋଳତାଡ଼: ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଯିବ ନୋଟିସ୍, କିଏ ବଫାଦାର- କିଏ ଗଡ଼ ଫାଦର?
  • ||
  • ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ୫ ଜଣିଆ ଏସ୍‌ଆଇଟି ଟିମ୍‌ ଗଠିତ, ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କଲେ ସରକାର
  • ||
  • ସୋର : ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରୁ ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଲା ଚାଉଳ ଡବାରୁ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ମଞ୍ଚାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, ପୋଡି ହୋଇ ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||

ଆଠମଲ୍ଲିକ ବନଖଣ୍ଡରେ ସୁନ୍ଦରୀ ଖେଳାଉଛି ଆତଙ୍କ

15/09/2018 at 12:24 PM

ଆଠମଲ୍ଲିକ ୧୫/୯ : ଅନୁଗୁଳ ଜିଲ୍ଲା ସାତକୋଶିଆ ଏନକ୍ଲୋଜରରୁ ବାହାରି ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ବାନ୍ଧବଗଡର ସୁନ୍ଦରୀ ଏବେ ଆଠମଲ୍ଲିକ ବନଖଣ୍ଡ ଧଣ୍ତାତୋପା ରେଞ୍ଜରେ ସାତଖଣ୍ଡ ଗ୍ରାମରେ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି ଆତଙ୍କ । ବାଘୁଣୀ ସୁନ୍ଦରୀ ଭୟରେ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ନ ଯାଇପାରି ବିପ୍ରଡିହ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ମହିଳା ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ମୃତ୍ୟୁ ବାରଣ କଲେ । ଗତ ବୁଧବାର ୩ ତାରିଖରୁ ବାଘୁଣୀ ଆସି ବାଛୁରି ମାରି ଖାଈଲା ପରେ ଗତ କାଲି ଫୁଣି ୩ ଗୋଟି ଗାଇକୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା । ଫଳରେ ସେହି ଅଂଚଳରେ ଏବେ ଭୟ ର ବାତାବରଣ ଖେଳିଯାଇଛି । ଯାହା ଫଳରେ ସାତଖଣ୍ଡ ଗ୍ରାମରେ ଦିନ ଦ୍ବିପ୍ରହରରେ ବି ତାଟି କବାଟ ପଡୁଛି । ଲୋକେ ଘରୁ ବାହାରି ବା ମୁସ୍କିଲ ହେଇଗଲାଣି । ଏପରିକି ଘର ପଛପାଖ ନାଳକୁ ଦିନରେ ଝାଡା ଯିବା କୁ ଭୟ କଲେଣି ଲୋକେ ।
ଓଡ଼ିଶାରେ ବାଘ ବଂଶ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଉଦେଶ୍ୟରେ ସରକାର ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ବାନ୍ଧବଗଡରୁ ବାଘ ଓ ବାଘୁଣୀ ଏକ ଯୋଡ଼ା ଆଣି ଥିଲେ । ଯାହାକୁ ଅନୁଗୁଳ ଜିଲ୍ଲା ସାତକୋଶିଆର ଏନକ୍ଲୋଜରରେ ଛଡା ଯାଇଥିଲା । ଏବେ ବାଘ ଓ ବାଘୁଣୀ ଯୋଡ଼ାରୁ ସୁନ୍ଦରୀ ସାତକୋଶିଆର ଏନକ୍ଲୋଜରରୁ ଗତ ୧୭ ତାରିଖରୁ ବାହାରି ଆଠମଲ୍ଲିକ ବନଖଣ୍ଡ ଧଣ୍ତାତୋପା ରେଞ୍ଜର ତରନଡା ,ବିପ୍ରଡିହ , କେଚୁଆନାଳି, ରଏଡା, ଜାମୁନାଳି, କଂଶାପ ,କୁରାପ ଇତ୍ୟାଦି ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଭୟର ବାତାବରଣ ଖେଳାଇଛି । ବିଗତ ୬ ଦିନ ହେଲାଣି ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ବାଘୁଣୀ ଘୁରି ବୁଲୁଛି । ଲୋକେ ଉୟରେ ଘରୁ ବାହାରୁ ନାହାନ୍ତି । ଯାହାଫଳରେ ତାକଂର ସବୁ ଧାନ ବିଲରୁ ହାତୀ ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରିସାରିଲାଣି । ବନବିଉାଗକୁ ଜଣାଇଲେ ବନବିଉାଗ ଘରୁ ବାହାରିବାକୁ ମନାକରୁଛନ୍ତି । ଏପରିକି ଦିନ ୪ଟା ବାଜିଲେ ଫରେଷ୍ଟ ରୋଡରେ ଜିବାର ଦେଖିଲେ ସାଇକେଲ ,ଗାଡି ଆଦି ଛାଡୁନାହାନ୍ତି । ଜେହେତୁ ଗ୍ରାମକୁ କେବଳ ପାଦ ଚଲା ଫରେଷ୍ଟ ରେଡ ହିଁ ଗୋଟିଏ ରାସ୍ତା ଲୋକେ ଅନ୍ୟତ୍ର ଯିବାର ଉୁପାୟ ନାହିଁ ଲୋକେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ବନବିଉାଗ କଥା ଅନୁସାରେ ଚଳୁଛନ୍ତି । ଗ୍ରାମ ଗୁଡିକରେ ସାଧାରଣ ସୁବିଧା ପାଣି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବିଜୁଳି, ମୋବାଇଲ ସେବା ନାହିଁ ଏପରିକି ଯିବା ଆସିବା ପାଇଁ ରାସ୍ତା ବିନାହିଁ । କେବଳ ଅଛି ପାଦ ଚଲା ରାସ୍ତା । ଏପରି ଅବସ୍ଥାରେ ଗାଁକୁ ବାଘୁଣୀ ଆସିଲେ ଖବର ଯାଇ ଦିନକ ପରେ କେହି ଠାକୁରଗଡ ୩୦ କିଲୋମିଟର ଆସିଲେ ଜାଇ ମିଳୁଛି ଗ୍ରାମବାସୀ ବୈଷ୍ଣବ କୁମାର ବିଶ୍ୱାଳ ।
ଅପରପକ୍ଷରେ ବନବିଭାଗ ତରଫରୁ ସୁନ୍ଦରୀକୁ ସାତକୋଶିଆ ଅଭୟାରଣ୍ୟକୁ ନେବାପାଇଁ ଦାବି ହେଉଛି । ଉୟରେ ସ୍କୁଲକୁ ପିଲା ଆସୁ ନଥିବାରୁ ଶିକ୍ଷ୍ୟକ ଛୁଟି କରି ଦେଇ ଘରକୁ ଯାଉଥିବାର ଖବର ମିଳିଥିଲା ।
ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଗ୍ରାମବାସୀ ମାନଙ୍କର ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଧ୍ୟାନ ନଦେଇ ଏଭଳି ବ୍ୟାଘ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପ କରାଯାଇ ଥିବାରୁ ଜନ ସାଧାରଣ ତରଫରୁ ଏହା ବିରୁଦ୍ଧରେ ତିବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରୀୟ ଦେଖିବାକୁ ବମିଳୁଛି । ଯାହାକି ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏକ ବଡ ଧରଣର ଜନ ଆନ୍ଦୋଳନ ରୂପ ନେବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉୁଛି ।

   Related Posts