Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ପାହାଡ ତଳକୁ ଖସିଲା ବସ୍, ହେଲ୍‌ପର ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ହାଇଓ୍ବା : ଚାଲିଗଲା ମା’, ପୁଅ ଓ ଝିଅଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ପଛରୁ ଆସି ଝାମ୍ପି ନେଲେ ୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା, ଲୁଟେରାଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ୪୫ଗ୍ରାମର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଜିଆର୍‌ଏସ୍‌, ଘରୁ ଜବତ ହେଲା ନଗଦ ୧୭ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ନକଲି ଲଙ୍କାଗୁଣ୍ଡ କାରଖାନା ଠାବ, ବିପୁଳ ପରିମାଣର ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ମୋହନା : ଅପରେସନ୍ ଗ୍ରୀନ କ୍ଲିନ୍, ପୁଣି ୧୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଗଛ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପ୍ରତିକ୍ଷାର ଅନ୍ତ, ଆଜିଠୁ ବିନା କୋଭିଡ଼ ରିପୋର୍ଟରେ କାଳିଆ ଦର୍ଶନ
  • ||
  • ଆମେରିକାର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେଲେ କମଳା ହ୍ୟାରିସ୍
  • ||
  • ଆମେରିକାର ୪୬ ତମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ଜୋ ବାଇଡେନ୍‌
  • ||

ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ଧରସାପଡା ଗାଁ ନିକଟରେ ବୁଲୁଛି ରକ୍ତମୁଖା ବାଘ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଅଜା-ନାତି, ମାରିସାରିଲାଣି ବହୁ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁ: ଏପଟେ ସାତକୋଶିଆରେ ସୁନ୍ଦରୀ ଚିନ୍ତା

28/01/2019 at 7:19 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨୮|୧: ବାଘଙ୍କୁ ନେଇ ପୁଣି ବଢିଲାଣି ଚିନ୍ତା । ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ହଳଦୀ ଗାଁ ପରେ ଧରସାପଡା ଗାଁରେ ବାଘ ଆତଙ୍କ । ଗାଁ ନିକଟରେ ବୁଲୁଛି ରକ୍ତମୁଖା ବାଘ ।  ଆଉ ସେପଟେ ସୁନ୍ଦରୀ ପାଇଁ ବନ ବିଭାଗର ବଢିଲାଣି ଚିନ୍ତା । ସୁନ୍ଦରୀ ଅଢେଇ ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ବନ୍ଦୀ ଭାବେ ରହିଲାଣି । ତେଣୁ ତାକୁ ପୁଣି ସାତକୋଶିଆର ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲରେ ଛାଡିବାକୁ ତତ୍ପର ହୋଇଛି ବନ ବିଭାଗ । ସେଥିପାଇଁ ଶିମିଳିପାଳରୁ ୨ ପ୍ରଶିକ୍ଷିତ ହାତୀଙ୍କୁ ସାତକୋଶିଆକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି।.. 

ପୁଣି ବାଘ ଚିନ୍ତା । ୨ ବର୍ଷ ତଳେ ନୂଆପଡ଼ା ହଳଦୀ ଗାଁରେ ବାଘ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଧରସାପଡା ଗାଁରେ ଲୋକଙ୍କ ନିଦ ହଜାଇ ଦେଇଛି । ଗାଁ ନିକଟରେ ଚକ୍କର କାଟୁଛି । ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଦେଖି ଗୃହପାଳିତ ପଶୁଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରି ମାରୁଛି । ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଗାଇ, ବାଛୁରୀ, ଛେଳି ବାଘର ଶିକାର ହୋଇସାରିଲେଣି । ୨ ଦିନ ତଳେ ବାଘ ମୁହଁରୁ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଛନ୍ତି ଅଜା ନାତି । ରାତିରେ ଛେଳି ଶିକାର କରିବାକୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ ଅଜା ନାତି ଚିତ୍କାର କରିବାରୁ ବାଘ ଜଙ୍ଗଲକୁ ପଳାଇଥିଲା । ବାଘର ପାଦ ଚିହ୍ନ ଦେଖିବାକୁ ପାଇଥିଲେ ଲୋକେ । ଗାଁ ଲୋକେ ଏବେ ଆତଙ୍କିତ ଅବସ୍ଥାରେ   

ଆଉ ସେପଟେ ସାତକୋଶିଆ ବ୍ୟାଘ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ନେଇ ସରକାର ଚିନ୍ତାରେ । ବାଘ ବଂଶ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ କାହ୍ନା ଓ ସୁନ୍ଦରୀକୁ ଆଣିଥିଲେ । ହେଲେ କାହ୍ନା ଶିକାରୀ ଫାଶରେ ପଡି ମଲା । ଆଉ ସୁନ୍ଦରୀ ୨ ଜଣ ମଣିଷଙ୍କୁ ମାରି ଏମିତି କାଣ୍ଡ କଲା ଯେ ସାତକୋଶିଆରେ ନିଆଁ ଜଳିଲା । ଶେଷରେ ସୁନ୍ଦରୀକୁ  ଅଢେଇ ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ହେଲା ଏନକ୍ଲୋଜରରେ ବନ୍ଦୀ କରି ରଖାଯାଇଛି । ପରିବେଶବିତ୍‌ ଓ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଙ୍କ ଚାପରେ ଏବେ ସୁନ୍ଦରୀଙ୍କୁ ପୁଣି ସାତକୋଶିଆ କୋର ଏରିଆରେ ଛାଡିବାକୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି । ତେଣୁ ସୁନ୍ଦରୀକୁ ଜଗିବାକୁ ଶିମିଳିପାଳରୁ ଦୁଇଟି ପ୍ରଶିକ୍ଷିତ ହାତୀ ରାଜକୁମାର ଓ ମହେନ୍ଦ୍ରକୁ ସାତକୋଶିଆକୁ ଅଣାଯାଇଛି । ହାତୀ ଦୁଇଟି ଟିକରପଡା ରେଞ୍ଜ ଅଫିସରେ ଆସି ପହଞ୍ଚି ସାରିଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କୁ ଜଗିବା ପାଇଁ ୬ ମାହୁନ୍ତ ମଧ୍ୟ ଆସିଛନ୍ତି । ହେଲେ ସୁନ୍ଦରୀକୁ କେବେ ଛଡା ଯିବ ସେନେଇ ମୁହଁ ଖୋଲୁନି ବନ ବିଭାଗ । ତେବେ ପୁଣିଥରେ ବାଘୁଣୀକୁ ଛଡ଼ାଗଲେ ଲୋକମାନେ ବିରୋଧ କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ପ୍ରୋଟେକସନ୍ , ପ୍ରୋଟକଲ ଓ ଟୁରିଜିମ୍ ସହ ଅଭ୍ୟସ୍ତ ଥିବା ଏହି ୨ହାତୀକୁ  ସାତକୋଶିଆରେ କେତେଦିନ ରଖାଯିବ ତାନେଇ ଅଧିକାରୀ ମାନେ କିଛି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିନାହାନ୍ତି । ଗୋଟିଏ ପଟେ ସରକାର ବାଘ ବଂଶ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଯୋଜନା କରୁଥିବା ବେଳେ ସେଥିରେ ସଫଳତା ମିଳୁନି । ଆଉ ଅନ୍ୟପଟେ ରାଜ୍ୟରେ ବାଘଙ୍କ ଆତଙ୍କ ଲୋକଙ୍କ ମନରୁ ଲିଭୁନି ।

   Related Posts