Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆପଡା : ୫ ଡକାୟତ ଗିରଫ, ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ଟଙ୍କା ସହ ଅଳଙ୍କାର ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୧୦ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ୧୦ ଜିଲ୍ଲା ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୧୭ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୭୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୩୩୭୩୫୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭିସୁଟ୍‌ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ଥିଲା ଭୁଲ୍, ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ କିଟ୍ ଖରାପରୁ ୨୫ଜଣଙ୍କର ରିପୋର୍ଟ ଆସିଥିଲା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ଜବତ ହେଲା ୭ କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜାଲ ନୋଟ୍, ୩ ଅଟକ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଧାମରା ରେଳପଥରେ କଟି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ବେଆଇନ ମାଙ୍କଡା ପଥର ଚାଲାଣ ବେଳେ ଚଢାଉ, ୭ଟି ଟ୍ରକ୍ ଜବତ
  • ||
  • ଉଦଳା : ଅନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଚାଲାଣ ବେଳେ ୪ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : କୋଟିଆରେ ଓଡିଶା-ଆନ୍ଧ୍ର ଛକାପଞ୍ଝା, ରାଜ୍ୟ ବାଣ୍ଟୁଛି କରୋନା ଟିକା, ଆନ୍ଧ୍ର ବାଣ୍ଟୁଛି ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ଭତ୍ତା
  • ||

ମଣିଷ ରକ୍ତ ଚାଖିଛି, ତାକୁ ଆଉ କିଛି ଭଲ ଲାଗୁନି : ୩ଜଣଙ୍କ ହତ୍ୟାକାରୀ ମହାବଳ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବ

7/06/2020 at 3:37 PM

ଭୋପାଳ, ୦୭|୦୬:  ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ନରହନ୍ତା ମହାବଳ ବାଘକୁ ଆଉ ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟକୁ ଛଡାଯିବ ନାହିଁ । ଏହି ନରହନ୍ତା ୨୦୧୮ରେ ଖବରର ଶିରୋନାମା ପାଲଟିଥିଲା । ଏହି ମହାବାଳ ଯନ୍ତା ମଧ୍ୟରେ ହିଁ ବାକି ଜୀବନ କାଟିବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ।

ମହାବଳକୁ କାହ୍ନା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନରେ ଟ୍ରାଙ୍କୁଲାଇଜ୍ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାପରେ ବାଘଟିକୁ ଶନିବାର ଭୋପାଳର ବନ ବିହାରକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା । ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ  କହିବାନୁସାରେ, ବାଘଟିକୁ ଜଙ୍ଗଲରେ ଛାଡିବା ସହ ତାହାର ଆଚରଣ ଉପରେ ନଜର ରଖାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏହା ଜନବସତି ଆଡେ ଅଧିକ ମୁହାଁଇଥିଲା । ଫଳରେ ୨୦୧୯ ଏନଟିସିଏ ଗାଇଡଲାଇନ୍ ଆଧାରରେ ବାଘଟିକୁ ମଣିଷଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦଜ୍ଜନକ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥିଲା ।

୧୮୦ କେଜି ଓଜନର ଏହି ୫ ବର୍ଷର ମହାବଳ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଚନ୍ଦ୍ରପୁରରୁ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ପଳାସପାନୀକୁ ଚାଲିଆସିଥିଲା । ରାସ୍ତାରେ ସେ ତିନି ଜଣ ମଣିଶଙ୍କୁ ନିଜର ଶିକାର କରିଥିଲା । ଏହାପରେ ତାକୁ ୨୦୧୮ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ରେ ଧରାଯାଇ କାହ୍ନା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା । ଏଠାରେ ତାକୁ ୪୫ ଦିନ ଧରି ଏନକ୍ଲୋଜରେ ମଧ୍ୟରେ ରଖାଯାଇଥିଲା । ଏବେ ବାଘଟିକୁ ବନ ବିହାରରେ ରଖାଯାଇଛି । ଏଠାରେ ୧୪ଟି ମହାବଳ ରହିଛନ୍ତି । କେବଳ ୪ଜଣଙ୍କୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ରଖାଯାଇଛି । ଅନ୍ୟବାଘଗୁଡିକ ବିପଦଜ୍ଜନକ ହେବା ସହ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇ ଏଠାରେ ରଖାଯାଇଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ବାଘଟି ୨୦୧୮ ଅକ୍ଟୋବର ୧୯ରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇଥିବା ବେଳେ ଅକ୍ଚୋବର ୨୨ରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନ ନେବା ସହ  ଅନେକ ଗାଇଗୋରୁଙ୍କୁ ମାରି ପକାଇଥିଲା ।

   Related Posts