Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେବାଳିଆ ଦ୍ଵାର ଦେଶରେ ଥିବା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ପାଇଁ ଅକ୍ସିଜେନ ପାଲଟିଲା ଭାରତ, ଦେଲା ଏତେ କୋଟି ସହାୟତା
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସର ୧୮ ଜଣିଆ ନିର୍ବାଚନ କମିଟି, ନରସିଂହ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ: ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କଲେ ୮୭୭୨ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ
  • ||
  • ପୁଣି ନିରାଶ ହେଲେ ସୁମିତ୍, ଆବେଦନ ଖାରଜ କଲେ ଏସଡିଜେଏମ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ହିଂସା ! ସମିତି ସଭ୍ୟାଙ୍କ ଗାଡି ଜାଳିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ମହିଳାଙ୍କ ଦେହରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଲେ ଧରମ ଭାଇ ! ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବିଲଡର୍ ସଂସ୍ଥାର ଘର ଉପରେ ବୋମାମାଡ, ୩ ଶ୍ରମିକ ଆହତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୪୮୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୪୪୪୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୫୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୮୫ ମୃତ
  • ||

କିଏ କାହାକୁ ମାତ୍ ଦେବ ସେଇ ଛକାପଞ୍ଝାରେ ତିନି ଦଳ, ସରୁନି ଦଳ ଡିଆଁ

21/03/2019 at 5:38 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୧|୩ : ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିରେ ଏବେ ଘଡିକେ ଘୋଡା ଛୁଟୁଛି । କିଏ କେଉଁ ଦଳ ଛାଡି କେଉଁ ଦଳକୁ ଡିଆଁ ମାରୁଛନ୍ତି ତାହା ଆକଳନ କରି ହେଉନି । ପ୍ରତିଦିନ ଦଳ ଡିଆଁ ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି । ବିରୋଧ ବି କିଛି କମ୍ ହେଉନି । ପ୍ରଥମ ଓ ଦ୍ବୀତିୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଥିବା ବେଳେ ସବୁଦଳଙ୍କ ଭିତରେ ଛକାପଞ୍ଛା ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିକୁ ରୋଚକ କରିଛି ।

ଜମୁଛି ରାଜନୀତି। କିଏ କାହାକୁ ମାତ୍ ଦେ​‌ବ ସେଇ ଛକାପଞ୍ଝାରେ ତିନି ଦଳ । କିଏ ଟିକେଟ ପାଇବ, କାହାର ପତ୍ତା କଟିବ, କିଏ ଦଳ ଡେଇଁ ଅନ୍ୟ ଦଳରୁ ଟିକେଟ ହାତେଇବ- ତାକୁ ନେଇ ନୀତି ଅଙ୍କକଷା ଚାଲିଛି । ବିଜେଡି ଦୁଇ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟିକେଟ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ବି ସେଥିରୁ ୯ ବିଧାନସଭା ଆସନ ଏବେ ବି ଝୁଲାଇ ରଖିଛି । କୁହାଯାଉଛି ସେହି ସ୍ଥାନରୁ କିଏ ଲଢ଼ିବେ ସେମାନଙ୍କୁ ସଙ୍କେତ ଦିଆସରିଛି । ବିଦ୍ରୋହୀଙ୍କୁ ଚକମା ଦେବାକୁ କେବଳ ନାଁ ଘୋଷଣା ବାକି ରହିଛି ।

ସେପଟେ ବିଜେପି ଏକପାଖିଆ ମିଶ୍ରଣରେ ମାତିଛି । ଯିଏ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବି​‌ଜେଡି ଛାଡୁଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ପାଇଁ ବିଜେପି ଦୁଆର ଖୋଲା । କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ଦେବୀ ଚାନ୍ଦ ଇସ୍ତଫା ଦେବାପରେ ପଦ୍ମ ଧରିବେ ବୋଲି ଆଲୋଚନା ହେଉଛି । ସେହିଭଳି ବିଜେଡି ସାଂସଦ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ନାଁ ବି ଉଠୁଛି । ଆଜି ବିଜେଡି ସାଂସଦ ପ୍ରଶାନ୍ତ ନନ୍ଦଙ୍କ ପୁଅ ଋଷଭ ନନ୍ଦ ଶଙ୍ଖ ଛାଡି ପଦ୍ମ ପୋଖରୀକୁ ଲମ୍ଫ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେପଟେ ବିଜେଡିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିବା ପ୍ରତ୍ୟୁଷା ରାଜେଶ୍ବରୀ କଂଗ୍ରେସରେ ମିଶିବାକୁ ସଜବାଜ ହେଉଛନ୍ତି ।

ସେପଟେ ଟିକେଟ ପାଇଁ ଆଶାୟୀଙ୍କ ଲମ୍ବା ଲାଇନ୍ ସବୁଦଳ ପାଇଁ ବଡ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହେଲାଣି । ନବୀନ ନିବାସରେ ଆଶାୟୀଙ୍କ ଭିଡ କମୁନି । କଣ୍ଟାବାଞ୍ଝି ବିଧାୟକ ଆୟୁବ ଖାଁଙ୍କ  ଟିକେଟ କଟିବା ପରେ ତାଙ୍କ ସମର୍ଥକ ନବୀନ ନିବାସ ଆଗରେ ନାରାବାଜି କରିଛନ୍ତି । କାକଟପୁର ବିଧାୟକ ସୁର ସେଠୀ ଓ ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ରବି ମଲ୍ଲିକ ପରସ୍ପର ବିରୋଧରେ ନବୀନ ନିବାସରେ ଫେରାଦ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେପଟେ ବୌଦ୍ଧ ବିଧାନସଭା ସିଟକୁ ସିପିଆଇକୁ ଦେବା ପ୍ରତିବାଦରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତାଏ ପିସିସି ସଭାପତିଙ୍କ ଘର ଆଗରେ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି । ଭଞ୍ଜନଗର ଓ ବାଲିଗୁଡାରେ ମନୋନିତ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି ସ୍ଥାନୀୟ କଂଗ୍ରେସ ନେତା । ସେପଟେ ବିଜେପି ଅନ୍ୟଦଳରୁ ଏତେ ନେତାଙ୍କୁ ଆଣି ମିଶାଉଥିବାରୁ ଦଳ ପାଇଁ ଏହା ସମସ୍ୟା ହେବନି ତ ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଲାଣି ।

ଟିକେଟ ବଣ୍ଟନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରୁ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତି କେତେ ହଲଚଲ ହେଉଛି ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଗଲାଣି । ଆଗକୁ ମହାସମର ବାକି ।

   Related Posts