Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୧୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ନାଁରେ ୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର GST ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ, ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କୁ ମିଳିବ କରୋନା ଟିକା : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଡକାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ୪ ଡକାୟତଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଡିଜିପି ମିଲନ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବଢୁଛି ଶୀତର ପ୍ରକୋପ, କନ୍ଧମାଳରେ ୧୫ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳରେ ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||

ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ୩ଟି କରୋନା ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ, ପ୍ରି-କ୍ଲିନିକାଲ୍ ଷ୍ଟେଜରେ ୬୦ ଔଷଧ : WHO

7/04/2020 at 7:24 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୭/୪: ମହାମାରୀ କରୋନା ସାରା ବିଶ୍ବ କବଳିତ କରି ରଖିଥିବାବେଳେ ଏହାର ଟୀକା ଉଦ୍ଭାବନ ପାଇଁ ବିଶ୍ବର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ରାତିଦିନ ଲାଗିପଡିଛନ୍ତି । ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀ ଇନୋଭିଓ ଫାର୍ମାସୁଟିକାଲ୍ସ କରୋନା ପାଇଁ ଏକ ଟୀକା ଉପରେ ଗବେଷଣା କରୁଛି । ମନୁଷ୍ୟଙ୍କ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଥମ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଛି । ସେହିପରି ଅନ୍ୟ ଦୁଇଟି ଟୀକା ମନୁଷ୍ୟ ଶରୀରରେ ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଦେଇଛି WHO ।

କେବେ ମିଳିବ କରୋନାରୁ ମୁକ୍ତି ? କେବେ ଆସିବ କରୋନା ଔଷଧ ? ଏହି ପ୍ରଶ୍ନକୁ ନେଇ ନ୍ୟୁୟର୍କରୁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସବୁଠି ଚର୍ଚ୍ଚା । ବିଶ୍ବର ବହୁ ନାମିଦାମୀ ଫାର୍ମାସିଟିକାଲ କମ୍ପାନୀ କରୋନା ପ୍ରତିଶେଷଧକ ଔଷଧ ଉପରେ ଗବେଷଣା ଚଳାଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ପ୍ରଡକ୍ଟ ବଜାରକୁ ଆସିନି । ଆଉ କେତେ ଦିନ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ ତାହା ଜଟିଳ ପ୍ରଶ୍ନ ହୋଇଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଖୁସିର ଖବର ହେଲା ଦୁଇଟି ଟିକା ଏବେ ମଣିଷ ଶରୀରରେ ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଗଲାଣି। କ୍ୟାନସିନୋ ବାୟୋଲୋଜିକାଲ ଇନ ଏବଂ ବେଜିଂ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମିଳିତ ଭାବେ ଏହି ଟିକା ବିକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ, WHO । ୨୦୧୭ରେ କ୍ୟାନସିନୋ ବାୟୋଲୋଜିକାଲ ଇନ ଇବୋଲା ଭ୍ୟାକସିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲା ।  

ସେହିପରି ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ କରୋନା ଟିକା ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଜୋରଦାର ଉଦ୍ୟମ ଚଳାଇଛି। ପେନସିଲଭାନିଆସ୍ଥିତ ଏକ ବାୟୋଟେକ କମ୍ପାନି ଇନୋଭିଓ ଫାର୍ମାସୁଟିକାଲ୍ସ କରୋନା ପାଇଁ ଏକ ଟୀକା ଉପରେ ଗବେଷଣା କରୁଛି । ଏହାର ନାଁ ରଖାଯାଇଛି ଆଇଏନଓ-୪୮୦୦ । ସୋମବାର ମନୁଷ୍ୟଙ୍କ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଥମ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଛି । ଆଗକୁ କିଛି ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କ ଉପରେ ଏହାର ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯିବ। ଏହାସହ କରୋନା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୬୦ ପ୍ରକାର ଔଷଧ ପ୍ରି-କ୍ଲିନିକାଲ୍ ଷ୍ଟେଜରେ ରହିଛି ।

ଭାରତର ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍, ଜିଡସ୍ କ୍ୟାଡିଲା ଏବଂ ଭରତ ବାୟୋଟେକ୍ ମଧ୍ୟ କୋଭିଡ-୧୯ ପ୍ରତିରୋଧକ ପାଇଁ ଔଷଧ ତିଆରିରେ ଲାଗି ପଡିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତ ହେଲା ବଜାରକୁ ଏକ ଟିକା ଆସିବାକୁ ୧୨ ରୁ ୧୮ ମାସ ସମୟ ଲାଗିବ । କାରଣ ସାଧାରଣତଃ ପ୍ରି-କ୍ଲିନିକାଲ ଷ୍ଟେଜରେ ଥିବା ଭ୍ୟାକିସିନ୍ ମଣିଷ ଶରୀରରେ ପ୍ରୟୋଗ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଥମେ ଛୋଟ ଏବଂ ପରେ ବଡ ପଶୁଙ୍କ ଦେହରେ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଥାଏ ।  ଏବେ ଅପେକ୍ଷା କେବେ ବଜାରକୁ ଆସିବ କରୋନା ଔଷଧ, ଆଉ ଏହି ମହାମାରୀକୁ ମାତ୍ ଦେବ ବିଶ୍ବ ।

   Related Posts