Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ପାଇଁ ବଢ଼ିଲା ଚିନ୍ତା : ପିଆଜ କିଲୋ ୧୦୦ ଟଙ୍କା !
  • ||
  • ରାସ୍ତା ଝାଡୁମାରି ପ୍ରଶଂସା ସାଉଁଟିଥିବା ଟ୍ରାଫିକ୍ କନେଷ୍ଟବଳ ଲଳିତ ମୋହନ ରାଉତ ସମ୍ମାନୀତ
  • ||
  • ଲେମ୍ବୁ ପାଣିରେ ସନ୍ଧବ ଲୁଣ ମିଶାଇ ସେବନ କଲେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇଥାଏ ଓଜନ
  • ||
  • ଆକର୍ଷଣୀୟ ଚାକିରୀ: ବିସ୍କୁଟ୍ ଚାଖିବାକୁ ମିଳିବ ୪୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦରମା
  • ||
  • ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର, ପୁରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମିଳିବ ମହାପ୍ରସାଦ ମିଳିବ
  • ||
  • ପୂଜା ପାଇଁ କଟକ ସହରରେ ମୁତୟନ ହେବେ ୩୦ପ୍ଲାଟୁନ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର ପଡିଆବାହଲରେ ଟ୍ରକ୍ ଚାପାରେ ମା’ ଓ ଶିଶୁପୁତ୍ରର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରେ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମ୍ବୋଧନ
  • ||
  • ସଞ୍ଜୁ ବାବାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ନେଇ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ବଡ ଖବର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମୋସ୍ ମିସାଇଲ୍ ପରୀକ୍ଷଣରେ ଭିଡିଓ ଜାରି କଲା ଭାରତୀୟ ନୌସେନା
  • ||

କରୋନା : ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ତିନୋଟି ଅଞ୍ଚଳକୁ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍‌ ଘୋଷଣା

12/04/2020 at 7:41 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨।୦୪: ସାରାଦେଶରେ ବଢିଚାଲିଛି କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୭ହଜାର ପାଇ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨ଶହ ପାର ହୋଇଛି । ତେବେ ଦେଶରେ କରୋନା ସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖି ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଘୋଷଣା  କରାଯାଇଛି । ତେବେ ଦେଶର କିଛି ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କରେ କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦୃତଗତିରେ ବଢିଚାଲିଛି । ଯେପରି ଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ । ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ରାଜଧାନୀରେ କରୋନରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ଦେଖି ତିନୋଟି ଅଞ୍ଚଳକୁ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍‌ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍‌ ଘୋଷଣା ହେବା ଦ୍ୱାରା ଏହି ସବୁ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଯିବା ଆସିବା ଉପରେ ରୋକ ଲାଗିଛି ।

ଦିଲ୍ଲୀର କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍‌ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିବା ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକ ହେଉଛି ରାଜୌରୀ, ଜାହାଙ୍ଗୀରପୁରୀ ଓ ଦେଓଲୀ । ରାଜୌରୀର A-30 ମାନସରୋଭର୍ ଗାର୍ଡେନକୁ ଏକ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି | ଏଥିସହିତ ଜାହାଙ୍ଗୀରପୁରୀର ସି ବ୍ଲକ ଏବଂ ଦେଓଲି ଏକ୍ସଟେନ୍ସନ୍ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ତେବେ ଜାହାଙ୍ଗୀରପୁରୀ ସି ବ୍ଲକର ଘର ନମ୍ବର ୧ ରୁ ୧୦୦୦ କୁ ସିଲ୍ କରାଯାଇଛି | ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଶନିବାର ସକାଳେ ପୁରୁଣା ଦିଲ୍ଲୀର ଚାନ୍ଦନୀ ମହଲ ଅଞ୍ଚଳକୁ ସିଲ୍ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ୧୩ ଟି ମସଜିଦରୁ ୧୦୨ ଜଣଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା ।  ଏବଂ ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ୫୨ ଜଣଙ୍କର କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣର ନିଶ୍ଚିତ ହେବା ପରେ ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ,  ସମସ୍ତେ ନିଜାମୁଦ୍ଦିନଙ୍କ ପଥରେ ତବଲିଗି ଜାମାତରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କିଛି ବିଦେଶୀ ଥିଲେ। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ, ଏପ୍ରିଲ ୧୦ ରେ, ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର କରୋନା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ଗତିକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ୩୦ଟି ଅଞ୍ଚଳକୁ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ | ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଜାହାଙ୍ଗୀରପୁରୀର ଏକ ବ୍ଲକ ମଧ୍ୟ ନାମିତ ହୋଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ତାଲିକାରେ ବି ବ୍ଲକର ନାମ ମଧ୍ୟ ଯୋଡା ଯାଇଛି | ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ଭାବରେ ଘୋଷିତ ୩୦ ଟି କ୍ଷେତ୍ର ମଧ୍ୟରୁ ସର୍ବାଧିକ ନଅଟି ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଆସିଛି। ଶାହାଦାରାର ପାଞ୍ଚଟି ଅଞ୍ଚଳ, ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀର ତିନୋଟି, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ଦିଲ୍ଲୀର ଦୁଇଟି, ଦକ୍ଷିଣ ଦିଲ୍ଲୀ, ଦକ୍ଷିଣ ପଶ୍ଚିମ ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ଦୁଇଟି ଅଞ୍ଚଳ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ଭାବରେ ଘୋଷିତ ହୋଇଛି।

   Related Posts