Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଚୀନ୍ ନୌସେନାର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଆକ୍ରମଣ ପରେ ବଢିଲା ଉତ୍ତେଜନା, ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ଘନେଇଲା ଯୁଦ୍ଧ ଆଶଙ୍କା

27/08/2020 at 10:14 PM

ବେଜିଂ:  ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ ସାଗରରେ ଯୁଦ୍ଧ ଘନେଇଛି। ଆମେରିକୀୟ ଡ୍ରୋନ ସୀମାକୁ ବାରମ୍ବାର ପଶିବା ପରେ ଚୀନ୍‌ ଏହାର ଜବାବ ଦେଇଛି। ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ ସାଗରକୁ ଲାଗ ଲାଗ ୨ଟି କ୍ୟାରିୟର କିଲର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଦାଗିବା ଏବେ ଉତ୍ତେଜନାର କାରଣ ପାଲଟିଛି। ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚୀନ୍‌କୁ ଉସକାଇବା ଆମେରିକାର ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିବା ବେଳେ ଚୀନ୍‌ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ମାଡ କରି ସିଧା ଧମକ ଦେଇଛି।

ସାଉଥ ଚାଇନା ମର୍ଣ୍ଣିଂ ପୋଷ୍ଟ ଖବର କାଗଜ ଅନୁସାରେ ଚୀନ ନୈସେନା ହୈନାନ ଓ ପାରସେଲ ଦ୍ୱୀପ ମଝିକୁ ୨ଟି ଡିଏଫ ୨୬-ବି ଓ ଡିଏଫ ୨୧-ଡି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ମାଡ କରିଛି। ଚୀନ ନୈସେନାର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଆକ୍ରମଣ ଯୋଗୁ ଏହି ମାର୍ଗ ଦେଇ ଯାତାୟାତ କରୁଥିବା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବିମାନଙ୍କ ଗମନାଗମନ କିଛି ସମୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲା।

ଉଭୟ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବାଲିଷ୍ଟିକ ଶ୍ରେଣୀୟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ମଧ୍ୟମ ଦୂରତାରେ ଲକ୍ଷଭେଦ କରିପାରନ୍ତି। କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକୀୟ ବିମାନବାହୀ ପୋତ ରୋନାଲ୍ଡ ରେଗନ ପାର୍ସେଲ ଦ୍ୱୀପ ନିକଟରେ ଥିଲା। ଏଣୁ ଚୀନ୍‌ ଧମକାଇବାକୁ ହୁଏତ ଏପରି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥାଇପାରେ ବୋଲି ଏବେ ବିଚାର କରାଯାଉଛି।

ଚୀନ ନୌସେନା କ୍ୱିଂଘାଇ ପ୍ରଦେଶରୁ ଡିଏଫ ୨୬-ବି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଲଞ୍ଚ କରିଥିବା ବେଳେ  ଝେଝିଆଙ୍ଗରୁ ଡିଏଫ ୨୧-ଡି ପ୍ରୟୋଗ କରିଥିଲା। ତେବେ ଚୀନ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏହା ରୁଟିନ ଅଭ୍ୟାସ ଥିଲା ବୋଲି ସଫେଇ ଦେଇଛି। ହେଲେ ଚୀନ୍‌ର ଏହି କାଣ୍ଡ ପରେ ଏବେ ଯୁଦ୍ଧଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିବାକୁ ଯାଉଥିବାର ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି।    

   Related Posts