Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ବିଲ୍‌କୁ ବିରୋଧ : ଆସାମରେ ବ୍ୟାପକ ହିଂସା, ଅତିରିକ୍ତ ସେନା ପଠାଇଲା କେନ୍ଦ୍ର

12/12/2019 at 9:28 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨।୧୨: ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ବିଲ୍‌କୁ ବିରୋଧ କରି ଆସାମରେ ବ୍ୟାପକ ହିଂସା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଅନେକ ସଂଗଠନ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି । ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପୋଡାଜଳା, ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରିଛନ୍ତି ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ । ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନଜରରେ ରଖି ଗୌହାଟୀରେ କର୍ଫ୍ୟୁ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନହେବା ଯାଏଁ କର୍ଫ୍ୟୁ ବଳବତ୍ତର ରହିବ ବୋଲି ପୋଲିସ କମିଶନର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ବିଲ୍ ବିରୋଧରେ ପୁରା ରାଜ୍ୟରେ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଉଗ୍ର ରୂପ ଧାରଣ କରିଛି । ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଟାୟାର ଜାଳି ବିକ୍ଷୋଭକାରୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି ।

ଗୌହାଟୀରେ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ ମସାଲ ରାଲି କରିଥିବା ବେଳେ ପୋଲିସ ଗାଡ଼ିରେ ନିଆଁ ଲଗାଇଦେଇଥିଲେ । ସ୍ଥିତି ଏଭଳି ହୋଇଥିଲା ସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଲାଗି ପୋଲିସ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ଲୁହାବୁହା ଗ୍ୟାସ୍ ପ୍ରୟୋଗ କରିଥିଲା ।

ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନଜରରେ ରଖି ଆସାମକୁ ଅତିରିକ୍ତ ସେନା ପଠାଇଛି କେନ୍ଦ୍ର । ଏହାସହ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ୧୦ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ଟାରୁ ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋବାଇଲ ଓ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସେବା ଉପରେ ରୋକ୍ ଲଗାଯାଇଛି । ଅନେକ ଟ୍ରେନ୍‌ର ଗତିପଥକୁ ବଦଳାଯାଇଥିବା ବେଳେ ୧୦ଟି ଟ୍ରେନ୍‌କୁ ବାତିଲ୍ କରାଯାଇଛି। ଅନେକ ଟ୍ରେନ୍‌ର ସମୟ  ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି। ସେହିପରି ତ୍ରିପୁରାରେ ମଧ୍ୟ ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ବିଲକୁ ବିରୋଧରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଜାରି ରହିଛି।

   Related Posts