Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣା : ମହାଲିଙ୍ଗ୍ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କଲେ ମହିଳା କମିଶନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପୁରୀ ନୀଳାଚଳ ହୋଟେଲ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଚାଲିଥିଲା ଯୋଜନା, ୫୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହେରଫେର ଅଭିଯୋଗରେ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଶସ୍ତା ରାଜନୀତି କରୁଛି ବିଜେପି, ମମିତା ମେହେର ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ରାଜନୀତିର ରୂପ ଦିଆଯାଉଛି : ବିଜେଡି
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଏକତରଫା ପ୍ରେମ : ନାବାଳିକା ଯାଉଥିବା ବାଇକ୍‌କୁ ଗୋଇଠା ମାରି ଗଡାଇଦେଲେ ଯୁବକ, ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ଦ୍ବାରସ୍ଥ ହେଲେ ମା’
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ : ନନ୍ଦନକାନନରେ ବିରଳ ହିମାଳୟ ଅଣ୍ଡିରା ଭାଲୁ ‘ମୋତି’ର ମୃତ୍ୟୁ, ୫କୁ ଖସିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଫୁଲବାଣୀ : କନ୍ଧମାଳକୁ ଛୁଇଁଲା ପହିଲି ଶୀତ, କୁହୁଡି ଚାଦରରେ ଢାଙ୍କି ହେଲାଣି ସହର
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ଶିଶୁ କନ୍ୟାର ଉଲଗ୍ନ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ବୁଧବାରଠୁ ଝୁମର ନାଚ ଦେଖିବାକୁ ଯାଇ ନିଖୋଜ ଥିଲେ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତ ଫେଭରେଟ୍, ବିଜୟ ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ : ଅନୁମାନ ଲଗାଇଲେ ମହମ୍ମଦ ଅମିର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ଝରଣୀ ଗାଁରେ ମମିତା ମେହେରଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ ରାଜ୍ୟ ମହିଳା ଆୟୋଗ ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ସହ ୪ଜଣିଆ ଟିମ୍
  • ||
  • ପନିପରିବା ଖାଇଦେଉଛନ୍ତି ବାର୍‌ହା, ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ
  • ||

ନବରଙ୍ଗପୁର: ମିଲର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ମନମାନି, ଜିଲ୍ଲାର ହଜାର ହଜାର ଚାଷୀ ହତାଶ, ମିଳୁ ନାହିଁ ପ୍ରାପ୍ୟ

25/01/2021 at 7:22 PM

ନବରଙ୍ଗପୁର୨୫/୧: ଏପଟେ ଧାନ ଉଠୁନାହିଁ ସେପଟେ ନବରଙ୍ଗପୁରରେ ଧାନ ବିକି ବି ପ୍ରାପ୍ୟ ପାଉନାହାନ୍ତି ଚାଷୀ। ମିଲରଙ୍କୁ ପ୍ରାପ୍ତି ପତ୍ର ପ୍ରଦାନରେ ଲ୍ୟାମ୍ପ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅହେତୁକ ବିଳମ୍ବ କାରଣରୁ ଏଭଳି ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିଛି।  ଆଉ ମଣ୍ଡିରେ ଧାନ ବିକ୍ରି କରି ଜଳକା ହୋଇ ବସି ରହିଛି ଚାଷୀ।

ଚାଷୀଙ୍କ ଅମଳ ଧାନ ନେଇ ମିଲର ଚାଲିଗଲେ। କିନ୍ତୁ ପ୍ରାପ୍ୟ ଅର୍ଥ ପାଉନାହାନ୍ତି ଚାଷୀ।  ଡିସେମ୍ବର ୨୨ ତାରିଖରୁ ସରକାରୀ ସ୍ବୀକୃତି ପ୍ରାପ୍ତ ମଣ୍ଡିରେ ଧାନବିକ୍ରି କରି ଏମିତି ଅବସ୍ଥା ଭୋଗୁଛନ୍ତି ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲ୍ଳାର ଶହଶହ ଚାଷୀ। ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଚାଷୀଙ୍କ ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ଖବର ବି ନାହିଁ। ଲ୍ୟାମ୍ପ କହୁଛି ସର୍ଭର ଡାଉନ ଥିବାରୁ ଭେଣ୍ଡର କ୍ୟାନସଲ ହୋଇଯାଇଛି। ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲ୍ଲାର ୧୩ଟି ଲ୍ୟାମ୍ପର ୫୫ଟି ସ୍ଥାନରେ ଧାନ ମଣ୍ଡି ଖୋଲାଯାଇଛି। ଏଯାଏଁ ୧୪ ଲକ୍ଷ ୪୨ ହଜାର କ୍ବିଇଣ୍ଟାଲ ଧାନ ଚାଷୀ ମିଲରଙ୍କ ହାତକୁ ଟେକି ଦେଇଛନ୍ତି।

 ହେଲେ ନା ଅଛି ରେକର୍ଡ ନା ଅଛି ରସିଦ। ଟୋକନ ପାଇଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ଠାରୁ ଲ୍ୟାମ୍ପ ଧାନ କିଣି ମିଲରଙ୍କୁ ଦେଇଛି । କିନ୍ତୁ ମିଲରକୁ ଲ୍ୟାମ୍ପ ଗୁଡିକ ପ୍ରାପ୍ତି ପତ୍ର ପ୍ରଦାନରେ ଅହେତୁକ ବିଳମ୍ବ କାରଣରୁ ଚାଷୀଙ୍କ ଭେଣ୍ଡର କ୍ୟାନସଲ ହୋଇଯାଇଛି। ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲ୍ଲାର ୧୧ ଟି ଲ୍ୟାମ୍ପର ୧୩୯୬ ଚାଷୀଙ୍କ ୯୫ ହଜାର ୪୪୧.୦୯ କି କୁଇଣ୍ଟାଲ ଧାନ ଚାଷୀ ମଣ୍ଡି ମାଧ୍ୟମରେ ସରକାରଙ୍କୁ ବିକ୍ରି କରି ଏଭଳି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି।

ରାଇଘର ବ୍ଲକର ସର୍ବାଧିକ ୨୮୧ ଚାଷୀଙ୍କ ଠାରୁ ୧୯ ହଜାର ୪୮୩.୪୨ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ଧାନ ଏବଂ ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକର ୨୨୮ ଜଣ ଚାଷୀଙ୍କ ଠାରୁ ୧୭ ହଜାର ୮୫୪.୬୭ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଧାନ ଲ୍ୟାମ୍ପ କିଣିଛି।  କିନ୍ତୁ ଟଙ୍କା ଚାଷୀଙ୍କୁ ମିଳୁନି। ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ଗରିବ ଚାଷୀ ମାନେ ଏଭଳି ହଇରାଣ ହରକତ ହେଉଛନ୍ତି।  ଲ୍ୟାମ୍ପ ମାନଙ୍କର ଏହି ଭୁଲକୁ ନେଇ ନବରଙ୍ଗପୁର ଏଆରସିଏସ(ARCS) ମୁହଁ ଖୋଲିବାକୁ ଚାହୁଁ ନାହାନ୍ତି। ଚାଷୀର କଷ୍ଟ ଅର୍ଜିତ ଫସଲର ଉଚିତ ମୁଲ୍ୟ ପ୍ରଦାନ ଓ ଦଲାଲ ଙ୍କ ଠାରୁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ବଞ୍ଚେଇବାକୁ ସରକାର ମଣ୍ଡିର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି ସତ।  କିନ୍ତୁ କଷ୍ଟ ଉପାର୍ଜିତ ଫସଲ ବିକ୍ରି ପରେ ମଧ୍ୟ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରାପ୍ୟ ନମିଳିବା ବିଡମ୍ବନାର ବିଷୟ।  

   Related Posts