Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ଫେଲ୍ ମାରିଲା ବ୍ୟାଟିଂ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ନିକଟରୁ ୩୧ ରନରେ ହାରିଲା ଭାରତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ତୃତୀୟ ଲହର ଚାଲିଛି, ତଥାପି ଭୟଭୀତ ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ: ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ: ପୋଲିସ କବଜାରେ ୩ ଧଳାଜହର ବେପାରୀ, ୧୭୨ ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • କ୍ୟାପଟେନ୍ ପଦ ଛାଡିବା ପରେ କୋହଲିଙ୍କ ଟେଷ୍ଟ ରାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ରେ ସୁଧାର, ଟପ୍-୧୦କୁ ଫେରିଲେ ବୁମରା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି; ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ଗାଁ ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଜାଆଁଳା ଭାଇ ମୃତ
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ମିଶି ପାରନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ପୋଷ୍ଟର ଗର୍ଲ ପ୍ରିୟଙ୍କା ମୌର୍ଯ୍ୟ, କହିଲେ- ପାର୍ଟି ମୋର ଫାଇଦା ଉଠାଇଲା
  • ||
  • ଭାରତର ଷ୍ଟାର ଟେନିସ୍ ଖେଳାଳି ସାନିଆ ମିର୍ଜାଙ୍କ ଅବସର ଘୋଷଣା, ୨୦୨୨ ହେବ ଶେଷ ସିଜିନ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୮୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୪୧ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୯୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୬୦୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୬୭୦୯୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||

କଳାହାଣ୍ଡିରେ ଏପ୍ରିଲ ୧୧ରେ ଭୋଟଗ୍ରହଣ : ଏହି ନିର୍ବାଚନୀ କୋଳାହଳରେ ଅଲୋଡ଼ା ହେବେ ହଜାର ହଜାର ଦାଦନ ପରିବାର

7/04/2019 at 12:57 PM

  କଳାହାଣ୍ଡି ୭/୪: କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାରେ ଏପ୍ରିଲ ୧୧ରେ, ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ହେବ ଭୋଟଗ୍ରହଣ। ଚାରିଆଡେ କୋଳାହଳ, ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ମାହୋଲ ସରଗରମ । ହେଲେ ଏହି ଭୋଟ ପ୍ରକ୍ରିୟାରୁ ବାଦ ପଡ଼ିବେ କଳାହାଣ୍ଡି ଲୋକସଭା ଅନ୍ତର୍ଗତ କଳାହାଣ୍ଡି ଏବଂ ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ହଜାର ହଜାର ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ । ନେତାଏ ତ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ଭୋଟ୍ ଦେବା ପାଇଁ ନିଜ ନିଜ ଗାଁକୁ ଫେରିଆସନ୍ତୁ, ହେଲେ ପ୍ରଶାସନ ଏନେଇ ଠୋସ୍ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇନାହିଁ । କେତେ ଦାଦନ ପରିବାର ଭୋଟ୍ ଦାନରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେ ସେ ରିପୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶାସନ ନିକଟରେ ନାହିଁ ।

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ପାଇଁ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରଚାର ଜୋରଦାର । ଭୋଟରଙ୍କ ସମର୍ଥନ ଯୁଟାଇବାକୁ ପ୍ରାଣମୁର୍ଚ୍ଛା ଉଦ୍ୟମ ଚଳାଇଛନ୍ତି ସବୁ ଦଳର ପ୍ରାର୍ଥୀ । ନେତାଙ୍କ ଆରୋପ, ପ୍ରତ୍ୟାରୋପ, ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ମଧ୍ୟରେ ଫାଟି ପଡୁଛି ପରିବେଶ । ହେଲେ ଏହି କୋଳାହଳ ମଧ୍ୟରେ ଅଲୋଡା ହୋଇ ରହିଯାଇଛନ୍ତି ହଜାର ହଜାର ଦାଦନ ପରିବାର, ଯେଉଁମାନେ ପେଟ ପାଟଣା ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇଛନ୍ତି । ଏହି କଟୁ ବାସ୍ତବିକତାକୁ ଖୋଦ ତିନ ପ୍ରମୁଖ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ବିଜେଡି, ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ପ୍ରାର୍ଥୀ ମଧ୍ୟ ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ କରାଯାଉବୋଲି ସମସ୍ତେ କହୁଛନ୍ତି ।

କଳାହାଣ୍ଡି ଲୋକସଭା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କଳାହାଣ୍ଡି ଓ ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା। ଧାନକଟା ପରେ ପେଟ ପାଟଣା ପାଇଁ ଏ ଦୁଇ ଜିଲ୍ଲାରୁ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ହଜାର ହଜାର ଶ୍ରମିକ ପରିବାର ଧରି ବାହାର ଜିଲ୍ଲାକୁ ଚାଲିଯାଆନ୍ତି ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ । ଚଳିତ ନିର୍ବାଚନରେ କଳାହାଣ୍ଡି ଲୋକସଭା ପାଇଁ ୧୪ ଲକ୍ଷ ମତଦାତାଙ୍କ ନାଁ ରହିଛି ଭୋଟର ତାଲିକାରେ । ତେବେ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାରେ ଗତ ତିନୋଟି ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ଭୋଟ ହାରକୁ ଦେଖିଲେ ପ୍ରାୟ ୨୫ରୁ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ଗତ ଥର ପ୍ରାୟ ୨ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଭୋଟର ଭୋଟ୍ ଦେଇନଥିଲେ, ଯେଉଁମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଥିଲେ ଦାଦନ ପରିବାର । ଆଜି ବି କଳାହାଣ୍ଡି ଓ ନୂଆପଡା ଜିଲ୍ଲାର ଅନେକ ଗାଁ ଖାଁଖାଁ, ଘର ଆଗରେ ଝୁଲୁଛି ତାଲା। ତେବେ କେତେ ଭୋଟର ଭୋଟ ଦାନରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେ ସେଭଳି କୌଣସି ଆକଳନ କରିନି ପ୍ରଶାସନ।

ଜିଲ୍ଲା ଶ୍ରମ ବିଭାଗର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମାତ୍ର ୧୭ ଶହ, ହେଲେ ବେସରକାରୀ ଭାବେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଢେର ଅଧିକ । ସବୁଦଳର ନେତା ଏହି ଦାଦନ ସମସ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ କହୁଛନ୍ତି, ହେଲେ ଏମାନେ କେମିତି ଭୋଟ୍ ଦେବେ ସେ ନେଇ ଦାୟିତ୍ବ ଅନ୍ୟ ମୁଣ୍ଡକୁ ଛାଡ଼ି ଦେଉଛନ୍ତି ।  

   Related Posts