Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି: ମିନିବସରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ: ବାଲିନାଶିରେ ୨ ଭାଇଙ୍କୁ ଗୋଡ଼େଇ ଗୋଡ଼େଇ ହାଣିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଏମ୍ସରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ବେଆଇନ୍ ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ, ମାଲିକଙ୍କ ଉପରେ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଫାଇନ୍ ଲଗାଇଲେ ତହସିଲଦାର
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: କଲୋନୀରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳି ପାଉଁଶ ହୋଇଗଲା ୨ ବଖରା ଘର
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ନିଖୋଜ ଯୁବକଙ୍କ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କାମାକ୍ଷାନଗର : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ଆକ୍ସନ ମୋଡ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ବିକାଶ ପରିଷଦର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, ଆରମ୍ଭ କଲେ ନୂଆ ପ୍ରକଳ୍ପ
  • ||
  • ବରଗଡ : ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଓ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୨ ଜଣ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ‘ପରୀକ୍ଷା ଦର୍ପଣ’, ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ହେବ ସହାୟକ
  • ||

କଳାହାଣ୍ଡିରେ ଏପ୍ରିଲ ୧୧ରେ ଭୋଟଗ୍ରହଣ : ଏହି ନିର୍ବାଚନୀ କୋଳାହଳରେ ଅଲୋଡ଼ା ହେବେ ହଜାର ହଜାର ଦାଦନ ପରିବାର

7/04/2019 at 12:57 PM

  କଳାହାଣ୍ଡି ୭/୪: କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାରେ ଏପ୍ରିଲ ୧୧ରେ, ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ହେବ ଭୋଟଗ୍ରହଣ। ଚାରିଆଡେ କୋଳାହଳ, ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ମାହୋଲ ସରଗରମ । ହେଲେ ଏହି ଭୋଟ ପ୍ରକ୍ରିୟାରୁ ବାଦ ପଡ଼ିବେ କଳାହାଣ୍ଡି ଲୋକସଭା ଅନ୍ତର୍ଗତ କଳାହାଣ୍ଡି ଏବଂ ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ହଜାର ହଜାର ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ । ନେତାଏ ତ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ଭୋଟ୍ ଦେବା ପାଇଁ ନିଜ ନିଜ ଗାଁକୁ ଫେରିଆସନ୍ତୁ, ହେଲେ ପ୍ରଶାସନ ଏନେଇ ଠୋସ୍ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇନାହିଁ । କେତେ ଦାଦନ ପରିବାର ଭୋଟ୍ ଦାନରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେ ସେ ରିପୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶାସନ ନିକଟରେ ନାହିଁ ।

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ପାଇଁ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରଚାର ଜୋରଦାର । ଭୋଟରଙ୍କ ସମର୍ଥନ ଯୁଟାଇବାକୁ ପ୍ରାଣମୁର୍ଚ୍ଛା ଉଦ୍ୟମ ଚଳାଇଛନ୍ତି ସବୁ ଦଳର ପ୍ରାର୍ଥୀ । ନେତାଙ୍କ ଆରୋପ, ପ୍ରତ୍ୟାରୋପ, ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ମଧ୍ୟରେ ଫାଟି ପଡୁଛି ପରିବେଶ । ହେଲେ ଏହି କୋଳାହଳ ମଧ୍ୟରେ ଅଲୋଡା ହୋଇ ରହିଯାଇଛନ୍ତି ହଜାର ହଜାର ଦାଦନ ପରିବାର, ଯେଉଁମାନେ ପେଟ ପାଟଣା ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇଛନ୍ତି । ଏହି କଟୁ ବାସ୍ତବିକତାକୁ ଖୋଦ ତିନ ପ୍ରମୁଖ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ବିଜେଡି, ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ପ୍ରାର୍ଥୀ ମଧ୍ୟ ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ କରାଯାଉବୋଲି ସମସ୍ତେ କହୁଛନ୍ତି ।

କଳାହାଣ୍ଡି ଲୋକସଭା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କଳାହାଣ୍ଡି ଓ ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା। ଧାନକଟା ପରେ ପେଟ ପାଟଣା ପାଇଁ ଏ ଦୁଇ ଜିଲ୍ଲାରୁ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ହଜାର ହଜାର ଶ୍ରମିକ ପରିବାର ଧରି ବାହାର ଜିଲ୍ଲାକୁ ଚାଲିଯାଆନ୍ତି ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ । ଚଳିତ ନିର୍ବାଚନରେ କଳାହାଣ୍ଡି ଲୋକସଭା ପାଇଁ ୧୪ ଲକ୍ଷ ମତଦାତାଙ୍କ ନାଁ ରହିଛି ଭୋଟର ତାଲିକାରେ । ତେବେ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାରେ ଗତ ତିନୋଟି ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ଭୋଟ ହାରକୁ ଦେଖିଲେ ପ୍ରାୟ ୨୫ରୁ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ଗତ ଥର ପ୍ରାୟ ୨ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଭୋଟର ଭୋଟ୍ ଦେଇନଥିଲେ, ଯେଉଁମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଥିଲେ ଦାଦନ ପରିବାର । ଆଜି ବି କଳାହାଣ୍ଡି ଓ ନୂଆପଡା ଜିଲ୍ଲାର ଅନେକ ଗାଁ ଖାଁଖାଁ, ଘର ଆଗରେ ଝୁଲୁଛି ତାଲା। ତେବେ କେତେ ଭୋଟର ଭୋଟ ଦାନରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେ ସେଭଳି କୌଣସି ଆକଳନ କରିନି ପ୍ରଶାସନ।

ଜିଲ୍ଲା ଶ୍ରମ ବିଭାଗର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମାତ୍ର ୧୭ ଶହ, ହେଲେ ବେସରକାରୀ ଭାବେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଢେର ଅଧିକ । ସବୁଦଳର ନେତା ଏହି ଦାଦନ ସମସ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ କହୁଛନ୍ତି, ହେଲେ ଏମାନେ କେମିତି ଭୋଟ୍ ଦେବେ ସେ ନେଇ ଦାୟିତ୍ବ ଅନ୍ୟ ମୁଣ୍ଡକୁ ଛାଡ଼ି ଦେଉଛନ୍ତି ।  

   Related Posts