Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତୁରେଇକେଲା ବ୍ଲକରେ ମାତିଲେ ୩୦ ଟିକିଆ ହାତୀପଲ, ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଛପର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୫୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୫୦୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାସ୍ତା କଡକୁ ଖସି ପଡିଲା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ଏଜାଜ ପଟେଲଙ୍କୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପହାର ଦେଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ଗୋଟିଏ ଇନିଂସରେ ସବୁ ବ୍ୟାଟରଙ୍କୁ କରିଥିଲେ ଆଉଟ୍
  • ||
  • ସୁଙ୍କି ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା ହେଲେ ୨ ଟ୍ରକ୍
  • ||
  • ଗଜପତି : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ନୂଆଗଡ଼ ଫରେଷ୍ଟର, ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ରେଡ୍
  • ||
  • ତେଲକୋଇ ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଲେ ଗାଁରେ ପଶି ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ଫସଲ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ବର୍ଷା ନାହିଁ, ଶୁଖିଲା ଓ ଖରାଟିଆ ରହିବ ପାଗ
  • ||

୨୦ରୁ ୩୦ ବର୍ଷ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ବେଶୀ ସତର୍କତା ଲୋଡ଼ା, ଏହି ବୟସରେ ହିଁ ମାଡ଼ି ବସେ ଭୟଙ୍କର ରୋଗ…

19/12/2019 at 5:25 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୧୯/୧୨: ସାଧାରଣତଃ ୨୦ରୁ ୩୦ ବର୍ଷ ବୟସର ମହିଳାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏମିତି କିଛି ରୋଗ ଦେଖା ଦେଇଥାଏ। ଯାହାକି ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦେଇଥାଏ। ଆମ୍ଭେମାନେ  ଏହି ରୋଗ ସଂପର୍କରେ ଜାଣିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ। ସତର୍କ ରହିବା ଜରୁରୀ। ୨୦ରୁ ୩୦ ବର୍ଷ ବୟସର ମହିଳାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଯୌନ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗ, ବିଭିନ୍ନ ସଂକ୍ରମଣ, ଡାଇବେଟିସ୍‌, ଅବସାଦ ଓ  ଲିଭର ଜନିତ ରୋଗ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ବୟସ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ମହିଳାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ରୋଗର ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଇଥାଏ। ତେଣୁ ରୋଗର ସଙ୍କେତ ପାଇବା ମାତ୍ରେ ସଠିକ୍‌ ଚିକିତ୍ସା କଲେ ଏହି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇ ପାରିବେ।

ଆମେରିକୀୟ ସେକ୍ସସୁଆଲ ହେଲଥ୍ ଆସୋସିଏସନର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଦୁଇଟି ସେକ୍ସସୁଆଲ ଆକ୍ଟିଭ ରହିଛି। ସେଥି ମଧ୍ୟରୁ ୨୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଟ୍ରାନ୍ସମିଟେଡ୍‌ ଇନ୍‌ଫେକ୍ସନ ରୋଗ ହୋଇଥାଏ।  ସେହିପରି ୨୦ରୁ ୨୯ ବର୍ଷ ବୟସରେ  ୪୧.୩ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ହରପିଜ୍ ସିପ୍ଲେକ୍ସନ ଭାଇରସ ୧ ରେ ପୀଡ଼ିତ ହୋଇଥାଆନ୍ତି।  ଆମେରିକାରର ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଓ ନିବାରଣ କେନ୍ଦ୍ର ଏହି ସଂପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

 ସେହିପରି ଏହି ବୟସ ସୀମା ଭିତରେ ଯୌନ ସଂପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିବା​‌ ବେଳେ ସତର୍କ ଓ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ।  ଏପରି କି ୨୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ମହିଳାମାନେ ଅଧିକ ଡାଇବେଟିସ୍‌ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥାଆନ୍ତି। ସେହିପରି ୨୦ରୁ ୩୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ମହିଳାମାନେ ମେଲେନୋମା ଭଳି ଖତରନାକ କ୍ୟାନସର ରୋଗରେ ଶିକାର ହୋଇଥାଆନ୍ତି।  ଏହାକୁ ଚର୍ମ କର୍କଟ ବା ସ୍କିନ୍ କ୍ୟାନସର ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ।

ଏହି ବୟସରେ ଅବସାଦ ଓ ଚିନ୍ତାରେ ମହିଳାମାନେ ରହିଥାଆନ୍ତି। କେବଳ ମହିଳାମାନେ ନୁହନ୍ତି, ପୁରୁଷମାନେ ମଧ୍ୟ ମାନସିକ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇଥାଆନ୍ତି। ଏପରି କି ଏହି ବୟସ ସୀମା ଭିତରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରକ୍ତ ହୀନତା ଦେଖାଯାଇଥାଏ। ଏହି କାରଣ ଯୋଗୁଁ ଗର୍ଭବତୀ ହେବା ସମୟରେ ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବନ ବି ଯାଇ ପାରେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରକ୍ତଚାପ, ଡିପ୍ରେସନ ଓ ଡାଇବେଟିସ୍‌ ଭଳି ରୋଗ ମହିଳାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦେଖାଯାଇଥାଏ। ଶିଶୁ ଓ ମାନବ ବିକାଶର ଜାତୀୟ ସଂସ୍ଥା ଏ ସଂପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଛି।

   Related Posts