Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟିକା ବଣ୍ଟନ ପାଇଁ ୨୧ ଜଣିଆ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଗଠନ, ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ହେଲେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
  • ||
  • ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ନଷ୍ଟ ହୋଇ ସାରିଥିଲା କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍, ଇକମୋ ପଦ୍ଧତିରେ ସୁସ୍ଥ କଲେ ସମ୍ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଦ୍ଵିତୀୟ ଲହର ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ନାହିଁ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୦୫ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୮ରେ କୃଷକଙ୍କ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା, ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସର ସମର୍ଥନ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୃଷକ-ସରକାରଙ୍କ ଆଲୋଚନା ବିଫଳ, ଡିସେମ୍ବର ୯’ରେ ପୁଣି ବୈଠକ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଷଣ୍ଢକୁ ଧକ୍କା ଦେବା ପରେ ହୁତୁ ହୁତୁ ହୋଇ ଜଳିଲା କାର୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୪ ଜଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ପରୀ’ ହତ୍ୟାକାରୀକୁ ଧରାଇଦେଲେ ମିଳିବ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଘର ବାଡିପଟୁ ମିଳିଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୁଣ୍ଡ ଏବଂ ମୁହଁରେ ରହିଛି କ୍ଷତଚିହ୍ନ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୧୨ ବଖରା ଘର ସହ ଜଳିଗଲା ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା ଗହଣା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଆରୋହୀ ପିଟିହେଲେ ଟ୍ରକ୍‌ରେ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||

୨୦ରୁ ୩୦ ବର୍ଷ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ବେଶୀ ସତର୍କତା ଲୋଡ଼ା, ଏହି ବୟସରେ ହିଁ ମାଡ଼ି ବସେ ଭୟଙ୍କର ରୋଗ…

19/12/2019 at 5:25 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୧୯/୧୨: ସାଧାରଣତଃ ୨୦ରୁ ୩୦ ବର୍ଷ ବୟସର ମହିଳାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏମିତି କିଛି ରୋଗ ଦେଖା ଦେଇଥାଏ। ଯାହାକି ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦେଇଥାଏ। ଆମ୍ଭେମାନେ  ଏହି ରୋଗ ସଂପର୍କରେ ଜାଣିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ। ସତର୍କ ରହିବା ଜରୁରୀ। ୨୦ରୁ ୩୦ ବର୍ଷ ବୟସର ମହିଳାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଯୌନ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗ, ବିଭିନ୍ନ ସଂକ୍ରମଣ, ଡାଇବେଟିସ୍‌, ଅବସାଦ ଓ  ଲିଭର ଜନିତ ରୋଗ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ବୟସ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ମହିଳାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ରୋଗର ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଇଥାଏ। ତେଣୁ ରୋଗର ସଙ୍କେତ ପାଇବା ମାତ୍ରେ ସଠିକ୍‌ ଚିକିତ୍ସା କଲେ ଏହି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇ ପାରିବେ।

ଆମେରିକୀୟ ସେକ୍ସସୁଆଲ ହେଲଥ୍ ଆସୋସିଏସନର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଦୁଇଟି ସେକ୍ସସୁଆଲ ଆକ୍ଟିଭ ରହିଛି। ସେଥି ମଧ୍ୟରୁ ୨୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଟ୍ରାନ୍ସମିଟେଡ୍‌ ଇନ୍‌ଫେକ୍ସନ ରୋଗ ହୋଇଥାଏ।  ସେହିପରି ୨୦ରୁ ୨୯ ବର୍ଷ ବୟସରେ  ୪୧.୩ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ହରପିଜ୍ ସିପ୍ଲେକ୍ସନ ଭାଇରସ ୧ ରେ ପୀଡ଼ିତ ହୋଇଥାଆନ୍ତି।  ଆମେରିକାରର ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଓ ନିବାରଣ କେନ୍ଦ୍ର ଏହି ସଂପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

 ସେହିପରି ଏହି ବୟସ ସୀମା ଭିତରେ ଯୌନ ସଂପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିବା​‌ ବେଳେ ସତର୍କ ଓ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ।  ଏପରି କି ୨୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ମହିଳାମାନେ ଅଧିକ ଡାଇବେଟିସ୍‌ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥାଆନ୍ତି। ସେହିପରି ୨୦ରୁ ୩୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ମହିଳାମାନେ ମେଲେନୋମା ଭଳି ଖତରନାକ କ୍ୟାନସର ରୋଗରେ ଶିକାର ହୋଇଥାଆନ୍ତି।  ଏହାକୁ ଚର୍ମ କର୍କଟ ବା ସ୍କିନ୍ କ୍ୟାନସର ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ।

ଏହି ବୟସରେ ଅବସାଦ ଓ ଚିନ୍ତାରେ ମହିଳାମାନେ ରହିଥାଆନ୍ତି। କେବଳ ମହିଳାମାନେ ନୁହନ୍ତି, ପୁରୁଷମାନେ ମଧ୍ୟ ମାନସିକ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇଥାଆନ୍ତି। ଏପରି କି ଏହି ବୟସ ସୀମା ଭିତରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରକ୍ତ ହୀନତା ଦେଖାଯାଇଥାଏ। ଏହି କାରଣ ଯୋଗୁଁ ଗର୍ଭବତୀ ହେବା ସମୟରେ ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବନ ବି ଯାଇ ପାରେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରକ୍ତଚାପ, ଡିପ୍ରେସନ ଓ ଡାଇବେଟିସ୍‌ ଭଳି ରୋଗ ମହିଳାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦେଖାଯାଇଥାଏ। ଶିଶୁ ଓ ମାନବ ବିକାଶର ଜାତୀୟ ସଂସ୍ଥା ଏ ସଂପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଛି।

   Related Posts