Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଶନିବାର ଓ ରବିବାର ସଟ୍‌ଡାଉନ୍‌
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୦୩ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଚାକିରୀରୁ ବିଦା ହେଲେ ରସିକିଆ ଶିକ୍ଷକ, ହ୍ବାଟସଆପ୍ ଗ୍ରୁପରେ ପଠାଇଥିଲେ ନିଜ ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ମୁହୂର୍ତ୍ତର ଭିଡିଓ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ବାଲି ଗାଡି ମାଲିକଙ୍କୁ ହାବିଲଦାର ମାଗୁଥିଲେ ଚାନ୍ଦା, ଆଜି ଶୁଣିଲା ପରେ ଏସପି କଲେ ସସପେଣ୍ଡ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ବିଗୁଡୁଛି କରୋନା ସ୍ଥିତି : ଭୀମସାର କୋଭିଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲର ବଢିବ ଶଯ୍ୟା, ଚାଲିଛି ଦ୍ବିତୀୟ ହସ୍ପିଟାଲ କାମ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର : ବସ୍ତା ଷ୍ଟେସନରେ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ଟ୍ରେନ୍ ରହଣି ଦାବି, ରେଳରୋକ କଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା
  • ||
  • ମହାକାଳପଡା : କେନ୍ଦ୍ରାପଡାରେ ତାଣ୍ଡବ ରଚିଲା କାଳବୈଶାଖୀ, ବଜ୍ରପାତରେ ଚାଲିଗଲା ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ବରଗଛ ମୂଳରୁ ନବଜାତ ଶିଶୁର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ୧୦ଦିନ ପରେ ହୋଇଥାନ୍ତା ବାହାଘର, ଗଛରେ ଓଢଣୀ ବାନ୍ଧି ପ୍ରେମିକ ସହ ଝୁଲିପଡିଲେ ଯୁବତୀ
  • ||
  • ବ୍ରିଟେନ୍‌ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ୍‌ ଜନସନ୍‌ଙ୍କ ଭାରତ ଗସ୍ତ ବାତିଲ
  • ||

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଛି ଏହି ରାଜ୍ୟର ରାଜନୀତି, ହୋଇପାରେ ସମୟପୂର୍ବ ନିର୍ବାଚନ

7/03/2021 at 9:46 PM

ବଲସାଡ ୭।୩: ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଉପରେ କେବଳ କେନ୍ଦ୍ର ନୁହେଁ ବିଜେପି ଶାସିତ ରାଜ୍ୟମାନେ ମଧ୍ୟ ନଜର ରଖି ରହିଥିବା ରବିବାର ପ୍ରଥମ ଥର ଜଣାପଡିଛି। ଯଦି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି ବାଜିମାତ କରେ ତେବେ ଗୁଜରାଟ ବିଜେପି ସରକାର ସମୟ ପୂର୍ବ ନିର୍ବାଚନକୁ ଯାଇପାରନ୍ତି। ଏଭଳି ଆଶଙ୍କା କରିଛନ୍ତି ଗୁଜରାଟ ଜଙ୍ଗଲ ଓ ଜନଜାତୀ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ରମନ ପାଟେକର।

ଗୁଜୁରାଟ ବିଧାନସଭା କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୨ରେ ସରୁଛି। ତେବେ ଏବେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଥିବା ରାଜ୍ୟ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ଦେଖି ଗୁଜରାଟ ନିର୍ବାଚନ ଲାଗି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇପାରେ। ଦେଶରେ ବିଜେପିର ହାୱା ବହୁଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନ କରାଇଦେବା ସରକାରଙ୍କ ଲାଗି ବୁଦ୍ଧିମାନର କାମ ହେବ। ଯେଉଁ ସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପି ସଫଳ ହେବ ସେହି ସବୁ ରାଜ୍ୟର ସାମାଜିକ ରାଜନୈତିକ ପ୍ରଭାବ ଗୁଜୁରାଟ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଉପରେ ପଡିବ ବୋଲି ପାଟେକର କହିଛନ୍ତି।

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୭ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ୮ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଥିବା ଏହି ନିର୍ବାଚନର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୋଟ ଏପ୍ରିଲ ଶେଷରେ ସମାପ୍ତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ମେ ୨ ତାରିଖରେ ଭୋଟଗଣନା ହେବ। ଏଥିରେ ଯଦି ବିଜେପିକୁ ବହୁମତ ମିଳେ ତେବେ ଗୁଜରାଟ ସରକାର ନିଶ୍ଚିତ ସମୟପୂର୍ବ ନିର୍ବାଚନ ଲାଗି ଅଣ୍ଟା ଭିଡିବେ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। 

ଏମିତିରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଉପରେ ଏବେ ସାରା ଦେଶର ନଜର। ବିଜେପି ଯେ କୌଣସି ମତେ ରାଜ୍ୟରେ ଶାସନ ହାତେଇବା ରଣନୀତିରେ ମୈଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଛି। ଏହି ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରର ମୋଦି ସରକାର ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କର ଆଗାମୀ ରାଜନୈତିକ ରଣନୀତି  ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରନ୍ତି ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି। ଯାହାକୁ ନେଇ ଅଣ ବିଜେପି ଶାସିତ ରାଜ୍ୟ ସରକାରମାନେ ମଧ୍ୟ ତଟସ୍ଥ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛନ୍ତି।

   Related Posts