Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକରୁ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥାଆନ୍ତି ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି : ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରତି ଲିଟରକୁ କେବଳ ୪୦ଟଙ୍କା

27/06/2019 at 10:29 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬/୬: ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବା ଯାହା ଜାଣି ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ। ପ୍ରକୃତରେ ହାଇଦ୍ରବାଦରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ୪୫ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ମେକାନିକାଲ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟର ପ୍ରଫେସର ସତୀଶ କୁମାର ପ୍ଲାଷ୍ଟିକରୁ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଦେଖାଇଛନ୍ତି।

ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସି ପ୍ରାଇଭେଟ୍ ଲିମିଟେଡ ନାମକ ଏକ କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟ ଗଠନ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଅତିଲଘୁ,ଲଘୁ ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ଉଦ୍ୟମ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ନାମରେ ରେଜିଷ୍ଟାର ଅଛି। ଏହି କମ୍ପାନୀ ଜରିଆରେ ସେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକରୁ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତି। ଏଠାରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକର ପୁନଃନବୀକରଣ କରି ଡିଜେଲ,ବିମାନ ଇନ୍ଧନ ଏବଂ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ।

ପାଖାପାଖି ୫୦୦କିଲୋ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଯାହା ପୁଣି ଥରେ ନିଜର ବାସ୍ତବିକ୍ ଅବସ୍ଥାରେ ଆସି ପାରେ ନାହିଁ,ତାହାକୁ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜରିଆରେ ୪୦୦ଲିଟର ପେଟ୍ରୋଲରେ ପରିବର୍ତ୍ତିତ କରାଯାଇଥାଏ।

ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ନିର୍ବାତରେ ହୋଇଥାଏ ଅର୍ଥାତ୍ ଏଥିରେ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ହୋଇନଥାଏ। ୨୦୧୬ମସିହାଠୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଏବେଯାଏଁ ପାଖାପାଖି ୫୦ଟନ୍ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକକୁ ପେଟ୍ରୋଲରେ ରୂପାନ୍ତରିତ କରାଯାଇଥାଏ। ସେ ପ୍ରତିଦିନ ପାଖାପାଖି ୨୦୦କିଲୋ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକର ପ୍ରୟୋଗ ଦ୍ବାରା ୨୦୦ଲିଟର ପେଟ୍ରୋଲ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥାଆନ୍ତି।

ପେଟ୍ରୋଲ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପରେ ବ୍ୟକ୍ତିଜଣକ ଏହାକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ବେପାରୀଙ୍କୁ ୪୦ରୁ ୫୦ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ଲିଟର ଦରରେ ବିକ୍ରି କରିଥାଆନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଯାନରେ ବ୍ୟବହାର ହେତୁ ଏହା କେତେ ଉପଯୋଗୀ ଏହାର ଯାଞ୍ଚ ହେବା ବାକି ରହିଛି।

   Related Posts