Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • LICର ଏମ୍‌ଡି ହେଲେ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ମହାନ୍ତି, ଫେବୃଆରୀ ୧ରୁ ସମ୍ଭାଳିବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ ୨୭, ସକାଳେ ଜେଲ୍‌ରୁ ମୁକୁଳିପାରନ୍ତି ଭି.କେ. ଶଶିକଳା
  • ||
  • ନେତାଜୀ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଖୋଲିଵାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • କଟକ:କାଲିଠାରୁ ଖୋଲିଵ ନେତାଜୀ ସଂଗ୍ରହାଳୟ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ଗୋରୁମହିଷାଣି ପୋଲିସର ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସାମିଲ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ପୁଣି ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଶୁଲିଆ ପୀଠ, ଗଡିଲା ଶହ ଶହ ପଶୁ-ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିଡ ଟିକା: ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ରେ ଆସିଲା ଟିକା
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||

ଏହି ଭାରତୀୟ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗଣିତଜ୍ଞ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଆଇନଷ୍ଟାଇନ୍‌ଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ୍‌, ନାସାର କମ୍ପ୍ୟୁଟରଠାରୁ ଦ୍ରୁତଗତିରେ କାମ କରେ ତାଙ୍କ ଦିମାକ୍

14/11/2019 at 4:16 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୧୪/୧୧: ଦେଶର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗଣିତଜ୍ଞ ନାରାୟଣ ସିଂହ ୭୪ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଶେଷ ନିଃଶ୍ବାସ ତ୍ୟାଗ କରିଛନ୍ତି। ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ହେବ ସେ ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲେ। ବିହାରର ପାଟନା ମେଡିକାଲ କଲେଜ ହସ୍ପିଟାଲରେ ତାଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା ହେଉଥିଲା। ସେ ଦେଶର ଜଣେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗଣିତଜ୍ଞ ଥିଲେ। ଏପରିକି ଗଣିତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଆଇନଷ୍ଟାଇନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଥିଲେ।

ଦୀର୍ଘ ୪୦ ବର୍ଷ ହେବ ନାରାୟଣ ସିଂହ ମାନସିକ ରୋଗ ସିଜୋଫ୍ରେନିୟା (Schizophrenia) ରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲେ।  ବିହାରର ପାଟନା ସ୍ଥିତ ଏକ ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟରେ ସେ ରହୁଥିଲେ।  ପାଟନା ବିଜ୍ଞାନ କଲେଜରେ ନାରାୟଣ ପାଠ ପଢ଼ା ଶେଷ କରି ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ଲାଗି ଆମେରିକା ଯାଇଥିଲେ। କଲେଜରେ ପଢ଼ିବା ସମୟରେ ଗଣିତ ଅଧ୍ୟାପକ କିଛି ଭୁଲ ପଢ଼ାଉଥିଲେ ସେ ଅଚାନକ ପ୍ରଶ୍ନ ବାଣରେ ତାଙ୍କୁ ପୋତି ପକାଉଥିଲେ। ଗଣିତରେ ତାଙ୍କର ବହୁତ ଜ୍ଞାନ ଥିଲା। ଗୋଟିଏ ଜଟିଳ ହିସାବକୁ ସେ ଦୁଇ ମିନିଟ୍‌ରେ ସମାଧାନ କରି ଦେଉଥିଲେ।

ପାଟନା କଲେଜରେ ପଢ଼ିବା ସୟରେ କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆର ଭିଭି କେ ପ୍ରୋ ଜନଙ୍କ ନଜରକୁ ସେ ଆସିଥିଲେ। ଉଚ୍ଚ ଶକ୍ଷା ପାଇଁ ନାରାୟଣ୧୯୬୫ ମସିହାରେ ଆମେରିକା ଯାଇଥିଲେ। ୧୯୬୯ ମସିହାରେ କାଲଫର୍ଣ୍ଣିଆ ବିଶ୍ବ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ସେ ପିଏଚଡି ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିବା ସହ ଓ୍ବାସିଙ୍ଗଟନ୍‌ ବିଶ୍ବ ବିଶ୍ବ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆସୋସିଏଟ୍ ପ୍ରଫେସର ଭାବେ ପିଲାଙ୍କୁ ପାଠ ପଢ଼ାଇଥିଲେ। ସେ ନାସାରେ ମଧ୍ୟ କାମ କରିଛନ୍ତି। ସେଠାରେ ତାଙ୍କ ମନ ଲାଗିଇବାରୁ ୧୯୭୧ ମସିହାରେ ସେ ଭାରତ ଫେରି ଆସିଥିଲେ। ଏଥିସହ ଆଇଆଇଟି କାନପରୁ, ଆଇଆଇଟି ମୁମ୍ବାଇ ଓ ଆଇଏସଆଇ କୋଲକାତା ଭଳି ସ୍ଥାନରେ ନାରାୟଣ ସିଂହ ଚାକିରି କରିଥିଲେ।   

   Related Posts