Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଆଜି ବିଶ୍ବ ନର୍ସ ଦିବସରେ ଫ୍ଲୋରେନ୍ସ ନାଇଟିଙ୍ଗେଲଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଉଛି ସାରା ବିଶ୍ବ : ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗର ତଥ୍ୟ ଏକାଠି କରି ହୋଇଥିଲେ ଚର୍ଚ୍ଚିତ

12/05/2020 at 10:34 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨/୫: ଆଧୁନିକ ନର୍ସିଂର ଫାଉଣ୍ଡର ଫ୍ଲୋରେନ୍ସ ନାଇଟିଙ୍ଗେଲଙ୍କ ଜନ୍ମ ଇଟାଲୀର ଫ୍ଲୋରେନ୍ସରେ ହୋଇଥିଲା। ସେ ଗଣିତ ଏବଂ ଡାଟାରେ ପାରଙ୍ଗମ ଥିଲେ। ଏହି ଦକ୍ଷତାର ବ୍ୟବହାର ସେ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସୁଧାରିବାରେ କରିଥିଲେ। ଫ୍ଲୋରେନ୍ସ ଯେତେବେଳେ ପ୍ରଥମ ଥର ନର୍ସିଂରେ ଯିବାର ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ବାପା-ମାଆ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇନଥିଲେ। ପରେ ତାଙ୍କ ଜିଦ୍ ଆଗରେ ବାପା-ମାଆ ନଇଁଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ଟ୍ରେନିଂ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଜର୍ମାନୀ ପଠାଇଥିଲେ।

୧୮୫୩ମସିହାରେ କ୍ରିମିଆ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ ତୁର୍କୀର ସୈନ୍ୟ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ପଠାଯାଇଥିଲା। ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ବ୍ରିଟେନ୍ ମହିଳାଙ୍କୁ ସେନାରେ ସାମିଲ କରିଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ସେ ବରାକ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ,ସେତେବେଳେ ତଳେ ଚଟାଣରେ ମଇଳାର ମୋଟା ଆସ୍ତରଣ ବିଛାଇ ହୋଇଛି। ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ ସେ ପୂରା ହସ୍ପିଟାଲକୁ ସଫା କରିଥିଲେ। ସୈନିକଙ୍କ ପାଇଁ ଭଲ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ସଫା ପୋଷାକର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଥିଲେ।

.

ପ୍ରଥମ ଥର ସୈନିକଙ୍କୁ ଏତେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କ ଦାବିରେ ହୋଇଥିବା ଯାଞ୍ଚ କମିଟି ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲା ଯେ ତୁର୍କୀରେ ୧୮ହଜାର ସୈନିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୬ହଜାର ସୈନିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଅସ୍ବଚ୍ଛତା ଏବଂ ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ଯୋଗୁଁ ହୋଇଥିଲା। ଫ୍ଲୋରେନ୍ସଙ୍କ ଉଦ୍ୟମରେ ହିଁ ବ୍ରିଟିଶ ସେନାରେ ମେଡିକାଲ୍,ସାନିଟାରୀ ସାଇନ୍ସର ବିଭାଗ ହୋଇଥିଲା। ହସ୍ପିଟାଲରେ ପରିଷ୍କାର-ପରିଚ୍ଛନ୍ନତାର ଚଳଣି ଫ୍ଲୋରେନ୍ସଙ୍କ ଅବଦାନ।

ଏହି ହସ୍ପିଟାଲରେ ଫ୍ଲୋରେନ୍ସ ନାଇଟ୍ ଶିଫ୍ଟରେ ଆଲୁଅ ବତୀ ଧରି ରୋଗୀଙ୍କ ସେବା କରୁଥିଲେ। ଏଥିପାଇଁ ସେ ‘ଦ ଲେଡି ଓ୍ବିଥ ଦ ଲ୍ୟାମ୍ପ’ ନାମରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲେ। ଆଜି ବି ତାଙ୍କ ସମ୍ମାନରେ ନର୍ସିଂର ଶପଥ ହାତରେ ଲ୍ୟାମ୍ପ ଧରି କରାଯାଇଥାଏ। ଏହାକୁ ନାଇଟିଙ୍ଗେଲ୍ ପ୍ଲେଜ୍ କୁହାଯାଏ। ୧୮୬୦ମସିହାରେ ତାଙ୍କ ନାଁରେ ବ୍ରିଟେନରେ ନର୍ସିଂ ସ୍କୁଲର ସ୍ଥାପନା କରାଯାଇଥିଲା। ୧୯୧୦ମସିହାରେ ଫ୍ଲୋରେନ୍ସ ୯୦ବର୍ଷରେ ଆଖି ବୁଜି ଦେଇଥିଲେ। ସେ ‘ଅର୍ଡ଼ର ଅଫ୍ ମେରିଟ୍’ ସମ୍ମାନ ପାଇଥିବା ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଥିଲେ।

   Related Posts