Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପାଟଣା : ଛିଡିଲାନି ଭାଗବଣ୍ଟା, ଦୁଇ ପିସ୍ ମାଂସ ପାଇଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଭଉଣୀ
  • ||
  • କଟକ : ରେଭେନ୍ସା ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂତନ କୁଳପତି ହେଲେ ପ୍ରଫେସର ସଞ୍ଜୟ ନାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନାବାଳିକା ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ଅପ୍ରେଲ ୫ରେ ଚୂଡାନ୍ତ ଶୁଣାଣି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୪ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୦୨୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ମେ’ ରେ ହେବ କଂଗ୍ରେସର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ, ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ ପରେ ବଡ ଘୋଷଣା କଲା ଦଳ
  • ||
  • ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢୁଛି ତୈଳଦର, ମୁମ୍ବାଇରେ ୯୧ ଟଙ୍କା ଉପରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦାମ୍
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ନିଆଁ ପୁଇଁବା ହେଲା କାଳ, ଦଳିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଝଲସିବ ଅର୍କ କ୍ଷେତ୍ର : ନୂଆ ରୂପ ପାଇବ କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର, ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ମିଳିବ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଆଜି ବସୁଛି କଂଗ୍ରେସର ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ, ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ନେଇ ହେବ ଆଲୋଚନା !
  • ||
  • ଏଥର ନିଜ ସ୍କୁଲରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦେବେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା, ୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଲେଖିବାକୁ ପଡିବ ଉତ୍ତର
  • ||

ହୃଦୟ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ – ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଏହି କ୍ୟାପସୁଲ

21/04/2020 at 11:23 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୧/୦୪ : ହୃଦୟ ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ସଂଚାଳନ କରିଥାଏ | ଏକ ସୁସ୍ଥ ଜୀବନ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏକ ସୁସ୍ଥ ହୃଦୟ | କାରଣ ଶରୀରର ଅଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକ ସତେଜ ଅମ୍ଳଜାନ ପାଇଁ କ୍ରମାଗତ ରକ୍ତ ଯୋଗାଣ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ | ନିୟମିତ ଭାବରେ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ ଗ୍ରହଣ କରି ଆପଣ ନିଜ ହୃଦୟର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି କରିପାରିବେ | ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଏବଂ ହୃଦଘାତରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ଭିଟାମିନ୍ | ରକ୍ତଚାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣାଧୀନ ରଖିବା ହୃଦଘାତର ସମ୍ଭାବନାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ |

ହଲାଣ୍ଡ ଏବଂ ବାରେଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ଶରୀରକୁ ପ୍ରୋଷ୍ଟେସାଇକ୍ଲିନ୍ ନାମକ ଏକ ହରମୋନରୁ ମୁକ୍ତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ପ୍ରୋଷ୍ଟାସାଇକ୍ଲିନ୍ ରକ୍ତବାହୀ ଭେସେଲ ଥିବା ଚାପକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ଯାହା ରକ୍ତଚାପକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ |

ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ ଶରୀରରେ ୩୦୦ ରୁ ଅଧିକ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଜଡିତ | ଏହା ଆମର ହାଡ, ଦାନ୍ତ ଓ ମାଂସପେଶୀକୁ ମଜବୁତ ରଖିଥାଏ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଏହା ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ହ୍ରାସ କରି ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିଥାଏ | ମ୍ୟାଗନେସିଏମ ଶରୀରରେ ଥିବା ଅନ୍ୟ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ସହିତ କାମ କରେ ଯାହା ହୃଦୟକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ |

ପୋଟାସିୟମ୍ ରକ୍ତଭଣ୍ଡାରର ଭେସେଲକୁ  ଆରାମ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିବାବେଳେ କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ସେମାନଙ୍କୁ ମଜବୁତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ |

ସୁସ୍ଥ ରକ୍ତଚାପ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଏହି ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ ବହୁତ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ | ସେଥିପାଇଁ ଏକ ସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟାଭ୍ୟାସ ନିତାନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ |

ପ୍ରତ୍ୟେକ ପୁରୁଷ ପ୍ରତିଦିନ ଅତି କମରେ ୩୦୦ ମିଲିଗ୍ରାମ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବାବେଳେ ମହିଳାମାନେ ୨୭୦ ମିଲିଗ୍ରାମ ମ୍ୟାଗନେସିୟମ ଆବଶ୍ୟକ କରିଥାନ୍ତି | ଯଦି ଆପଣ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ ନେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅନ୍ତି ତେବେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୪୦୦ ମିଲିଗ୍ରାମରୁ ଅଧିକ ନେବା ଅନୁଚିତ ବୋଲି NHS କହିଛି |

ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ସେମାନଙ୍କର ଦୈନନ୍ଦିନ ଖାଦ୍ୟରେ ଆବଶ୍ୟକ ମୁତାବକ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ପାଇବା ଉଚିତ୍ |

ସର୍ବୋତ୍ତମ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ଉତ୍ସଗୁଡ଼ିକ ହେଲା ପତ୍ରଯୁକ୍ତ ସବୁଜ ପନିପରିବା, ବାଦାମ, ବ୍ରାଉନ ରାଇସ ଏବଂ ଦୁଗ୍ଧ ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ |

ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ – ଯାହା ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା – ରକ୍ତବାହୀ ଏବଂ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗ ଉପରେ ଅତିରିକ୍ତ ଚାପ ପକାଇଥାଏ |

ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ପ୍ରାୟତ ‘‘ ନୀରବ ଘାତକ ’ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା, କାରଣ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଅତ୍ୟଧିକ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଥାଏ ତେବେ ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ କେବଳ ନିଜକୁ ପ୍ରକାଶ କରିଥାଏ |

ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପର ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେବ, ପରିସ୍ରାରେ ରକ୍ତ ପଡିବା ଏବଂ ପ୍ରବଳ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ହେବା |

୪୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କମାନେ ପ୍ରତି ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷରେ ଥରେ ସେମାନଙ୍କ ରକ୍ତଚାପ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ସ୍ଥାନୀୟ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କିମ୍ବା ଫାର୍ମାସି ପାଖକୁ ଯାଇ ରକ୍ତଚାପ ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ |

ଏହି ସମୟରେ ସାଧାରଣ ହୃଦଘାତର ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟରେ ଛାତିରେ ପ୍ରବଳ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଆପଣଙ୍କ ବାହୁରେ ପ୍ରବଳ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ହଠାତ୍ ଅତ୍ୟଧିକ ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

   Related Posts