Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅଗସ୍ତି ନୂଆଗାଁ ଓ ଚମାଖଣ୍ଡି ପଞ୍ଚାୟତର ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ସମିତି ସଭ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ନିର୍ଦ୍ବନ୍ଦରେ ନିର୍ବାଚିତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାର ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୦ହଜାର ୭୮ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୮୭୩ ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଗାଡିକୁ ଚକ୍‌ମା ଦେଇ ଖସିଯିବା ବେଳେ ଗୋଡାଇ ଗୋଡାଇ କାବୁ କଲା ପୋଲିସ: ଅଟୋରୁ ବିପୁଳ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୫ ଗିରଫ
  • ||
  • ମାତ୍ର ୬୦ ସେକେଣ୍ଡରେ ଜଣାପଡିବ ଶରୀରର ରକ୍ତ ସର୍କରା, ଛୁଞ୍ଚିର ଭୟ ରହିବନି… ଆସିଗଲା ନୂଆ ମେସିନ୍
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ଚୂଡାନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ, ମୈଦାନରେ ୧୩ ହଜାର ୬୭୫ ପ୍ରାର୍ଥୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଭୀମସାର ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ, ଗୋଡ ଭାଙ୍ଗିବା ସହ ଶରୀରରେ ଲାଗିଛି ଆଘାତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜାଲ୍‌ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେଇ ୩କୋଟି ୬୮ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ପିଏନବି ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ପରିଚାଳକ ସମେତ ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୋଭିଡ୍‌ର କେବେ ବି ଅନ୍ତ ହେବନାହିଁ : ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କମିବା ନେଇ ମିଳିଲାଣି ସଂକେତ : SRC
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହିଳାଙ୍କ ଅଶ୍ଳୀଳ ଫଟୋ ଓ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ୍ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||

ବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ବର ଶୁଣି କୋଭିଡ-୧୯ର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଇଦେବ ଏହି ଆପ୍, ଜାଣନ୍ତୁ କିଭଳି

8/04/2020 at 1:11 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୮।୪: କୋଭିଡ-୧୯କୁ ନେଇ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ ଅନେକ ଆପ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ନୂଆ ପ୍ରକାରର ଆପ୍ ଆସିଛି । କାର୍ନେଗି ମେଲନ୍ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ସ୍ବରକୁ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରି କରୋନାର ଲକ୍ଷଣ ଚିହ୍ନଟ କରୁଥିବା ଏକ ଆପ୍ ଡିଜାଇନ୍ କରିଛନ୍ତି ।

ଯଦିଓ ଏହି ଆପ୍ ଉପରେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଶ୍ବାସ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଭଏସ୍ ଆନାଲାଇଜ୍ ହେବା ପରେ ଯେଉଁ ଫଳାଫଳ ଏଟାରେ ଦେଖାଦେବ ଏହା ଆଧାରାରେ ଲୋକମାନେ ଏହା ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିପାରିବେ ଯେ କରୋନା ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ କି ନୁହେଁ ।

ଏହି ଆପର ନାମ COVID Voice Detector ରଖାଯାଇଛି । ବାସ୍ତବରେ, ଏହା କେବଳ ସ୍ବରକୁ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରେ ନାହିଁ, ବରଂ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ମଧ୍ୟ ପଚରିଥାଏ । କାର୍ନେଗି ମେଲନ୍ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ଗବେଷକ ବେନଜାମିନ୍ ଷ୍ଟ୍ରିନର୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅନେକ ଆପ୍ ଅଛି ଯାହା ଶସ୍ତା ଏବଂ ଫାଷ୍ଟ ଡାଇଗ୍ନୋସିସ୍ କରିବାକୁ ଦାବି କରନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ଭଲ ମଧ୍ୟ । କିନ୍ତୁ ଏହି ପ୍ରକାରର ଆପ୍ ଆସିନାହିଁ ।

ଏହି ଆପରେ ଲଗ୍ ଇନ୍ କରିବା ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ତିନିଥର କାଶିବାକୁ କୁହାଯିବ । ଏହାପରେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି କହିବାକୁ କୁହାଯିବ । ଆପ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଏହାଦ୍ବାରା ସଂପୃକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଫୁସଫୁସ କ୍ଷମତା ବିଶ୍ଳେଷଣ କରାଯିବ ।

ଏହି ଆପ୍ ଦାବି କରିଛି ଯେ, ଏହି ସମଗ୍ର ପ୍ରକ୍ରିୟା ପାଇଁ ୫ ମିନିଟରୁ କମ୍ ସମୟ ଲାଗିବ । ପରୀକ୍ଷା ଶେଷରେ ଆପଣଙ୍କୁ ୧ ରୁ ୧୦ ମଧ୍ୟରେ ଫଳାଫଳ ଦିଆଯିବ । ଏହି ସ୍କୋର ଉପରେ ଆଧାର କରି, ଆପଣ ଜାଣିବେ ଯେ ଆପଣଙ୍କର COVID-19 ର ଲକ୍ଷଣ ଅଛି କି ନାହିଁ ।

ପରୀକ୍ଷା ପୂର୍ବରୁ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ନିଜ ଓଜନ ଏବଂ ଉଚ୍ଚତା ଭଳି ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା କୌଣସି ଡାଇଗ୍ନୋସିସ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନୁହେଁ, ତେଣୁ ଏହାକୁ ମେଡିକାଲ ଲ୍ୟାବ୍ ପରୀକ୍ଷଣର ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ଦେଖାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, କରୋନାକୁ ନେଇ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଆପ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ଲକ୍ଷଣ କହିବାକୁ ଦାବି କରୁଥିବାବେଳେ ଅନେକ ଆପ୍ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଟ୍ରାକ୍ କରିଥାନ୍ତି । ସରକାର ଏବଂ ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ତରଫରୁ ମଧ୍ୟ ଏହି କୋଭିଡ-୧୯କୁ ନେଇ ଆପ୍ସ ଲଞ୍ଚ୍ କରାଯାଇଛି ।

   Related Posts