Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଜମିଜମା ବିବାଦରୁ ବିଧବା ମହିଳାଙ୍କୁ ବୀଭତ୍ସ ହତ୍ୟା
  • ||
  • କଟକ : SCBରେ ମହିଳା ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଖସିପଡିଲା ଫ୍ୟାନ୍, ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସରେ ବିଜେଡିର ମହିଳା ସମାବେଶ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ ମା’ମାନେ ଆଜନ୍ମ ନେତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗଠନ ହେଲା ୯ଜଣିଆ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ, ଆୟତ୍ତ କରିବେ ନିଆଁ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରକ୍ତ ପାଇଁ ଗଲା ଜୀବନ ! ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ମେଡିକାଲରେ ଉତ୍ତେଜନା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଜଙ୍ଗଲକୁ ଗଲେ ଠିକଣା ରଖିବ ବନ ବିଭାଗ, ନିଆଁ ଲଗାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ୫ହଜାର
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ବାଲି ଗଦାରୁ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ଟ୍ରେନ୍ ଲାଇନ୍ କଡରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା’ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୫୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୩୩୭୮୦୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର : ମୋବାଇଲ୍ ଚୋରକୁ ଧରି ନିର୍ଧୁମ ଛେଚିଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||

ଜାନୁଆରୀ ୧ତାରିଖରୁ ମୋବାଇଲ ଫୋନ୍ ଉପରେ ଲାଗୁ ହେବ ଏହି ୫ଟି ବଡ ନିୟମ ; କେଉଁ ସବୁ ସୁବିଧା ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ଜାଣନ୍ତୁ…

10/12/2018 at 9:47 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୦|୧୨: ଆଜିକାଲିମୋବାଇଲ ଫୋନ୍ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ହୋଇଯାଇଛି । ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ବିନା କୌଣସି ବି କାମ ସହଜ ହୋଇପାରୁନାହିଁ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜାନୁଆରୀ ୧ ତାରିଖରୁ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ଉପରେ ୫ଟି ବଡ ନିୟମ ଲାଗୁହେବାକୁଯାଉଛି । ଯାହା ଫଳରେ ଆପଣଙ୍କ ମୋବାଇଲରେ ଏହିସବୁ ସୁବିଧା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇପାରେ । ଏହି ୫ଟି ବଡ ନିୟମଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରୁ ହିଁ ଲାଗୁ ହୋଇଯିବ । ଯଦି ଆପଣ ମୋବାଇଲ ଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ତେବେଏଗୁଡିକୁ ନିଶ୍ଚିତଭାବେ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ।

ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ଉପରେ ଲାଗୁହେବାକୁଥିବା ୫ ବଡ ନିୟମ :

୧. ପର୍ଯ୍ୟାବରଣର ରକ୍ଷା ପାଇଁଜିଓ, ଭୋଡାଫୋନ୍, ଏୟାରଟେଲ୍ ଏବଂ ବିଏସଏନଏଲ ଭଳି ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ପେପର ବିଲ୍ ବନ୍ଦକରିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ଏହାପରେ ଆପଣଙ୍କ ନିକଟକୁ ଇଲେଟ୍ରୋନିକ୍ ବିଲ୍ ଆପଣଙ୍କ ନିକଟକୁଆସିବ ।

୨. ସୁରକ୍ଷା ବଢାଇବା ପାଇଁଟେଲିକମ୍ ଡିଭାଇସ୍ ଭଳି ମୋଡେମ୍ ଫ୍ୟାକ୍ସ ମେସିନ୍, ଅଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ସାଟେଲାଇଟ୍ ଉପକରଣର ଏକସୁରକ୍ଷାଗତ ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବ । ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ।

୩. ଆପଣ ଜାଣିଥିବେ ସ୍କାଇପଏବଂ ହ୍ବାଟସ ଅପ୍ ଭଳି କମ୍ପାନୀ ଭିଡିଓ କଲିଂର ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି । ଯାହା ଫଳରେ ଟେଲିକମ୍କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ କନସଲଟେସନ ପେପର ଜାରି କରିଛନ୍ତି ।

୪. ଜାନୁଆରୀ ୧ ତାରିଖରୁ ଫୋନ୍ରେ କଥାହେଉଥିବାର ଯଦି ଟ୍ରାଫିକ୍ ପୋଲିସର ନଜରରେ ପଡିବେ ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ରଦ୍ଦ କରାଯିବା ନେଇ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ମଧ୍ୟ ନିଆଯାଇପାରେ । ଏଥିପାଇଁ ଗାଡିଚଲାଉଥିବା ସମୟରେ ଫୋନ୍ ରେ କଥା ହୁଅନ୍ତୁନାହିଁ ।

୫. ହ୍ବାଟସ ଅପ୍ ଏବଂ ସ୍କାଇପଭଳି କମ୍ପାନୀ ବଜାରକୁ ଆସିବା ଫଳରେ ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟରେ କ୍ଷତି ହେଉଛି । କାରଣଲୋକମାନେ ହ୍ବାଟସ ଅପ୍ ଏବଂ ସ୍କାଇପ୍ ଭଳି ଆପ୍ଲିକେସନ ମାଧ୍ୟମରେ ମାଗଣାରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଛନ୍ତି। ଯାହା ଫଳରେ ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର କ୍ଷତି ମଧ୍ୟ ହେଉଛି । ଯାହା ଫଳରେ ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀ ହ୍ବାଟସଅପ୍ଏବଂ ସ୍କାଇପ୍ ଭଳି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପାଇଁ ଏକ କନସଲଟେସନ ପେପର ମଧ୍ୟ ଜାରି କରିଦେଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts