Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମାତ୍ର ୬୦ ସେକେଣ୍ଡରେ ଜଣାପଡିବ ଶରୀରର ରକ୍ତ ସର୍କରା, ଛୁଞ୍ଚିର ଭୟ ରହିବନି… ଆସିଗଲା ନୂଆ ମେସିନ୍
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ଚୂଡାନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ, ମୈଦାନରେ ୧୩ ହଜାର ୬୭୫ ପ୍ରାର୍ଥୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଭୀମସାର ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ, ଗୋଡ ଭାଙ୍ଗିବା ସହ ଶରୀରରେ ଲାଗିଛି ଆଘାତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜାଲ୍‌ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେଇ ୩କୋଟି ୬୮ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ପିଏନବି ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ପରିଚାଳକ ସମେତ ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୋଭିଡ୍‌ର କେବେ ବି ଅନ୍ତ ହେବନାହିଁ : ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କମିବା ନେଇ ମିଳିଲାଣି ସଂକେତ : SRC
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହିଳାଙ୍କ ଅଶ୍ଳୀଳ ଫଟୋ ଓ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ୍ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୦ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୪୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୪୨୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୨୫୨୬୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କମିବ ତାପମାତ୍ରା, ୨୮ରୁ ବଢିବ ଶୀତ
  • ||

‘ଆଜ କା ଅଭିମନ୍ୟୁ’ ରଚିଲେ ଇତିହାସ : ୧୨ବର୍ଷ ବୟସରେ ଲେଖିଲେ ୧୩୫ଟି ପୁସ୍ତକ

10/07/2019 at 6:16 PM

ଅଯୋଧ୍ୟା ୧୦/୭: ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ୧୨ବର୍ଷର ଜଣେ ବାଳକ ଧର୍ମ ଏବଂ ଜୀବନୀ ଭଳି ବିଷୟ ଉପରେ ଏବେ ଯାଏଁ ମୋଟ ୧୩୫ଟି ବହି ଲେଖିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ ଜୀବନୀ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ରହିଛି।  ଏହି ବାଳକଙ୍କ ନାଁ ମୃଗେନ୍ଦ୍ର ରାଜ। ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ସେ ୬ବର୍ଷ ବୟସରେ ବହି ଲେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ପୁସ୍ତକ କବିତା ସଂକଳନ ଥିଲା। ସେ ଲେଖକ ଭାବରେ ‘ଆଜ କା ଅଭିମନ୍ୟୁ’ ନାଁର ଉପଯୋଗ କରନ୍ତି। ତାଙ୍କ ନାଁରେ ମୋଟ ୪ଟି ରେକର୍ଡ଼ ରହିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ସେ ରାମାୟଣର ୫୧ଟି ଚରିତ୍ରର ବିଶ୍ଲେଷଣ କରି ପୁସ୍ତକ ଲେଖିଛନ୍ତି।

ପ୍ରତ୍ୟେକ ପୁସ୍ତକରେ ପାଖାପାଖି ୨୫ରୁ ୧୦୦ଟି ପୃଷ୍ଠା ରହିଛି। ତାଙ୍କୁ ଲଣ୍ଡନ ସ୍ଥିତ ଓ୍ବାଲର୍ଡ଼ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଅଫ ରେକର୍ଡ଼ସରୁ ଡକ୍ଟରେଟ ପାଇଁ ଅଫର ମଧ୍ୟ ମିଳିଥିଲା। ସୁଲତାନପୁର ସ୍ଥିତ ଏକ ଘରୋଇ ସ୍କୁଲରେ ପଢ଼ାଉଥିବା ତାଙ୍କ ମାଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ପୁଅକୁ ପିଲାଦିନୁ ପଢ଼ିବାର ଆଗ୍ରହ ଥିଲା ଏବଂ ସେ ନିଜ ପୁଅଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ।

ମୃଗେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ବାପା ରାଜ୍ୟର ଚିନି ଉଦ୍ୟୋଗ ଏବଂ ଆଖୁ ବିକାଶ ବିଭାଗରେ କାମ କରନ୍ତି। ମୃଗେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ କୁହନ୍ତି ସେ ବଡ଼ ହୋଇ ଜଣେ ଲେଖକ ହେବାକୁ ଚାହଁନ୍ତି ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ବିଷୟରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ପୁସ୍ତକ ଲେଖିବାକୁ ଚାହଁନ୍ତି।

   Related Posts