Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପାଟଣା : ଛିଡିଲାନି ଭାଗବଣ୍ଟା, ଦୁଇ ପିସ୍ ମାଂସ ପାଇଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଭଉଣୀ
  • ||
  • କଟକ : ରେଭେନ୍ସା ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂତନ କୁଳପତି ହେଲେ ପ୍ରଫେସର ସଞ୍ଜୟ ନାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନାବାଳିକା ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ଅପ୍ରେଲ ୫ରେ ଚୂଡାନ୍ତ ଶୁଣାଣି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୪ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୦୨୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ମେ’ ରେ ହେବ କଂଗ୍ରେସର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ, ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ ପରେ ବଡ ଘୋଷଣା କଲା ଦଳ
  • ||
  • ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢୁଛି ତୈଳଦର, ମୁମ୍ବାଇରେ ୯୧ ଟଙ୍କା ଉପରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦାମ୍
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ନିଆଁ ପୁଇଁବା ହେଲା କାଳ, ଦଳିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଝଲସିବ ଅର୍କ କ୍ଷେତ୍ର : ନୂଆ ରୂପ ପାଇବ କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର, ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ମିଳିବ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଆଜି ବସୁଛି କଂଗ୍ରେସର ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ, ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ନେଇ ହେବ ଆଲୋଚନା !
  • ||
  • ଏଥର ନିଜ ସ୍କୁଲରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦେବେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା, ୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଲେଖିବାକୁ ପଡିବ ଉତ୍ତର
  • ||

ସାରା ବିଶ୍ବରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଆତଙ୍କ, ଏହି ୧୨ଟି ଦେଶରେ ନାହିଁ ଗୋଟିଏ ବି କେସ୍

20/07/2020 at 3:25 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୦।୭: ଚୀନର ଉହାନ ସହରରୁ ଗତ ବର୍ଷ ଶେଷରେ ବିସ୍ତାର ହୋଇଥିବା କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଆଜି ସାରା ବିଶ୍ବରେ ଏହି ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ୫୨ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ରହିଛି । ୭ ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଏହି ମହାମାରୀ ସହ ସଂଗ୍ରାମ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଏଥିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବାର ଏବେ କୌଣସି ଆଶା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇନପାରେ । ଏପରିକି ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଆସନ୍ତା ମାସରୁ ବିଶ୍ବରେ ଏହି ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣର ଦ୍ବିତୀୟ ଲହରର ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ।

ୱାର୍ଲ୍ଡୋମିଟରର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଶ୍ବର ୨୧୫ ଦେଶ ଏବଂ ସ୍ବାଧୀନ ଦ୍ବୀପପୁଞ୍ଜ ଏହି ଭାଇରସ୍ ସହ ଲଢେଇ କରୁଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଏହାର ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ୬ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ଏବଂ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ କୋଟି ୪୪ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।

କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଦ୍ବାରା ପ୍ରତିଦିନ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ୨ ଲକ୍ଷ ୪୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି ଏବଂ ୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟୁଛି । ଏହି ଭାଇରସ୍ ଆମେରିକା-ବ୍ରାଜିଲ ଏବଂ ଭାରତରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି । ଭାରତରେ ୧୧ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଆମେରିକାରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୩୮ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଏବଂ ବ୍ରାଜିଲରେ ଏହା ୨୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ।

ଏକ ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ କରୋନା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି, ସେତେବେଳେ ଅନେକ ଦେଶ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ର ଗୋଟିଏ ବି ମାମଲା ନାହିଁ । ସାରା ବିଶ୍ବର ୧୨ଟି ଦେଶରେ କୌଣସି କରୋନା ମାମଲା ନାହିଁ ।

କିରିବାଟି ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏକ ଦ୍ବୀପ ଦେଶ । ଏହା ୩୨ଟି ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ଦ୍ବୀପ ଏବଂ ଏକ ପ୍ରବାଳ ଦ୍ବୀପରୁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଦେଶ । ଓସିଆନିଆ ଅଞ୍ଚଳର ଏହି ଦେଶର ଜନସଂଖ୍ୟା ମାତ୍ର ଏକ ଲକ୍ଷ ୧୦ହଜାର  । ୧୯୭୯ ରେ ଏହା ବ୍ରିଟେନରୁ ମୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲା । ୧୯୯୯ରେ ଏହି ଦେଶ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ପୂର୍ଣ୍ଣ ସଦସ୍ୟ ହେଲା । ଏହି ଦେଶର କୌଣସି ଦେଶ ସହିତ କୌଣସି ସୀମା ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଫିଜି, ନାଉରୁ, ମାର୍ଶଲ ଦ୍ବୀପ ଏହାର ନିକଟତମ ଦ୍ବୀପପୁଞ୍ଜ । ଏହି ଦେଶର ଜନସଂଖ୍ୟା ମୁଖ୍ୟତଃ ସାମୁଦ୍ରିକ ସମ୍ବଳ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ । ବିଭିନ୍ନ ଭୌଗୋଳିକ ଅବସ୍ଥା ହେତୁ କରୋନା ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଦେଶ ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣରୁ ମୁକ୍ତ।

ମାର୍ଶଲ ଦ୍ବୀପପୁଞ୍ଜ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏକ ମାଇକ୍ରୋନେସିଆ ରାଷ୍ଟ୍ର । ଏହାର ଜନସଂଖ୍ୟା ମାତ୍ର ୫୮,୪୧୩ । ଏହା ନାଉରୁ ଏବଂ କିରିବାଟିର ଉତ୍ତରରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏଠାରେ ସରକାରୀ ମୁଦ୍ରା ହେଉଛି ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର । ଏଠାରେ ଇଂରାଜୀ ଏବଂ ମାର୍ଶଲ ଭାଷା କୁହାଯାଏ । ଏହା ୨୯ଟି ପ୍ରବାହ ଏବଂ ୧୧୫୬ ଦ୍ବୀପପୁଞ୍ଜକୁ ନେଇ ଏକ ଆରିପେଲାଜିକ୍ ଦେଶ । ଏହାର କ୍ଷେତ୍ରର ମାତ୍ର ୩ ପ୍ରତିଶତ ଜମି ଏବଂ ବୃହତ୍ତମ ସହର ହେଉଛି ମଜୁରୋ ଦ୍ବୀପ ।

ମାଇକ୍ରୋନେସିଆ ହେଉଛି ୨୧୦୦ ଦ୍ବୀପପୁଞ୍ଜର ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀ । ଏହା ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରର ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ବୀପପୁଞ୍ଜ ଅଟେ । ଏହା ୨୭୦୦ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ଅଞ୍ଚଳରେ ବ୍ୟାପିଛି । ଗୁଆମ୍ ହେଉଛି ଏହାର ବୃହତ୍ତମ ଦ୍ବୀପ । ବିଶେଷ କରି ପୃଥିବୀର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ପ୍ରାକୃତିକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ପରିଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କ ପାଇଁ କାରୋଲିନ୍ ଦ୍ବୀପ, ଗିଲବର୍ଟ ଦ୍ବୀପ, ମାରିଆନା ଦ୍ବୀପ ଏକ ବଡ ଆକର୍ଷଣ ।

ଦକ୍ଷିଣ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଥିବା ନାଉରୁର ଜନସଂଖ୍ୟା ମାତ୍ର ୧୨୭୦୪ । ଏହା ମାର୍ଶଲ ଦ୍ବୀପର ଦକ୍ଷିଣରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଜନସଂଖ୍ୟା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଟୁଭାଲୁ ପରେ ଏହା ବିଶ୍ବର ଦ୍ବିତୀୟ କ୍ଷୁଦ୍ର ଦେଶ ହୋଇଥିବାବେଳେ କ୍ଷେତ୍ର ଦୃଷ୍ଟିରୁ ମୋନାକୋଠାରୁ ଦ୍ବିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ପ୍ରଶାସନିକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଏକ ମହତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଭାବ ରହିଛି । ଏଠାରେ ଥିବା ମୁଦ୍ରା ମଧ୍ୟ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ଡଲାର ଅଟେ । ଦ୍ବିତୀୟ ବିଶ୍ବଯୁଦ୍ଧ ପରେ ନଭେମ୍ବର ୧୯୪୭ରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ଅଧୀନରେ ଏହା ଏକ ଟ୍ରଷ୍ଟ କ୍ଷେତ୍ର ହୋଇଗଲା ।  କିଛି ପର୍ଯ୍ୟଟକ ମଧ୍ୟ ସାଧାରଣ ଦିନରେ ଏଠାକୁ ଆସନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କରୋନା ସମୟରେ ଏସବୁ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି । ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଦେଶ କିମ୍ବା ଦ୍ବୀପ ଏଠାରୁ ଅତି କମରେ ୨୦୦ ମାଇଲ ଦୂରରେ ।

ଉତ୍ତର କୋରିଆ କିମ୍ ଜୋଙ୍ଗ ଉନଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଶାସିତ  । ଏହି ଦେଶରେ ଗୋଟିଏ ବି କରୋନା ମାମଲା ନାହିଁ। କିମ୍‌ଙ୍କ ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସନ ଯୋଗୁଁ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ବିଶ୍ବର ଅନ୍ୟ ଦେଶରୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଛି ଏବଂ କୌଣସି ସୂଚନା ବାହାରକୁ ଆସୁନାହିଁ । ଉତ୍ତର କୋରିଆରୁ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଦେଶକୁ ଆସୁଥିବା ଏବଂ ଯାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ସମାନ ନୁହେଁ, ତେଣୁ ଜଣେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦେଶ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ । ଗୋଟିଏ ପଟେ, ଯେଉଁଠାରେ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆରେ ୧୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ମାମଲା ରହିଛି, ଉତ୍ତର କୋରିଆରେ ଶୂନ ସଂଖ୍ୟା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛି।

ପଲାଓ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରର ଏକ ଅଂଶ । ୩୪୦ ଦ୍ବୀପ ଏହାର ଅଂଶ । ଉତ୍ତରରେ ଏହା ଜାପାନ ସହିତ ଏହାର ସାମୁଦ୍ରିକ ସୀମା ବାଣ୍ଟିଥିବାବେଳେ ପୂର୍ବରେ ଏହା ମାଇକ୍ରୋନେସିଆରୁ, ଦକ୍ଷିଣରେ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରୁ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମରେ ଫିଲିପାଇନ୍ସରୁ । ଏଠାରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ୧୭୯୦୭ । ୨୯ ନଭେମ୍ବର ୧୯୯୪ରେ ଦେଶ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲା ।

ସମୋଆ ଦୁଇଟି ବୃହତ ଦ୍ବୀପପୁଞ୍ଜକୁ ନେଇ ଗଠିତ । ଏହାର ଜନସଂଖ୍ୟା ୧,୯୬,୧୩୦ । ଏହା ହାୱାଇ ଦ୍ବୀପପୁଞ୍ଜ ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଶୀତ ଛୁଟି ପାଇଁ ଏହି ଦ୍ବୀପ ବିଶେଷ ଭାବରେ ଲୋକପ୍ରିୟ । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ-ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏବଂ ଆମେରିକାରେ ରହୁଥିବା ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କ ଦ୍ବାରା ପଠାଯାଇଥିବା ଅର୍ଥ ସହିତ ଅର୍ଥନୀତି ଏଠାରେ ଚାଲିଥାଏ । କରୋନା ଅବଧିରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କାର୍ଯ୍ୟ ବହୁ ପରିମାଣରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି |

ଓସେନିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅବସ୍ଥିତ ସୋଲେମାନ ଦ୍ବୀପ ୬ଟି ବଡ ଦ୍ବୀପ ଏବଂ ୯୦୦ଟି ଛୋଟ ଦ୍ବୀପକୁ ନେଇ ଗଠିତ । ଏହା ପାପୁଆ ନ୍ୟୁ ଗିନିର ପୂର୍ବରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏଠାରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ୬୫୨୮୫୮ । ଏହା ବିଶ୍ବର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଏକ ପ୍ରିୟ ସ୍ଥାନ କିନ୍ତୁ କରୋନା ସମୟରେ ସବୁକିଛି ବନ୍ଦ ରହିଛି । ଏହି ଦେଶରେ କରୋନାର ଗୋଟିଏ ବି ମାମଲା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆସିନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଦେଶରେ କରୋନାର ପ୍ରବେଶ ବିଷୟରେ ଲେଖୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ କୋର୍ଟରେ ଗୁଜବ ପ୍ରଚାର କରିବାର ମାମଲା ମଧ୍ୟ ରହିଛି।

ଟୋଙ୍ଗା ରିପବ୍ଲିକ୍ ହେଉଛି ୧୬୯ ଦ୍ବୀପଞ୍ଜରେ ଗଠିତ ଏକ ଦେଶ । ଏଠାରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ୧୦୦,୬୫୧ । ୧୯୭୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ବ୍ରିଟେନ୍ ଅଧୀନରେ ରହିଥିଲା । ମାତ୍ର ଏହା ପରେ କେବଳ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ବ୍ରିଟେନ ହାତରେ ଥିଲା । ୨୦୧୦ରେ ଏହି ଦେଶ ପ୍ରଶାସନିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣି ନିଜକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ବାଧୀନ ଘୋଷଣା କଲା । ଏହି ଦେଶ ଫିଜିର ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ । ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଏବଂ ପ୍ରବଳ ଝଡ ଏଠାରେ ପ୍ରମୁଖ ସମସ୍ୟା ଅଟେ । ରବିବାର ସକାଳେ ଟୋଙ୍ଗା ଦ୍ବୀପରେ ୬.୨ ମ୍ୟାଗ୍ନିଚ୍ୟୁଡର ଏକ ଭୂକମ୍ପ ମଧ୍ୟ ଘଟିଛି। କିନ୍ତୁ ଭୌଗୋଳିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବିଶ୍ବ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶରୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଥିବାରୁ ଟୋଙ୍ଗା କରୋନା ମହାମାରୀରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମୁକ୍ତ।

ମଧ୍ୟ ଏସିଆର ତୁର୍କମେନିସ୍ତାନ ୧୯୯୧ରେ ସୋଭିଏତ ସଂଘଠାରୁ ଅଲଗା ହୋଇ ଏକ ସ୍ବାଧୀନ ଦେଶ ହେଲା । ଏଠାରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ପାଖାପାଖି ୫୯ ଲକ୍ଷ । ଋଷରେ କରୋନା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଥିବାବେଳେ ଏହି ଦେଶ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରୁ ମୁକ୍ତ। କାଜାଖସ୍ତାନ ଏହାର ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଏବଂ ଉଜବେକିସ୍ତାନ ଏହାର ଉତ୍ତରରେ ଅବସ୍ଥିତ ।

ଓସେନିଆ ଅଞ୍ଚଳର ଦେଶ ଟୁଭାଲୁ କରୋନା ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଂକ୍ରମଣରୁ ବଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ଏହା ହାୱାଇ ଦ୍ବୀପପୁଞ୍ଜ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଯିବା ବାଟରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏକ ଦେଶ । ଏଠାରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ୧୧,୫୦୮। ଏହାର ସମଗ୍ର କ୍ଷେତ୍ର ୨୬ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର । ଏହାର ନିକଟତମ ଦ୍ବୀପପୁଞ୍ଜ ହେଉଛି ଫିଜି, ସୋଲେମାନ ଦ୍ବୀପ, ନାଉରୁ, ସାମୋଭା ଦ୍ବୀପପୁଞ୍ଜ । ୨୦୦୦ ମସିହାରୁ ଏହା ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ସଦସ୍ୟ ଅଟେ । ଏହା ବିଶ୍ବ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଏସୀୟ ବିକାଶ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏକ ଅଂଶ ।

ଭାନୁଆଟୁ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳର ଏକ ଦେଶ | ୧୯୮୦ ରେ ଏହା ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ବ୍ରିଟେନର ପ୍ରଭାବରୁ ମୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲା । ୧୯୮୧ରେ ଏହା ଜାତିସଂଘର ସଦସ୍ୟତା ପାଇଲା । ଏଠାରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ୨୯୨୬୮୦ । ଏହା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ନ୍ୟୁ ଗିନି, ସୋଲେମାନ ଦ୍ବୀପ ଏବଂ ଫିଜି ନିକଟରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏହା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବେଶ୍ ଲୋକପ୍ରିୟ । କିନ୍ତୁ କରୋନା ଅବଧି ସମୟରେ ବିମାନ ବନ୍ଦ ହେତୁ ଏଠାରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ରହିଛି । ତଥାପି ଏହି ଦେଶ ତଥାପି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରୁ ମୁକ୍ତ ।

   Related Posts