Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିପୁଳ ପରିମାଣର ବିଦେଶୀ ମଦ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁଶୁଡିଯିବ ଘାଘରା ପୋଲ ! ବିପଦରେ ଶହଶହ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୮୫୨୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୦୪୬୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ କରୋନା ବେଲଗାମ୍ : ଆଉ ୧୩ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବଡପୋଖରୀଆ ପଞ୍ଚାୟତ : ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହେଲାନି, ନିର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଚୟନ ହେଲେ ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ଓ୍ୱାର୍ଡ ମେମ୍ବର
  • ||
  • ରବିବାରଠୁ ବଢିବ ବର୍ଷା, ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ପରିବା ମାର୍କେଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ସବୁ ଦୋକାନ
  • ||

ଆଜି ନବରାତ୍ରର ତୃତୀୟ ଦିନ : ଦେବୀ ଚନ୍ଦ୍ରଘଣ୍ଟା ବେଶରେ ଦେଉଛନ୍ତି ଦର୍ଶନ, ମା’ଙ୍କ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ପାଇଁ ଭକ୍ତଙ୍କ ଲମ୍ବା ଲାଇନ୍

1/10/2019 at 4:51 PM

ବଲାଙ୍ଗୀର ୧|୧୦: ବଲାଙ୍ଗୀର ସହରରେ ଚାଲିଛି ମାଁଙ୍କ ପୂଜା ଓ ଆରାଧନା । ଯୋରସୋରରେ ଚାଲିଛି ମାଁଙ୍କ ନବରାତ୍ର ପୂଜା। ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ ବେଶ ଜମୁଛି ଦେବୀ ପୀଠ ଗୁଡିକରେ। ଆଜି ନବରାତ୍ରର ତୃତୀୟ ଦିବସରେ ମାଁ ଚନ୍ଦ୍ରଘଣ୍ଟା ରୂପରେ ଦର୍ଶନ ଦେଉଛନ୍ତି ଭକ୍ତଙ୍କୁ । ମାଁ ଦଶଭୂଜାଙ୍କ ମସ୍ତକରେ ଚନ୍ଦ୍ର ରୂପକ ଘଣ୍ଟି ଶୋଭାପାଉଛି। ଏ ଘଣ୍ଟିର ନାଦରେ ଭୟରେ ଥରି ଉଠିଥାଏ ଦୈତ୍ୟ।

ପୁରାଣ ଅନୁସାରେ ମାଁଙ୍କୁ ଆଜି ସମସ୍ତ ଦେବାଦେବୀ ତାଙ୍କ ଅସ୍ତ୍ର ସସ୍ତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ଓ ମାଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିଲେ ଦୈତ୍ୟ ସଂହାର ପାଇଁ । ଦୈତ୍ୟ ନାଶନ ପାଇଁ  ଧାରଣ କରିଥିଲେ ଏ ରୂପ । ପାପର କ୍ଷୟ କରି ଧର୍ମର ଜୟ କରିବାପାଇଁ ମାଁ  ବ୍ୟାଘ୍ରରେ ବିରାଜମାନ ହୋଇ ଧରାପୃଷ୍ଟରେ ଅବତରଣ କରିଥିଲେ । ଦୈତ୍ୟ ସଂହାର କରି ଶାନ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ ବୋଲି କୁହାଯାଏ  ।

ମାଁଙ୍କ ଏ ବେଶ ଦେଖି ମାଁଙ୍କୁ ଆରାଧନା କରିବା ପାଇଁ ଧାଇଁ ଆସୁଛି ଭକ୍ତ ।  ସହରର ବିଭିନ୍ନ ମନ୍ଦିର, ପୀଠ,ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ଗୁଡିକରେ ମାଁ ପାଉଛନ୍ତି ଚନ୍ଦ୍ରଘଣ୍ଟା ରୂପରେ ପୂଜା । ମାଁ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ଚନ୍ଦ୍ରଘଣ୍ଟା ବେଶ ଦେଖିବା ପାଇଁ ବଲାଙ୍ଗୀର ସହରର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରରୁ ସୁଅ ଛୁଟୁଛି ଭକ୍ତଙ୍କ। ମାଁଙ୍କ ଏ ବେଶ ଧର୍ଶନରେ ସାଂସାରିକ ଜୀବନରେ ସୁଖ ସମୃଦ୍ଧି ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ ଓ ଭୟ ମଣିଷ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇଥାଏ  ବୋଲି ଭକ୍ତଙ୍କ ମନରେ ବିଶ୍ବାସ ରହିଛି।

   Related Posts