Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ପାଇଁ ୧୮ ଜଣିଆ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଘୋଷିତ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ କେଉଁ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମିଳିଲା ସ୍ଥାନ
  • ||
  • ରୋହିତ ଶର୍ମା ହେଲେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ନୂତନ ଦିନିକିଆ ଅଧିନାୟକ, ବିରାଟଙ୍କୁ କେବଳ ଟେଷ୍ଟ ଦାୟିତ୍ଵ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମାପ ଓ ଓଜନ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ୨ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା : ଇରାଶିଷ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଶେଖ୍ ଆଜବାହାର ବାଲେଶ୍ଵର କୋର୍ଟରେ ହାଜର, ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ନେଇ ମିଳିଛି ପ୍ରମାଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଆଖୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଭାଲୁ, ବନ ବିଭାଗ କଲା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମାଫିଆ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ତାଲିକା
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ତାମିଲନାଡୁ କୁନ୍ନୁରରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||

କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ମୀନାକ୍ଷୀ ଲେଖୀଙ୍କ ବିବାଦୀୟ ବୟାନ : କହିଲେ ‘ଦିଲ୍ଲୀରେ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ଚାଷୀ ନୁହନ୍ତି ବରଂ ଗୁଣ୍ଡା ଶ୍ରେଣୀୟ’ ; ଜବାବ ରଖିଲେ ଚାଷୀ ନେତା ରାକେଶ ଟିକାୟତ

22/07/2021 at 6:40 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୨/୦୭ : ଦିଲ୍ଲୀ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ନୂଆ କୃଷି ଆଇନକୁ ନେଇ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି ଚାଷୀ ସଂଗଠନ । ଏହାରି ମଧ୍ୟ​‌ରେ ବିବାଦୀୟ ବୟାନ ଦେଇ ଫସିଛନ୍ତି ମୋଦିଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରୀ ମଣ୍ଡଳରେ ନୂଆ କରି ସ୍ଥାନ ପାଇଥିବା ମୀନାକ୍ଷୀ ଲେଖୀ । ଆନ୍ଦୋଳନରତ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଗୁଣ୍ଡା ଶ୍ରେଣୀୟ ଆକ୍ଷା ଦେଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ । ମୀନାକ୍ଷୀ ଲେଖୀଙ୍କ ଏଭଳି ବୟାନ ପରେ ବିବାଦ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି ।

 କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ମୀନାକ୍ଷୀ ଲେଖୀ କହିଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି ସେମାନେ ଚାଷୀ ନୁହଁନ୍ତି । ଜାନୁଆରୀ ୨୬ ତାରିଖରେ ଲାଲକିଲ୍ଲା ହିଂସାକୁ ନେଇ ସେ କହିଛନ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀଙ୍କର ରାଜନୈତିକ ଏଜେଣ୍ଡା ରହିଛି । ଏଭଳି ବିବାଦୀୟ ବୟାନ ପରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ହଙ୍ଗାମା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଅନେକ ୟୁଜର ଏଭଳି ମନ୍ତବ୍ୟ ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଇସ୍ତଫା ଦାବି କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ପେଗାସସ୍‌ ଯାସୁସିକୁ ନେଇ ପ୍ରେସ୍ କନଫରେନ୍ସ କରୁଥିବା ମୀନାକ୍ଷୀ ଲେଖୀ ଚାଷୀଙ୍କ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଜବାବ ରଖିବାକୁ ଯାଇ କହିଛନ୍ତି, ‘ପ୍ରଥମେ ସେମାନଙ୍କୁ ଚାଷୀ କହିବା ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ । କାରଣ ସେମାନେ ଚାଷୀ ନୁହଁନ୍ତି ବରଂ ଢଡଯନ୍ତ୍ରକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କିଛି ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ କି ଲଗାତାର ଭା​‌ବେ ଚାଷୀଙ୍କ ନାଁରେ ହରକତ୍‌ କରିଆସୁଛନ୍ତି । ଯନ୍ତର ମନ୍ତର ଆସି ବସିବା ପାଇଁ କୃଷକଙ୍କ ନିକଟରେ ସମୟ ନାହିଁ । ସେମାନେ ନିଜ ଜମିରେ ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି । ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ ଖଳ ପ୍ରକୃତିର ।’

ସେପଟେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ମୀନାକ୍ଷୀ ଲେଖୀଙ୍କ ଏଭଳି ବୟାନ ଉପରେ ଜବାବ ରଖିଛନ୍ତ ଚାଷୀ ନେତା ରାକଶେ ଟିକାୟତ । ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ ବଦମାସ ସେହିମାନେ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ନିକଟରେ କିଛି ନାହିଁ । ଆମ ଦେଶର ଚାଷୀଙ୍କୁ ନେଇ ଏଭଳି ଟିପ୍ପଣୀ ଦେବା ନିହାତି ଭାବେ ଭୁଲ । ଆମେମାନେ ଚାଷୀ, ବଦମାସ ନୁହେଁ । କୃଷକମାନେ ଦେଶର ଅନ୍ନଦାତା ।’

   Related Posts