Tuesday, October 15, 2019

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ସୁସ୍ଥ ରହିବାର ଅଛି- ଖାଇବା ପରେ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏସବୁ କାମ, ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ

ବ୍ୟସ୍ତ ବହୁଳ ଜୀବନରେ ମଣିଷ ନିଜର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟପ୍ରତି ଠିକ୍ ଭାବେ ଯତ୍ନ ନେବା କଷ୍ଟ ହୋଇପଡିଥାଏ। ଏପରିକି ଖାଦ୍ୟପେୟଠାରୁ ଆରମ୍ଭକରି ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ମଣିଷ ଠିକ୍‌ ସମୟରେ କରିନଥାଏ। ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ଏମିତି କାମ ଅଛି ଯାହା ଠିକ୍‌ ସମୟରେ କରିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ। ଆପଣ ଖାଇବା ସାରିବା ପରେ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଏହି ୫ଟି କାମ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେଗୁଡିକ କଣ…

ଖାଇ ସାରିବା ପରେ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଫଳ ଖାଇବା ଉଚିତ୍‌ ନୁହେଁ କାରଣ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଫଳ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ।

ରାତ୍ର ଭୋଜନ କରିବା ସାରିବା ପରେ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଶୋଇବା ଉଚିତ୍‌ ନୁହେଁ। ରାତିରେ ଶୋଇବାର ତିନି ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ଖାଇବା ଉଚିତ୍‌ ବୋଲି ଡାକ୍ତରମାନେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥାନ୍ତି।

ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ଲାଗି ହେଲେ ଗାଧୋଇବା ସମୟ ଠିକ୍‌ ରଖିବାକୁ ପଡିବ। ଖାଇବା ପରେ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଗାଧୋଇବା କଥା ନୁହେଁ। ଏମିତି କଲେ ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ପ୍ରବାହ ଦ୍ରୁତଗତିରେ ପଡ଼ିଯାଇଥାଏ।

ସେହିପରି ଖାଇବା ପରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ ଥାଏ। ଯାଥା, ଚା ପିଇବା, ସିଗାରେଟ୍‌ ଟାଣିବା, ମିଠା ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ ଥାଏ। ଏହା କରିବା ଦ୍ବାରା ପେଟରେ ଏସିଡିଟି ହେବା ସହ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ। ତେଣୁ ଖାଇ ସାରିବା ପରେ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଦ୍ବାରା ମଣିଷ ଶରୀରର ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଥାଏ ।

898 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର