Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କମୁଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ: ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୪୮ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଲଭ୍‌ ଜିହାଦ ଉପରେ ଅଧ୍ୟାଦେଶ ପାରିତ କଲା ୟୁପି କ୍ୟାବିନେଟ୍‌, ଧୋକା-ଧମକ ଦେଇ ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଇଲେ ୧୦ ବର୍ଷ ଜେଲ୍‌
  • ||
  • ଅତ୍ୟଧିକ କାମର ବୋଝ ସହିନପାରି ଆଖି ବୁଜିଲେ ବାପା: ଉପର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସଂଗୀନ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଝିଅ, କହିଲେ…
  • ||
  • Snack Video ସମେତ ପୁଣି ୪୩ଟି ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ବ୍ୟାନ୍‌ କଲେ ଭାରତ ସରକାର
  • ||
  • ୨ ବାରହା ଶିକାରୀ ଗରିଫ: ମାଂସ ଭାଗବଣ୍ଟା ବେଳେ ମାଡି ବସିଲେ ବନ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • କରୋନାରେ ଜୀବନ ହାରିଥିବା ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦେଲା ଠିକାଦାର ସଂଘ
  • ||
  • ୧୦ ଡଲାରରୁ କମ୍‌ ମୂଲ୍ୟରେ ମିଳିବ ଋଷ କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍‌ସିନ Sputnik V, ଜାନୁଆରୀରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଡେଲିଭରି
  • ||
  • ହାଇଓ୍ବା ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ଶିଶୁଙ୍କ ସମେତ ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ: ଚାଲି ଚାଲି ଯିବା ବେଳେ ପଛରୁ ମାଡିଗଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୁରୀ ହାଜତ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାର ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଲୁଟ୍ : ସାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଲଗାଇ ଡକାୟତି କରାଇଥିଲା IIFL କର୍ମଚାରୀ ଲାଲା ଅମ୍ରିତ ରାୟ
  • ||

ବିଳାସ ବ୍ୟସନରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପୂଜା ବିଧି ଲାଗି ପ୍ରକୃଷ୍ଟ ଦିନ ହେଉଛି ଶୁକ୍ରବାର: ଏହି ଦିନ କରନ୍ତୁ ଏମିତି ସବୁ କାମ, ମିଳିବ ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଫଳତା

15/11/2019 at 3:12 PM

ଶୁକ୍ରବାରକୁ ଧର୍ମ ତଥା ଉପାସନାର ବାର ବୋଲି ବିଶ୍ବାସ କରାଯାଏ। ଏହି ଦିବସକୁ ସଂସ୍କୃତରେ “ଭୃଗୁବାସ”ରେ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଭୃଗୁ ହେଉଛନ୍ତି ଦୈତ୍ୟରାଜ ଶୁକ୍ରଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କର ପୁତ୍ର। ମୁନୀ,ଋଷି, ସାଧୁସନ୍ଥମାନେ ଯାହାଙ୍କୁ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦେଇଥାନ୍ତି। ଭୃଗୁ ହେଉଛନ୍ତି ଜଣେ ମହାନ ପଣ୍ଡିତ, ବିଦ୍ବାନ, ବଳଶାଳୀ, ଶକ୍ତିବାନ, ତେଜସ୍ବୀ, ଜ୍ୟୋତିର୍ମୟ, ଅଦ୍ବିତୀୟ ବାଗ୍ମୀ ।

ଏହି ଦିବସକୁ ଭୃଗୁଙ୍କ ନାମାନୁସାରେ ମୁନି, ଋଷି, ସାଧୁସନ୍ଥଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ରଭାବେ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଦିନ ଭୃଗୁମୁନୀଙ୍କ ସହିତ ଆର୍ଯ୍ୟ ଋଷି ଏବଂ ସାଧୁସନ୍ଥମାନଙ୍କୁ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିବା ସହିତ ଶୁକ୍ରଗ୍ରହଂକୁ ମଧ୍ୟ ବିଧିବିଧାନ ସହ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଇଥାଏ। ଶୁକ୍ର ହେଉଛନ୍ତି ଶକ୍ତି, ବଳ ଓ ବିଶ୍ବାସର ପ୍ରତୀକ।

ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏକବେଳା ଉପବାସ ରହି ଧ୍ୟାନ ତଥା ତର୍ପଣ କରି ମୁନି, ଋଷି ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କଲେ ମନ ଶାନ୍ତ ରହିବା ସହିତ ପାରିବାରିକ ଜୀବନ ସୁଖମୟ ହୋଇଥାଏ। ଶୁକ୍ରଗ୍ରହଙ୍କୁ ଏହି ବାରରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କଲେ ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ବଚ୍ଛ ମିଳନ ରହିବା ସହିତ ସନ୍ତାନମାନଙ୍କର ସ୍ମରଣଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ହୁଏ। ଯଶ ବୃଦ୍ଧି ହୁଏ। ପରିବାରରେ ସର୍ବବିଧ ମଙ୍ଗଳ ହୁଏ।

ଏହି ଦିନ ଏକାନ୍ତ ଭକ୍ତି ଓ ନିଷ୍ଠାର ସହିତ ଧ୍ୟାନ କରିବା ବିଧେୟ। ଧ୍ୟାନ କରି ଯେଉଁ ଦେବତାଙ୍କୁ ଆରାଧାନା କରାଯାଏ ଆରାଧ୍ୟ ଦେବତା ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇ ଅଭୟ ବର ପ୍ରଦାନ କରିଥାନ୍ତି। ଏହି ବାରକୁ ନିଷ୍ଠାର ସହିତ ପାଳନ କଲେ ମୁନୀ, ଋଷିମାନେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇ ଅଦୃଶ୍ୟରେ ଆଶୀର୍ବାଦ କରିଥାନ୍ତି, ଫଳରେ ବିଦ୍ୟା, ଜ୍ଞାନ, ବୁଦ୍ଧି, ଯଶ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ। ଏହିଦନ ମୁନୀ, ଋଷିମାନଙ୍କୁ ପୂଜାଚର୍ଚ୍ଚନା କରି ଶୁକ୍ରଗ୍ରହଙ୍କୁ ପୂଜା କଲେ ସର୍ବସିଦ୍ଧ ହୁଏ ବୋଲି ବିଶ୍ବାସ କରାଯାଏ।

ଏହି ଦିନ ବିଳାସବ୍ୟସନ ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ୟବସାୟ, ବିଳାସ ଦ୍ରବ୍ୟ ବ୍ୟବହାର, ପ୍ରଣୟ , ସ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରୀତି, ପ୍ରେମ, କବଶୀକରଣ, କ୍ରୀଡା କସରତ, ଶିକ୍ଷା, ବିଳାସବ୍ୟସନରେ ଆଶକ୍ତ, ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ, ନୂଆ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଶୁଭପ୍ରଦ ଅଟେ।

ଏହିଦିନ ଭଗବାନ ମହାଦେବ ମହାଯୋଗୀ ଦେବାଧିଦେବ ଶ୍ରୀ ଶିବଙ୍କ ସହିତ ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କୁ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଇଥାଏ। ତତ୍‌ପରେ ପରେ ବିଦ୍ୟାପତି ଗଣେଷ, ବିଦ୍ୟାଦାତ୍ରୀ ସରସ୍ବତୀ ଏବଂ କୁମାର କାର୍ତ୍ତିକେୟଙ୍କୁ ବିଧିବିଧାନର ସହିତ ପୂଜାଚର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ତାପରେ ଗଣେଶଙ୍କ ମାନସକନ୍ୟା ଦେବୀ ସନ୍ତୋଷୀ ମାଆଙ୍କୁ ବିଧିବିଧାନର ସହିତ ନିଷ୍ଠା ପୂର୍ବକ ପୂଜାଚର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଏ।

ମାଆଙ୍କ ପୂଜା କଲା ବେଳେ ଖଟା, ଆମିଷ ଦ୍ରବ୍ୟ, ନିଶାଦ୍ରବ୍ୟ ଭକ୍ଷଣ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷେଧ ଅଟେ। ପାରମ୍ପାରିକ ବିଧିବିଧାନ ସହିତ ଏହି ଦିନ ଉପରୋକ୍ତ ଦେବଦେବୀମାନଙ୍କୁ ପୂଜାଚର୍ଚ୍ଚନା କରିବା ସବୁରି ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଶୁଭପ୍ରଦ ଅଟେ।

ଏକାନ୍ତ ନିଷ୍ଠାର ସହିତ ମୁନୀ, ଋଷିମାନଙ୍କୁ ପୂଜାଚର୍ଚ୍ଚନା ପୂର୍ବକ ସନ୍ତୋଷୀ ମାଆ, କୁମାର କାର୍ତ୍ତିକେୟ, ଶ୍ରୀଗଣେଶ, ବୃଷଭ ଏବଂ ଶିବପାର୍ବତୀଙ୍କୁ ପୂଜାଚର୍ଚ୍ଚନା କଲେ ସର୍ବରିଷ୍ଟ ଖଣ୍ଡନ ହେବା ସହିତ ସର୍ବ ଶୁଭ ହୁଏ ବୋଲି ବିଶ୍ବାସ କରାଯାଏ।

   Related Posts