Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫୁଟବଲର ଡିଏଗୋ ମାରାଡୋନାଙ୍କ ପରଲୋକ, ୩ ଦିନ ପୂର୍ବେ ପାଳିଥିଲେ ୬୦ତମ ଜୟନ୍ତୀ
  • ||
  • ଦୈନିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ତୂଳନାରେ ଆଜି କମିଲା ସୁସ୍ଥ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୭୨୮
  • ||
  • ଯୋଡାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ କାଳିଆର ମୃତ୍ୟୁ, ଏସସିବିରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଥିଲେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ, ସୁସ୍ଥ ଅଛି ଜଗା
  • ||
  • ପରିବାର ପାଇଁ ଏତିକି ସମ୍ପତ୍ତି ଛାଡି ଯାଇଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ଚାଣକ୍ୟ ଅହମଦ ପଟେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୬୦୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ AIIMS ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପୁରୀ ମନା, ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଓଡିଶା ବନୀକରଣ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍, ଭୁବନେଶ୍ବରର ୫ଟି ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁନେର ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||

ସାବଧାନ! ସେଓ ଖାଇବାର ୨ଘଣ୍ଟା ଯାଏଁ ଭୁଲରେ ବି ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏସବୁ ଜିନିଷ : ବିଗିଡ଼ିଯିବ ପେଟର ଅବସ୍ଥା

12/10/2019 at 3:54 PM

ସେଓ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଲୋକପ୍ରିୟ,ସୁଆଦିଆ ଏବଂ ପୁଷ୍ଟିସାର ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ। ଏହି ଲାଲ ରଙ୍ଗର ଫଳରେ ଅନେକ ଲାଭ ଏବଂ ରହସ୍ୟ ଜଡ଼ିତ ରହିଛି। ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏକଥା ଶୁଣିଥିବେ ‘ ଏନ ଆପଲ୍ ଏ ଡେ,କିପସ ଦ ଡକ୍ଟର ଅବେ’ , ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ରତି ଦିନ ଗୋଟିଏ ସେଓ ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ଆପଣ ଅନେକ ରୋଗରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତି।

ସେଓରେ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ଭିଟାମିନ୍,ଫାଇବର,ମିନେରାଲ୍ସ,ଭିଟାମିନ୍ ସି,ଭିଟାମିନ୍ କେ,ଭିଟାମିନ୍ ବି୬,ପୋଟାସିୟମ,କପର,ମାଙ୍ଗାନିଜ,ଫସଫରସ୍,ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ଭଳି ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ବ ମିଳିଥାଏ।

ପ୍ରତିଦିନ ସେଓ ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ହାଡ଼ ମଜବୁତ ହୋଇଥାଏ,ଶ୍ବାସରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ,ଦାନ୍ତକୁ ମଜବୁତ କରିଥାଏ,ପେଟକୁ ସଫା କରିଥାଏ,ମସ୍ତିଷ୍କ ପ୍ରଖର ହୋଇଥାଏ,କୋଲେଷ୍ଟୋଲ ସ୍ତରକୁ କମ୍ କରିଥାଏ,କ୍ୟାନସରକୁ ରୋକିଥାଏ,ମଧୁମେହ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ,ମେଦବହୁଳତା କମ୍ କରିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଲାଭଦାୟକ ଜିନିଷ ସହ କିଛି କ୍ଷତି ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ,ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ କ୍ଷତି ନ ପହଞ୍ଚାଇ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ କରିଥାଏ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେଓ ଖାଇବା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ କେଉଁ କେଉଁ ଜିନିଷ ଖାଇବା ଅନୁଚିତ।

ପାଣି : କେତେକ ଲୋକ ମାନନ୍ତି ଯେ ଫଳ ଖାଇବା ପରେ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ବାରା ପେଟରେ ସଙ୍କୋଚନ ଏବଂ ପେଟ ଫୁଲା ପରି ସମସ୍ୟା ହୋଇଥାଏ କାରଣ ଫଳରେ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ୟିଷ୍ଟ ଏବଂ ସୁଗାର ହୋଇଥାଏ ଯାହା ପେଟର ଏସିଡକୁ ପତଳା କରିଥାଏ ଏବଂ ୟିଷ୍ଟକୁ ଜୀବିତ ରହିବା ପାଇଁ ଅନୁକୂଳ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ ଏବଂ କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡର ଉତ୍ପାଦନ ଦ୍ବାରା ପେଟରେ ଗ୍ୟାସ୍ ହୋଇଥାଏ।

ଗବେଷମାନେ ମଧ୍ୟ ଏକଥାରେ ସହମତ ଯେ ସେଓ ଭଳି ଖଟା-ମିଠା​ ଏବଂ ରସଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ବାରା ପିଏଚ ସ୍ତର ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ। କିଛି ଖାଇବା ପରେ ପେଟ ଖାଇବା ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ କିଛି ଏସିଡ ଛାଡ଼ିଥାଏ ଏବଂ ଏହା ପିଏଚ୍ ସ୍ତରକୁ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ କରିଥାଏ। ଏହା ସନ୍ତୁଳିତ ନ ହୋଇପାରିଲେ ପେଟ ଫୁଲିବା,ବଦହଜମୀ,ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆର ବିକାଶ କିମ୍ବା ଗ୍ୟାସର କାରଣ ହୋଇଥାଏ।

ଖଟା ଜିନିଷ ଏବଂ ମୂଳା : ସେଓ ଖାଇବା ପରେ ଖଟା ଜିନିଷ ଖାଇବା ଅନୁଚିତ୍। ଭିନେଗାର ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ,ଆଚାର ଜମା ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଫଳରେ ଶରୀରରେ ଗ୍ୟାସ୍ ଭଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଇପାରେ। ସେହିପରି ଆପଣ ମୂଳା ମଧ୍ୟ ଖାଇବା ଅନୁଚିତ୍। ଫଳରେ ଆପଣଙ୍କୁ ତ୍ବଚା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ ହୋଇପାରେ।

ଦହି : ସେଓ ଖାଇବା ପରେ ଦହି ମଧ୍ୟ ଖାଇବା ଅନୁଚିତ୍। ଏହି ଦୁଇଟି ଥଣ୍ଡା ଖାଦ୍ୟ। ଏହା ଶରୀରରେ କଫ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ସେଓ ଖାଇବାର ତୁରନ୍ତ ପରେ ଦହି ଖାଇବା ଅନୁଚିତ୍।

   Related Posts