Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭିସା ଉପରେ ଲାଗିଥିବା କଟକଣା ହଟାଇଲେ ସରକାର
  • ||
  • ଟ୍ୱିଟରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ପାଇଁ କବିତା ଲେଖିଲେ ରାହୁଲ
  • ||
  • ମା’ ମାଣିକେଶ୍ଵରୀଙ୍କ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଛତର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମାଟ୍ରିକ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ
  • ||
  • ରାୟଗଡାରେ ବୋଲେରୋ-ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିନା ଅନୁମତିରେ ଦାଢ଼ି ରଖି ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ପୋଲିସ ବାବୁ
  • ||
  • ପାଲଘର ମାମଲାରେ ଆଉ ୨୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପି ଜାରି କଲା ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

କରୋନା ସଙ୍କଟ ବେଳେ ଦରକାର କି ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ସହାୟତା ? ଟିକେ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ସହଜରେ ମିଳିଯିବ ଏହି ୫ ପ୍ରକାର ଋଣ

29/07/2020 at 3:02 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯।୭: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ଚାକିରୀ ଏବଂ ରୋଜଗାରକୁ ନେଇ ସଙ୍କଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ଛଟେଇ କରୁଥିବା ବେଳେ କେତେକ ଦରମା କାଣ୍ଟଛାଣ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ଦେବାରେ ଟିକେ ସଙ୍କୋଚ କରିପାରନ୍ତି । ତଥାପି ଏହାପରେ ମଧ୍ୟ ଯଦି ଆପଣ ଲୋନ୍ ନେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ କିଛି ବିକଳ୍ପ ବିଷୟରେ ବିଚାର କରିପାରିବେ ।

ଡିଜିଟାଲ୍ ଟପ୍ ଅପ୍ ଗୃହ ଋଣ : ବର୍ତ୍ତମାନର ଗୃହ ଋଣ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଡିଜିଟାଲ୍ ଟପ୍ ଅପ୍ ଗୃହ ଋଣ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ସୁଧ ହାର ବର୍ତ୍ତମାନର ଗୃହ ଋଣ ନେଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ଅନ୍ୟ ଋଣ ବିକଳ୍ପ ତୁଳନାରେ ସାଧାରଣତଃ କମ୍ ଅଟେ ।

କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ବଦଳରେ ଋଣ : କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ବଦଳରେ ଋଣ ନେଇପାରିବେ । ବର୍ତ୍ତମାନର କାର୍ଡଧାରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କର କାର୍ଡ ପ୍ରକାର, ଖର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ପରିଶୋଧ ଉପରେ ଆଧାର କରି ଋଣ ପାଇଥାନ୍ତି । ଥରେ କାର୍ଡଧାରୀ ଏହି ଋଣ ପାଇଲେ, ସେହି ପରିମାଣରୁ ତାଙ୍କର କ୍ରେଡିଟ୍ ସୀମା କମିଯିବ । ତଥାପି କିଛି ଋଣଦାତା କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ବଦଳରେ ମଞ୍ଜୁରୀପ୍ରାପ୍ତ କ୍ରେଡିଟ୍ ସୀମା ଏବଂ ଋଣଠାରୁ ଅଧିକ ଦିଅନ୍ତି ।

କୋଭିଡ୍-୧୯ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ : କିଛି ବ୍ୟାଙ୍କ ସେମାନଙ୍କ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଗୋଷ୍ଠୀ ବାଛିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ କୋଭିଡ୍-୧୯ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି । ଦେଶର ଅନେକ ବ୍ୟାଙ୍କ କୋଭିଡ୍-୧୯ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ ଲଞ୍ଚ କରିଛନ୍ତି । କୋଭିଡ୍-୧୯ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣରେ ଶୂନ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଶୁଳ୍କ ଏବଂ ସ୍ବଳ୍ପ ସୁଧ ହାର ସହିତ ଅନେକ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଅଛି । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କ କୋଭିଡ୍-୧୯ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ ପ୍ରଦାନ କରୁଛି, ତେବେ ଆପଣ ଏଥିପାଇଁ ଯାଇପାରିବେ । ଏହି ଋଣ ପ୍ରଦାନକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଇଣ୍ଡିଆନ ବ୍ୟାଙ୍କ, ୟୁନିଅନ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ, ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ବରୋଦା, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।

ସମ୍ପତ୍ତି ବଦଳରେ ଋଣ : ବାଣିଜ୍ୟିକ ଆବାସିକ ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ସମ୍ପତ୍ତି ବଦଳରେ ଋଣ ନିଆଯାଇପାରେ । ସୁଧ ହାର ପ୍ରାୟ ୮.୯୫% ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ଏବଂ ଏହା ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ଋଣଦାତା, ଋଣ ପରିମାଣ ଏବଂ କ୍ରେଡିଟ୍ ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ । ଋଣ ପରିମାଣ ମୁଖ୍ୟତଃ ସମ୍ପତ୍ତିର ମୂଲ୍ୟ ନିର୍ଧାରଣ ଏବଂ ଋଣଗ୍ରହୀତାଙ୍କ ପରିଶୋଧ କ୍ଷମତା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବ । ଋଣର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ୨୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଇପାରେ ।

ସୁନା ଋଣ : ସୁନା ଋଣ ଋଣଦାତାମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ସୁନା ଅଳଙ୍କାରକୁ ମୁଦ୍ରା କରି ସେମାନଙ୍କର ଟଙ୍କା ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ । ଋଣ ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କ ଦ୍ବାରା ନିର୍ମିତ ସୁନା ମୂଲ୍ୟର ୭୫% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଇପାରେ ଏବଂ ସୁଧ ହାର ପ୍ରାୟ ୯.୧୦% ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ।

   Related Posts