Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କ ପରେ ବିଫଳ ହେଲେ ଆରସିବି ବୋଲର, ‘କର ବା ମର’ ମ୍ୟାଚରେ ୫ ଓ୍ୱିକେଟରେ ଜିତିଲା ହାଇଦ୍ରାବାଦ
  • ||
  • ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ଛାତ କଣା କରି ଲୁଟିନେଲେ ୨ କିଲୋର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର
  • ||
  • ସାରୁଅ ଜମି କେଳେଙ୍କାରୀ : ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍‌ର ଦୁଇ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ, ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଧମକ ଅଭିଯୋଗରେ ବାନ୍ଧିଲା ବାଘମାରୀ ପୋଲିସ
  • ||
  • IPL 2020: ବୁମରା ଓ ବୋଲ୍ଟଙ୍କ ଶାଣିତ ବୋଲିଂ ପରେ ଇଶାନଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ୯ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ଜିତିଲା ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, ଦିଲ୍ଲୀର କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ପରାଜୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସିଲା ଅନଲକ୍ ୬.୦ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୧୪୭୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୬ତାରିଖରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ, ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏଁ ପିଲା ପଢିବାକୁ ଆସିବେ
  • ||
  • ଝରକା ତାଡ଼ି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ୍ ! ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ ଓ ଗ୍ରୀସ : ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ୭ ଶହରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

ଲାଦଖରେ ଭାରତ-ଚୀନ ଯୁଦ୍ଧ ପରିସ୍ଥତି : ଭାରତକୁ ଅସ୍ତ୍ର ଯୋଗାଇବେ ମିତ୍ର ଦେଶ, ହୋଇପାରେ ୭ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ଡିଲ୍

29/06/2020 at 11:24 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯/୦୬ : ଲଦାଖ ଗଲୱାନ ଘାଟିରେ ଜୁନ ୧୫ ତାରିଖ ରାତିରେ ଭାରତ-ଚୀନ ସେନା ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସା ଘଟଣା ପରେ ଉଭୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ଭଳି ସ୍ଥିତି ଲାଗି ରହିଛି | ଉଭୟ ଦେଶର ସେନା ଗଲୱାନ ଘାଟିରେ ସମ୍ନାସାମ୍ନି ହୋଇଥିଲେ | ଯୁଦ୍ଧ ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖି ଭାରତ ଲଦାଖ ସୀମାରେ ସେନା ଓ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ବୃଦ୍ଧି କରିଛି | ଦୁନିଆର ଅନେକ ଦେଶ ଭାରତର ସୈନ୍ୟ ସାମର୍ଥ୍ୟ ମଜବୁତ କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରୁଛନ୍ତି | ଫ୍ରାନ୍ସ ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଏକ ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଦେବାକୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛି | ଇସ୍ରାଇଲ ଭାରତକୁ ଏୟାର ଡିଫେନ୍ସ ସିଷ୍ଟମ ଦେବ ବୋଲି କହିଛି | ଆମେରିକା ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ତୋପରେ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ଗୋଳାବାରୁଦ ଦେବ | ଋଷ ଭାରତକୁ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଅସ୍ତ୍ର ଓ ଗୋଳାବାରୁଦ ଦେବାକୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛି | ଋଷ ୧ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଅର୍ଥାତ ୭ ହଜାର ୫୬୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗୋଳାବାରୁଦ ଦେବ | ଚୀନ ସହିତ ଉତ୍ତେଜନା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ପରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସମସ୍ତ ଦେଶ ସହିତ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଆଲୋଚନାରେ ଏହା ଉପରେ ସହମତି ହୋଇଥିଲା |

ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଚୀନ ସହିତ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ବହୁତ ଦିନ ହେଲା ଜାରି ରହିଛି | ଏହି ବିବାଦକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ସଶସ୍ତ୍ରବଳଙ୍କୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଆର୍ଥିକ ଅଧିକାର ଦେଇଛନ୍ତି | ଜୁଲାଇ ୨୭ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ରାଫେଲ ବିମାନର ପ୍ରଥମ ଖେପ ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଇଛି | ଏଥିପାଇଁ ୪ ଭାରତୀୟ ପାଇଲଟଙ୍କୁ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଉଡ଼ାଇବାକୁ ଟ୍ରେନିଙ୍ଗ ଦିଆଯାଇଛି | ଫ୍ରାନ୍ସ ଭାରତକୁ କହିଛି ଯେ ରାଫେଲର ପ୍ରଥମ ଖେପ ସହିତ ୮ ଅତିରିକ୍ତ ରାଫେଲ ମଧ୍ୟ ପଠାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି | ଫ୍ରାନ୍ସ କହିଛି ଯେ ଖୁବ ଶିଖର ୮ଟି ବିମାନ ଉଡାଣ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ହାସଲ କରିବ | ସମସ୍ତ ବିମାନ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଅମ୍ବଲା ଏୟାରବେଶକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯିବ | ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଫ୍ରାନ୍ସ ଏହି ବିମାନରେ ଏତେ ଇନ୍ଧନ ଭର୍ତ୍ତି କରିବ ଯେ ରାଫେଲ ବିମାନ କେଉଁଠାରେ ନ ଅଟକି ସିଧା ଭାରତ ଆସିପାରିବ |

ଅପରପକ୍ଷରେ କାର୍ଗିଲ ଯୁଦ୍ଧରେ ଭାରତକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିବା ଇସ୍ରାଇଲ ମଧ୍ୟ ଚୀନ ସହିତ ଯୁଦ୍ଧ ଭଳି ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖି ଏୟାର ଡିଫେନ୍ସ ସିଷ୍ଟମ ଦେବାକୁ କହିଛି | କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଏୟାର ଡିଫେନ୍ସ ସିଷ୍ଟମ ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ସୀମା ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ନିୟୋଜିତ କରାଯିବ | ଚୀନ ନିଜ ସୀମାରେ S-400 ଏୟାର ଡିଫେନ୍ସ ସିଷ୍ଟମ ନିୟୋଜିତ କରିଛି | ଏହାପରେ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଚୀନକୁ ଜବାବ ଦେବା ପାଇଁ ଇସ୍ରାଇଲକୁ ଏୟାର ଡିଫେନ୍ସ ସିଷ୍ଟମ ଶୀଘ୍ର ପଠାଇବାକୁ କହିଛି | 

ନିକଟରେ ମସ୍କୋ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ସୁରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହଙ୍କ ସହିତ ସାକ୍ଷାତରେ ଋଷର ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଭାରତକୁ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଅସ୍ତ୍ର, ଗୋଳାବାରୁଦ ଓ ମିସାଇଲ ପଠାଇବାକୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଥିଲେ | ଭାରତ ତରଫରୁ ଋଷକୁ ଅନେକ ଅସ୍ତ୍ର ଓ ମିସାଇଲର ଏକ ତାଲିକା ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ପାଖାପାଖି ୧ ବିଲିୟନ ଡଲାର | ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଭାରତର ନୂଆ ରଣନୀତିକ ଭାଗିଦାରୀ ଆମେରିକା ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ଓ ସାଟେଲାଇଟ ଇମେଜ ପଠାଇବା କାମ କରୁଛି | ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେରିକା ଭାରତକୁ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ସହାୟତା କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେବା ସହ ଯୁଦ୍ଧ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଅସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଗୋଳାବାରୁଦ ତାଲିକା ମାଗିଥିଲେ |

   Related Posts