Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ କଲେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ! ବେକରେ ରଶି ଲଗାଇ ପଙ୍ଖାରେ ଝୁଲି ପଡିଲେ, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ରାଜକୋଟ : କୋଭିଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦୁର୍ଲଭ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ, ସୁରକ୍ଷା ବଳୟରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର, ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଭକ୍ତ ବ୍ୟାକୁଳ
  • ||
  • ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦୁର୍ଲଭ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ: ସୁରକ୍ଷା ବଳୟରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର, ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଭକ୍ତ ବ୍ୟାକୁଳ
  • ||
  • ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ : ଟସ୍ ଜିତିଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ପ୍ରଥମେ କରିବ ବ୍ୟାଟିଂ
  • ||
  • ଚଳିତ ବର୍ଷ ବିନ୍ଦୁସାଗରରେ ଡଙ୍ଗା ଭସା ଉପରେ ରୋକ୍, ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲା ବିଏମସି
  • ||

ଅଗଷ୍ଟ ୧ରୁ ବଦଳିଯିବ ଏହି ୫ଟି ନିୟମ, ଜାଣନ୍ତୁ କାହା ଉପରେ ପଡିବ କିଭଳି ପ୍ରଭାବ

31/07/2020 at 11:03 AM

ଆସନ୍ତାକାଲି ଅଗଷ୍ଟ ୧ ତାରିଖ । ଆସନ୍ତାକାଲିଠାରୁ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ଯଦି ଆପଣ ଡିଜିଟାଲ୍ କାରବାର କରୁଥାନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଯଦି ଆପଣ ଅନଲାଇନ୍ ସପିଂ କରନ୍ତି, ତେବେ ଅଗଷ୍ଟ ୧ରୁ, ଆପଣ ଯେକୌଣସି ଉତ୍ପାଦ ବିଷୟରେ ଏକ ବିଶେଷ ସୂଚନା ପାଇବେ ।

ଅଗଷ୍ଟ ୧ରୁ କେଉଁ ନିୟମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା…

ଯଦି ଆପଣ ଏକ ନୂଆ କାର୍ କିମ୍ବା ବାଇକ୍ କିଣିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଫାଇଦା ପାଇପାରିବେ । ଏଥି ସହିତ ଦେଶର ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଖୁସି ଖବର ଅଛି । ମୁଖ୍ୟତଃ ୫ଟି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ।

ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସର ପରିବର୍ତ୍ତନ : ଅଗଷ୍ଟ ୧ରୁ ଅନେକ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସର ନିୟମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । କେତେକ ବ୍ୟାଙ୍କ ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ଆଦାୟ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ତିନୋଟି ମାଗଣା କାରବାର ପରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଚାର୍ଜ କରାଯିବ । ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଆକ୍ସିସ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ କୋଟାକ୍ ମହିନ୍ଦ୍ରା ବ୍ୟାଙ୍କର ନିୟମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏଥି ସହିତ, କେତେକ ବ୍ୟାଙ୍କ ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ସୀମା ବୃଦ୍ଧି କରିପାରିବେ । ତାହା ହେଉଛି, ଯଦି ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ଜମା ଅପେକ୍ଷା କମ୍ ପରିମାଣ ଅଛି, ତେବେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଜରିମନା ଆଦାୟ କରିବ ।

ଶସ୍ତା ହେବ କାର୍-ବାଇକ୍ : ଅଗଷ୍ଟ ୧, ୨୦୨୦ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ଭେହିକିଲ ଇନସୁରାନ୍ସର ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଲାଗୁ ହେବ ।  ଅଟୋ ଇନସୁରାନ୍ସ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନରେ ନୂଆ କାର୍ କିମ୍ବା ବାଇକ୍ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିବ । ବାସ୍ତବରେ, ଇନସୁରାନ୍ସ ରେଗୁଲେଟୋରୀ ଆଣ୍ଡ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ଅଥରିଟି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (IRDAI) ଏହାର ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ପ୍ୟାକେଜ୍ ହୋଇଥିବା ଥାର୍ଡ ପାର୍ଟି ଏବଂ ଓନ୍ ଡ୍ୟାମେଜ ନୀତି ନିୟମକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନିଆଯାଇଛି । ଏହା ସହିତ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଯାନଗୁଡିକ ୩ ଏବଂ ୫ ବର୍ଷର ଥାର୍ଡ ପାର୍ଟି ଇନସୁରାନ୍ସ ପଲିସି ନେବା ଆବଶ୍ୟକ ହେବ ନାହିଁ ।

ଏଟିଏମରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ଉପରେ ଚାର୍ଜ : ଯଦି ଆପଣ ମାସରେ ଏଟିଏମରୁ ୫ ଥରରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଉଠାନ୍ତି, ତେବେ ଅଗଷ୍ଟ ୧ ରୁ ୫ ଥର ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଉପରେ ଚାର୍ଜ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଆପଣ ଗୋଟିଏ ମାସରେ ଏଟିଏମରୁ ୫ଥର ବିନା ଚାର୍ଜରେ ଉଠାଇପାରିବେ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଯଦି ଡେବିଟ୍ କାର୍ଡ ହଜିଯାଏ କିମ୍ବା ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ନୂତନ କାର୍ଡ ପାଇଁ ୨୦୦ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଯେଉଁଠିକି ଟାଇଟେନିୟମ ଡେବିଟ୍ କାର୍ଡ ପାଇଁ, ଆପଣଙ୍କୁ ବାର୍ଷିକ ୨୫୦ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଆରବିଆଇ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଗଷ୍ଟ ୧ରୁ ସଞ୍ଚୟ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସୁଧ ହାର ମଧ୍ୟ ବଦଳିବ।

ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପାଇଁ ନିୟମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ : ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଉତ୍ପାଦକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଅଗଷ୍ଟ ୧ ତାରିଖରୁ ସମସ୍ତ ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ନିଜ ୱେବସାଇଟରେ ଉତ୍ପାଦ ସହିତ ଉତ୍ପତ୍ତି ଦେଶର ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବେ। ତାହା ହେଉଛି, କେଉଁ ଦେଶରେ ଉତ୍ପାଦ ତିଆରି ହେଉଛି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ କହିବାକୁ ପଡିବ । ତେବେ ଅଧିକାଂଶ କମ୍ପାନୀ ଏହି ସୂଚନା ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର : କିସାନ ସାମ୍ମାନ ନିଧିର ଷଷ୍ଠ କିସ୍ତି ଅଗଷ୍ଟ ୧ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଅଗଷ୍ଟ ୧ ତାରିଖରୁ ସରକାର ୨୦୦୦ ଟଙ୍କାର ୬ଷ୍ଠ କିସ୍ତି ଚାଷୀଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଜମା କରିବେ । ପିଏମ୍ କିସାନ ସାମ୍ମାନ ନିଧିର ୫ମ କିସ୍ତି ୧ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୦ରେ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା

   Related Posts