Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତୃତୀୟ ଦିନିକିଆ: ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିଜୟୀ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୨୦୪୪ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୪୩୬ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ବଢୁଛି ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍ : ଭୁବନେଶ୍ବରରୁ ଦିନକରେ ୩୧୮ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୨୩୫ ସୁସ୍ଥ
  • ||
  • କୋଭିଡ୍ ସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ, ତଥାପି ଆସିନି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଶ୍ୱସ୍ତିର ସମୟ, ସତର୍କତାର ମନ୍ତ୍ର ସହ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ- ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକତା
  • ||
  • +୩ ରେ ସାମିଲ ହେବ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା କୋର୍ସ, ରାଜ୍ୟ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ବୈଠକରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ପୁଅ ଓ ଝିଅକୁ କୂଅରେ ଫିଙ୍ଗି ମାରିଦେଲେ, ବାପା ଓ ମା’ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ନୀଳାଦ୍ରି ବିଜେ’ ଅବସରରେ ନ୍ୟୁଜ୍ ୭ ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲା ଆଉ ୨ଟି ଓଡିଆ ଭଜନ- ‘ବଡଦାଣ୍ଡ କାନ୍ଦେ କଇଁକଇଁ’ ଓ ‘ଏତେ ଅଭିମାନ କିଆଁ’
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଦୁଇ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ, ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭାରତ-ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ତୃତୀୟ ଦିନିକିଆ : କ୍ଲିନ୍ ସ୍ୱିପ୍ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ସମ୍ମାନ ପାଇଁ ଲଢିବ ଘରୋଇ ଦଳ
  • ||
  • ଗଜପତି : ଖୋଲିବ କି ACFO ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ରହସ୍ୟ : କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଡିଏଫଓଙ୍କୁ ଚାଲିଛି ଜେରା
  • ||

ଅଗଷ୍ଟ ୧ରୁ ବଦଳିଯିବ ଏହି ୫ଟି ନିୟମ, ଜାଣନ୍ତୁ କାହା ଉପରେ ପଡିବ କିଭଳି ପ୍ରଭାବ

31/07/2020 at 11:03 AM

ଆସନ୍ତାକାଲି ଅଗଷ୍ଟ ୧ ତାରିଖ । ଆସନ୍ତାକାଲିଠାରୁ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ଯଦି ଆପଣ ଡିଜିଟାଲ୍ କାରବାର କରୁଥାନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଯଦି ଆପଣ ଅନଲାଇନ୍ ସପିଂ କରନ୍ତି, ତେବେ ଅଗଷ୍ଟ ୧ରୁ, ଆପଣ ଯେକୌଣସି ଉତ୍ପାଦ ବିଷୟରେ ଏକ ବିଶେଷ ସୂଚନା ପାଇବେ ।

ଅଗଷ୍ଟ ୧ରୁ କେଉଁ ନିୟମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା…

ଯଦି ଆପଣ ଏକ ନୂଆ କାର୍ କିମ୍ବା ବାଇକ୍ କିଣିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଫାଇଦା ପାଇପାରିବେ । ଏଥି ସହିତ ଦେଶର ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଖୁସି ଖବର ଅଛି । ମୁଖ୍ୟତଃ ୫ଟି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ।

ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସର ପରିବର୍ତ୍ତନ : ଅଗଷ୍ଟ ୧ରୁ ଅନେକ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସର ନିୟମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । କେତେକ ବ୍ୟାଙ୍କ ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ଆଦାୟ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ତିନୋଟି ମାଗଣା କାରବାର ପରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଚାର୍ଜ କରାଯିବ । ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଆକ୍ସିସ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ କୋଟାକ୍ ମହିନ୍ଦ୍ରା ବ୍ୟାଙ୍କର ନିୟମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏଥି ସହିତ, କେତେକ ବ୍ୟାଙ୍କ ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ସୀମା ବୃଦ୍ଧି କରିପାରିବେ । ତାହା ହେଉଛି, ଯଦି ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ଜମା ଅପେକ୍ଷା କମ୍ ପରିମାଣ ଅଛି, ତେବେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଜରିମନା ଆଦାୟ କରିବ ।

ଶସ୍ତା ହେବ କାର୍-ବାଇକ୍ : ଅଗଷ୍ଟ ୧, ୨୦୨୦ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ଭେହିକିଲ ଇନସୁରାନ୍ସର ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଲାଗୁ ହେବ ।  ଅଟୋ ଇନସୁରାନ୍ସ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନରେ ନୂଆ କାର୍ କିମ୍ବା ବାଇକ୍ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିବ । ବାସ୍ତବରେ, ଇନସୁରାନ୍ସ ରେଗୁଲେଟୋରୀ ଆଣ୍ଡ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ଅଥରିଟି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (IRDAI) ଏହାର ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ପ୍ୟାକେଜ୍ ହୋଇଥିବା ଥାର୍ଡ ପାର୍ଟି ଏବଂ ଓନ୍ ଡ୍ୟାମେଜ ନୀତି ନିୟମକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନିଆଯାଇଛି । ଏହା ସହିତ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଯାନଗୁଡିକ ୩ ଏବଂ ୫ ବର୍ଷର ଥାର୍ଡ ପାର୍ଟି ଇନସୁରାନ୍ସ ପଲିସି ନେବା ଆବଶ୍ୟକ ହେବ ନାହିଁ ।

ଏଟିଏମରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ଉପରେ ଚାର୍ଜ : ଯଦି ଆପଣ ମାସରେ ଏଟିଏମରୁ ୫ ଥରରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଉଠାନ୍ତି, ତେବେ ଅଗଷ୍ଟ ୧ ରୁ ୫ ଥର ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଉପରେ ଚାର୍ଜ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଆପଣ ଗୋଟିଏ ମାସରେ ଏଟିଏମରୁ ୫ଥର ବିନା ଚାର୍ଜରେ ଉଠାଇପାରିବେ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଯଦି ଡେବିଟ୍ କାର୍ଡ ହଜିଯାଏ କିମ୍ବା ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ନୂତନ କାର୍ଡ ପାଇଁ ୨୦୦ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଯେଉଁଠିକି ଟାଇଟେନିୟମ ଡେବିଟ୍ କାର୍ଡ ପାଇଁ, ଆପଣଙ୍କୁ ବାର୍ଷିକ ୨୫୦ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଆରବିଆଇ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଗଷ୍ଟ ୧ରୁ ସଞ୍ଚୟ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସୁଧ ହାର ମଧ୍ୟ ବଦଳିବ।

ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପାଇଁ ନିୟମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ : ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଉତ୍ପାଦକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଅଗଷ୍ଟ ୧ ତାରିଖରୁ ସମସ୍ତ ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ନିଜ ୱେବସାଇଟରେ ଉତ୍ପାଦ ସହିତ ଉତ୍ପତ୍ତି ଦେଶର ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବେ। ତାହା ହେଉଛି, କେଉଁ ଦେଶରେ ଉତ୍ପାଦ ତିଆରି ହେଉଛି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ କହିବାକୁ ପଡିବ । ତେବେ ଅଧିକାଂଶ କମ୍ପାନୀ ଏହି ସୂଚନା ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର : କିସାନ ସାମ୍ମାନ ନିଧିର ଷଷ୍ଠ କିସ୍ତି ଅଗଷ୍ଟ ୧ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଅଗଷ୍ଟ ୧ ତାରିଖରୁ ସରକାର ୨୦୦୦ ଟଙ୍କାର ୬ଷ୍ଠ କିସ୍ତି ଚାଷୀଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଜମା କରିବେ । ପିଏମ୍ କିସାନ ସାମ୍ମାନ ନିଧିର ୫ମ କିସ୍ତି ୧ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୦ରେ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା

   Related Posts