Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଘଟଗାଁରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ଘଉଡାଇବାକୁ ବନ ବିଭାଗର କସରତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୬୪ ମୃତ
  • ||
  • ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ ବେଳେ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବ : ମଙ୍ଗଳବାର ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୫୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ନୀଳଗିରିରେ ଭାଲୁ ଆତଙ୍କ, ସାଇକେଲରୁ ଟାଣିନେଇ ଯୁବକଙ୍କୁ ଘାଇଲା କଲେ
  • ||
  • ଅଢେଇ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଡାଇମଣ୍ଡ ହୋଟେଲ ମାଲିକ ଅଟକ
  • ||

ରାକ୍ଷସ ନାମରେ ରଖା ଯାଇଥିବା ଭାରତର ୫ଟି ସହର, ଜାଣନ୍ତୁ ଇତିହାସ

12/05/2021 at 8:48 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨/୦୫: ଭାରତ ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ଐତିହାସିକ ସହର ସହିତ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଏକ ଦେଶ । ଏଠାରେ ଅନେକ ସ୍ଥାନ ଅଛି ଯାହା ପ୍ରାକୃତିକ ଦୃଶ୍ୟକୁ ଦର୍ଶାଇଥାଏ । ଭାରତର ଏହି ସହରଗୁଡିକର ନାମ ମଧ୍ୟ କେତେକ ମହାନ ବ୍ୟକ୍ତି, ବିପ୍ଳବୀ, ରାଜନେତା ଏବଂ ଶହୀଦଙ୍କ ନାମ ସହିତ ଜଡିତ । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଭାରତରେ ଏପରି ଅନେକ ସହର ଅଛି ଯାହା ପ୍ରାଚୀନ କାଳର ରାକ୍ଷସ ନାମରେ ନାମିତ ହୋଇଛି? ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଭାରତର ଏହିପରି ୫ଟି ସହର ବିଷୟରେ…

PunjabKesari

ଜଳନ୍ଧର, ପଞ୍ଜାବ :

ପଞ୍ଜାବର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସହର ଜଳନ୍ଧର ମଧ୍ୟ ଏକ ରାକ୍ଷସ ସହିତ ଜଡିତ । ଏହି ସହର ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ ‘ଜଳନ୍ଦର ରାକ୍ଷସ’ର ରାଜଧାନୀ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ।

PunjabKesari

ପଲୱଲ, ହରିୟାଣା :

ହରିୟାଣାର ପଲୱଲ ସହରର ‘ପଲମ୍ବାସୁର’ ରାକ୍ଷସ ନାମରେ ରଖାଯାଇଛି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ । ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ ପଲମ୍ବରପୁର କୁହାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ସହର ପଲୱଲ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା ।

PunjabKesari

ଗୟା, ବିହାର :

ଗୟା ବିହାରର ମୁଖ୍ୟ ତୀର୍ଥସ୍ଥାନ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୁଏ । ଏହି ସହର ରାକ୍ଷସ ‘ଗାୟାସୁର’ ନାମରେ ନାମିତ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଏ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ, ଯେତେବେଳେ ଅସୁର ସ୍ୱର୍ଗରେ ପହଞ୍ଚିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ, ସେତେବେଳେ ଶ୍ରୀହରି ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କର ଏକ ଯଜ୍ଞ ପାଇଁ ଗାୟାସୁରକୁ ତାର ଶରୀର ମାଗିଥିଲେ । ତା’ପରେ ଗାୟାସୁର ଶୋଇଗଲା ଏବଂ ତାର ଶରୀର ପାଞ୍ଚ କୋସକୁ ବ୍ୟାପିଗଲା । ଏଥିରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇ ଦେବତାମାନେ ଗାୟାସୁରକୁ ବରଦାନ ଦେଇଥିଲେ ଯେ ଏହି ସ୍ଥାନରେ ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କ ଶ୍ରାଦ୍ଧ କର୍ମ କଲେ ମୁକ୍ତି ମିଳିବ ।

PunjabKesari

ମୈସୁର, କର୍ଣ୍ଣାଟକ :

କର୍ଣ୍ଣାଟକର ମୈସୁର ଭାରତର ଏକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଐତିହାସିକ ସହର । ଏହି ସହର ରାକ୍ଷସ ‘ମହିଷାସୁର’ ନାମରେ ନାମିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ମହିଷାସୁର ସମୟରେ ଏହି ସହର ମହିଷା-ଉରୁ ନାମରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଥିଲା । ତା’ପରେ ଏହାକୁ ମହିଷୁର କୁହାଯାଉଥିଲା । ପରେ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ କନ୍ନଡ ଭାଷାରେ ମୈସୁର ବୋଲି କହିଥିଲେ।

PunjabKesari

ତିରୁଚିରାପଲ୍ଲୀ, ତାମିଲନାଡୁ :

ତିରୁଚିରାପଲ୍ଲୀ ତାମିଲନାଡୁରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏକ ସହର . ଏହି ସହରର ନାମ ‘ଥିରିସିରନ୍’ ନାମକ ଏକ ରାକ୍ଷସ ନାମରେ ନାମିତ । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ରାକ୍ଷସ ଏକ ସମୟରେ ଶିବଙ୍କୁ ତପସ୍ୟା କରିଥିଲା । ତା’ପରେ  ତାହାର ନାମରେ ସହରର ନାମ ଥିରି-ସିକରପୁରମ୍ ରଖାଗଲା । ପରେ ଏହା ଥିରିସିରପୁରମ୍ ରେ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ହେଲା । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ସହର ତିରୁଚିରାପଲ୍ଲୀ ଭାବରେ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ।

   Related Posts