Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହାଇଦର ମାମଲାରେ ପୋଲିସକୁ ସହାୟତା କରିବି: ୟାକୁବ୍‌
  • ||
  • ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବି ବୋଲି କହିଲେ ହାଇଦର ସହଯୋଗୀ ୟାକୁବ
  • ||
  • ହାଇଦର ଫେରାର ନେଇ ନୂଆ ଖୁଲାସା: ବୁର୍ଲା ମେଡିକାଲରୁ ରେଫର ହୋଇନି, ଆଉଟ୍‌ଡୋର କି ଇନଡୋର୍‌ରେ ନାହିଁ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟରର ନାଁ
  • ||
  • କରୋନା ସ୍ଥିତି ନସୁଧୁରିବା ଯାଏ ରେମଡେସିଭିର ରପ୍ତାନୀ ବନ୍ଦ
  • ||
  • ରାସନ୍ ଧରି ଫେରୁଥିଲେ, ଓଲଟି ଗଲା ଟ୍ରାକ୍ଟର ଡାଲା, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ପୋଲିସର ଅପରେସନ୍ ହାଇଦର : ଚଢାଉ ଜୋରଦାର, ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଲାଗିଲା ପୋଷ୍ଟର
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାରଠୁ ଲଗାତାର ୬ ଦିନ ବନ୍ଦ ରହିବ ବ୍ୟାଙ୍କ: ସୋମବାର ସାରି ଦିଅନ୍ତୁ ବ୍ୟାଙ୍କ କାମ
  • ||
  • SCBରୁ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟାର ହାଇଦର୍‌ ଫେରାର ଘଟଣା, ୬ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ସସ୍‌ପେଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ବସକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ୍, ଜୀବନ ହାରିଲେ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ, ଝିଅ ଗୁରୁତର
  • ||

ଔଷଧରେ ନୁହେଁ ବରଂ ଏହି ୪ଟି ଯୋଗାସନରେ କରନ୍ତୁ ବ୍ଲଡ୍ ପ୍ରେସର୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍

5/04/2021 at 5:13 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୦୫/୦୪: ଆଜିର ସମୟରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ବ୍ଲଡ୍ ପ୍ରେସର୍ ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ । ଖରାପ ଜୀବନଶୈଳୀ ଏବଂ ଖାଇବା ପିଇବା ଏହା ପଛର ମୂଖ୍ୟ କାରଣ । ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ । ନଚେତ୍ ହୃତପିଣ୍ଡରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡିବା ସହିତ ଏଥିସହ ଜଡିତ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ । ବାସ୍ତବରେ, ଅନେକ ଲୋକ ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଔଷଧ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତ୍ୟେକଦିନ କିଛି ଯୋଗାସନ କରି ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ । ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏପରି ୪ଟି ଯୋଗାସନ , ଯାହାଦ୍ୱାରା ବ୍ଲଡ୍ ପ୍ରେସର୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ରହିବା ସହିତ ସୁସ୍ଥ ମଧ୍ୟ ରହିପାରିବେ ।

PunjabKesari

ବଜ୍ରାସନ :

ରକ୍ତଚାପ ରୋଗୀମାନେ ଏହି ଆସନା କରିବା ଜରୁରୀ । ଏହା  କରିବାଦ୍ୱାରା ପେଟରେ ଏବଂ ଏହାର ତଳେ, ଅର୍ଥାତ୍ ପେଲଭିକ୍ ଅଂଶରେ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ଭଲ ହୋଇଥାଏ । ଏଥିସହିତ ସଠିକ୍ ପରିମାଣର ରକ୍ତ ସମଗ୍ର ଶରୀରରେ ମଧ୍ୟ ପହଞ୍ଚିଥାଏ । ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଉନ୍ନତି ହେବା ସହିତ ମାଂସପେଶୀ ଏବଂ ହାଡ ମଜବୁତ ହୋଇଥାଏ । ଦୈନିକ ବଜ୍ରାସନା କରିବା ଦ୍ୱାରା ହୃତପିଣ୍ଡ ଏବଂ ମସ୍ତିଷ୍କ ଭଲ ଭାବରେ କାମ କରିଥାଏ ।

PunjabKesari

ଶିଶୁଆସନ :

ଏହି ଆସନ ଶିଶୁର ମୁଦ୍ରାରେ କରାଯାଏ । ଏହା ରକ୍ତଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ସହିତ ମନକୁ ଶାନ୍ତ ରଖିଥାଏ । ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଉନ୍ନତି ହେବା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ଜନିତ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ । ମାଂସପେଶୀ ଏବଂ ହାଡ ମଜବୁତ ହୋଇ ଅଣ୍ଟା, କାନ୍ଧ, ବେକ, ପିଠି, ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ । ଏଥିସହିତ ମହିଳା ମାନଙ୍କର ମାସିକ ଋତୁସ୍ରାବ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମଧ୍ୟ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ ।

PunjabKesari

ପଶ୍ଚିମୋତ୍ତାନାସନ :

ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ରୋଗୀମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ପଶ୍ଚିମୋତ୍ତାନାସନ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଏଥିରେ ରକ୍ତଚାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହେବା ସହିତ ଶରୀରରେ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାରିତ ହୋଇଥାଏ । ଓଜନ ହ୍ରାସ ହେବା ସହିତ ଅନିଦ୍ରା ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ।  ବିଶେଷ ଭାବରେ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ମାନସିକ ଚିନ୍ତା ହୋଇ ମନକୁ ସତେଜ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଉତ୍ତମ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ହେତୁ ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଅଦୃଶ୍ୟତା, ଅମ୍ଳତା ଇତ୍ୟାଦି ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।

PunjabKesari

ବଦ୍ଧ କୋଣାସନ :

ଏହି ଆସନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ପେଟର ଅଙ୍ଗ, ଡିମ୍ବାଣୁ, ବ୍ଲାଡର ଏବଂ କିଡନୀ ଉତ୍ତେଜିତ ହୋଇଥାଏ । ହୃତପିଣ୍ଡରେ ପ୍ରଭାବ ପଡିବା ଯୋଗୁଁ ସଠିକ୍ ପରିମାଣର ରକ୍ତ ଶରୀରରେ ପହଞ୍ଚିଥାଏ । ରକ୍ତଚାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହେତୁ ହୃଦଘାତର ଆଶଙ୍କା କମ୍ କରିଥାଏ । ଏଥିସହିତ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

PunjabKesari

ସୁଖାସନ :

ଏହା ଏକ ଆରାମ ମୁଦ୍ରାରେ କରାଯାଉଥିବା ଆସନ । ଏହା ରକ୍ତଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରଖିଥାଏ । ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ବିକାଶରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

   Related Posts