Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଓଡ଼ିଶା ମାଗିଲା ଅଗଷ୍ଟ ବର୍ଷା-ବନ୍ୟାର ସହାୟତା, ଦାବି କଲା ୧୫୬୯.୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୩୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଟ୍ରକକୁ ପଛ ପଟୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରଲର, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଡ଼କାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ବାଇପାସ କଡ଼ରୁ ୬ ଡକାୟତ ଗିରଫ
  • ||

ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ୪ ଟି ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଯୋଗ : ଦୂରେଇ ରଖିବ ସଂକ୍ରମଣ

6/04/2020 at 1:46 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୦୬/୦୪ : ନିୟମିତ ଯୋଗ କରିବା ଦ୍ଵାରା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ମଜବୁତ ହୋଇପାରିବ | ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଆମକୁ ବିଭିନ୍ନ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଯଦି ଆମର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ମଜବୁତ ଥାଏ ତେବେ ଆମେ ଯେକୌଣସି ସଂକ୍ରମଣରୁ ଦୂରେଇ ରହିପାରିବା | ଗତିହୀନ ଜୀବନଶୈଳୀ ସର୍ବଦା ଏକ ଦୁର୍ବଳ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ସୃଷ୍ଟି କରେ | ଯେତେବେଳେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଦୁର୍ବଳ ହୁଏ ପ୍ରାୟତ ଥଣ୍ଡା କାଶ ଜ୍ୱର ହୋଇଥାଏ | ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଯୋଗ ଏକ ଉତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ ହୋଇପାରେ | ଅନେକ ଲୋକ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାୟ ଖୋଜନ୍ତି | ଯୋଗ ମଧ୍ୟ ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ | ଯୋଗ ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ବୃଦ୍ଧିକାରୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ୪ଟି ଯୋଗାଭ୍ୟାସ ବିଷୟରେ ଯାହା ଆମର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇପାରିବ |

୧. ତ୍ରିକୋଣାସନ – ତ୍ରିକୋଣାସନ ନିୟମିତ ଅଭ୍ୟାସ କଲେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ମଜବୁତ କରିପାରିବ | ଏହି ଯୋଗରେ ତ୍ରିଭୁଜ ଆକୃତି ତିଆରି କରିଥାଏ ତେଣୁ ଏହାକୁ ତ୍ରିକୋଣାସନ କୁହାଯାଏ | ଏହି ଯୋଗାସନା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଯୋଗ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ସକାଳେ ଏହି ଯୋଗସାନା କରିବା ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ |

୨. ପାଦଙ୍ଗୁଷ୍ଠାନ – ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିବା ଅନ୍ୟ ଏକ ଯୋଗ ହେଉଛି ପାଦଙ୍ଗୁଷ୍ଠାନ | ଏହି ଯୋଗ ମାଂସପେଶୀକୁ ଗୋଡ, ମେରୁଦଣ୍ଡ ଏବଂ ବେକକୁ ପଛକୁ  ଟାଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଏହି ଯୋଗ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଅତି କମରେ ୩୦ ସେକେଣ୍ଡ ପାଇଁ କରନ୍ତୁ |

୩. ଭୁଜାଙ୍ଗସନ – ଏହାକୁ କୋବ୍ରା ପୋଜ୍ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଭୁଜଙ୍ଗସାନ ସୂର୍ଯ୍ୟ ନମସ୍କାର ଅଭ୍ୟାସର ଏକ ଅଂଶ | ଏହାକୁ ୧୫ ରୁ ୩୦ ସେକେଣ୍ଡ କିମ୍ବା ୫ ରୁ ୧୦ ଥର ନିଶ୍ୱାସ ନେବା ଯାଏଁ କରନ୍ତୁ | ଏହା ଆପଣଙ୍କ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇପାରେ |

୪. ତାଡାସନ – ଆପଣ ନିୟମିତ ଭାବେ ତାଡାସାନା କରି ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିପାରିବେ | ଏହି ଯୋଗ କେବଳ ଉତ୍ତମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଯୋଗାଇବ ନାହିଁ ବରଂ ଶରୀରକୁ ସ୍ଟ୍ରେଚ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହୋଇପାରେ | ତାଡାସାନା ମାଉଣ୍ଟେନ ପୋଜ୍ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହି ଯୋଗାସାନ୍ ଦିନର ଯେକୌଣସି ସମୟରେ କରାଯାଇପାରିବ | କିନ୍ତୁ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଏହି ଯୋଗ କରନ୍ତି ଆପଣଙ୍କ ପେଟ ଖାଲି ରହିବା ଉଚିତ୍ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସକାଳେ ଉଠିବା ପରେ ଖାଲି ପେଟରେ କରିବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।

   Related Posts