Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଡିସେମ୍ବର ମାସ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍‌ ଲାଇନ୍ ଜାରି କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||
  • ଭାଇ ହେଲା ଭଗାରୀ: ଜମିବାଡି ଲୋଭରେ ନିଜ ରକ୍ତ ସଂପର୍କର ଭାଇ-ପୁତୁରାକୁ ଦେଲା ହାଣି
  • ||
  • ଅଭୟକାନ୍ତଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌ର ଖୋଳତାଡ଼: ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଯିବ ନୋଟିସ୍, କିଏ ବଫାଦାର- କିଏ ଗଡ଼ ଫାଦର?
  • ||
  • ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ୫ ଜଣିଆ ଏସ୍‌ଆଇଟି ଟିମ୍‌ ଗଠିତ, ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କଲେ ସରକାର
  • ||
  • ସୋର : ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରୁ ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଲା ଚାଉଳ ଡବାରୁ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ମଞ୍ଚାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, ପୋଡି ହୋଇ ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଜିପ୍ ଧକ୍କାରେ ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା, ଚାଳକଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ବଡବିଲ : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ୨୫ଫୁଟ ଖାଇକୁ ଖସିଲା ଟ୍ରକ୍, ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଜାଲ୍ ନୋଟ୍‌ କାରବାରର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ, ୩ ଗିରଫ, ୯୬ ହଜାର ଜାଲ୍ ନୋଟ୍ ଜବତ
  • ||
  • କଟକ : IIFLରୁ ସୁନା ଲୁଟ୍ ମାମଲାରେ ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ, ମୁଖ୍ୟ କାର୍ପଟଦାର ଲାଲାର ଥିଲେ ସହଯୋଗୀ
  • ||

କାହିଁକି ବୃଦ୍ଧି ପାଏ ୟୁରିକ ଏସିଡ : ଏହି ୪ଟି ପାନୀୟ ଦ୍ୱାରା ୟୁରିକ ଏସିଡକୁ କରିପାରିବେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ

7/04/2020 at 12:36 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୦୭/୦୪ : ମଣିଷ ଶରୀରରେ କାହିଁକି ବଢିଥାଏ ୟୁରିକ ଏସିଡ ? ୟୁରିକ ଏସିଡ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାର ଅନେକ କାରଣ ରହିଛି | ଅନେକ ସମୟରେ ଲୋକେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥାନ୍ତି ୟୁରିକ ଏସିଡ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲେ କଣ ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଇଥାଏ | ତେବେ ଏହାର କାରଣ ଏବଂ ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ଜାଣିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ | ତେବେ ୟୁରିକ ଏସିଡକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ ଭୂମିକା ହେଲା ଡାଏଟ | ୟୁରିକ ଏସିଡ ବଢିଲେ କଣ ଖାଇବେ କଣ ଖାଇବେ ନାହିଁ ତାହା ଜାଣିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ | ୟୁରିକ ଏସିଡ ବଢିଗଲେ ସାଧାରଣତଃ ଡାକ୍ତର ପ୍ରୋଟିନ ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ କମ କରିବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥାନ୍ତି | 

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ୟୁରିକ ଏସିଡ ବୃଦ୍ଧିର ଲକ୍ଷଣ :

ଶରୀରରେ ୟୁରିକ ଏସିଡ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲେ ଆଣ୍ଠୁ ଗଣ୍ଠି ବିନ୍ଧା ହୋଇଥାଏ | ବସିବା ଉଠିବାରେ ଅସୁବିଧା ହୁଏ | ଆଙ୍ଗୁଠି ଫୁଲିଯାଏ ଏବଂ ଦରଜ ହୁଏ | ହାତ ଗୋଡରେ ଅସହନୀୟ କଷ୍ଟ ଅନୁଭୂତ ହୁଏ | ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ଥକାପଣ ଅନୁଭୂତ ହୁଏ | 

ୟୁରିକ ଏସିଡ ବଢିବାର କାରଣ :

ୟୁରିକ ଏସିଡ ବଢିବାର ଅନେକ କାରଣ ରହିଥାଏ | ଏପଟ ସେପଟ ଖାଦ୍ୟାଭ୍ୟାସ ଏଥିରୁ ଗୋଟିଏ କାରଣ | ଅସ୍ୱାଭାବିକ ଜୀବନ ଶୈଳୀ, ରେଡ ମିଟ, ସି ଫୁଡ, ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଡାଲି, ରାଜମା, ପନିର ଏବଂ ଭାତ ମଧ୍ୟ ୟୁରିକ ଏସିଡ ବୃଦ୍ଧିର କାରଣ | ଏହାସହ ଅଧିକ ସମୟ ଖାଲି ପେଟରେ ରହିବା, ରକ୍ତଚାପ ଔଷଧ ସେବନ ମଧ୍ୟ ଏକ କାରଣ | ଅଧିକାଂଶ ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୟୁରିକ ଏସିଡ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ | ୟୁରିନ ପ୍ରୋଟିନ ମଧ୍ୟ ୟୁରିକ ବଢିବାର ଏକ କାରଣ |

କେମିତି ୟୁରିକ ଏସିଡକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବେ ? ଏହି ୪ ପ୍ରକାର ଜୁସ ୟୁରିକ ଏସିଡ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ |

୧. ଗାଜର ଜୁସ – ଗାଜର ଓ ବିଟ ଜୁସ ପିଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ | ନିଜ ଆହାରରେ ଏହାକୁ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ | ଗାଜର ଓ ବିଟ ଜୁସ ୟୁରିକ ଏସିଡ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ | କାରଣ ଉଭୟ ଗାଜର ଓ ବିଟରେ ଭରପୁର ମାତ୍ରାରେ ଫାଇବର ରହିଛି ଯାହା ୟୁରିକ ଏସିଡକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ |

୨. ଗ୍ରୀନ ଟି – ଗ୍ରୀନ ଟି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପକ୍ଷେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର | ପ୍ରତିଦିନ ୨ କପ ଗ୍ରୀନ ଟି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଭଲ ରହେ | ଗ୍ରୀନ ଟି ଓଜନ ହ୍ରାସ କରାଇବାରେ ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ | ଗ୍ରୀନ ଟି ୟୁରିକ ଏସିଡକୁ ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ |

୩. ଲେମ୍ବୁ ପାଣି – ଶରୀରରେ ୟୁରିକ ଏସିଡ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲେ ଶରୀର ପୀଡା ହୋଇଥାଏ | ସେଥିପାଇଁ ପାଣି ଉପରେ ବିଶେଷ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବ ଉଚିତ | ଅଧିକ ପରିମାଣର ପାଣି ପିଇବା ଦରକାର | ଯଦି ସମ୍ଭବ ତାହେଲେ ଦିନକୁ ଗୋଟିଏ ଗ୍ଲାସ ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ନିଶ୍ଚୟ ପିଅନ୍ତୁ | ଏହାଦ୍ୱାରା ୟୁରିକ ଏସିଡ ଲେବଲ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇଥାଏ | ଲେମ୍ବୁରେ ସାଇଟ୍ରିକ ଏସିଡ ଥାଏ ଯାହା ୟୁରିକ ଏସିଡକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ |

୪. କାକୁଡି ଜୁସ – କାକୁଡି ଜୁସରେ ପୋଟାସିୟମ ରହିଛି | ଏହା କିଡ଼ନୀକୁ ଡିଟକ୍ସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଯାହାଫଳରେ ୟୁରିକ ଏସିଡ ସ୍ଥର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇଥାଏ | ଏହା ୟୁରିକ ଏସିଡ ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ କମ କରିଥାଏ | ଏହାଦ୍ୱାରା ଶରୀର ପୀଡା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ |

   Related Posts