Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଜି ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୪୦ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଏସ୍‌ସିବିରୁ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ହାଇଦର ଫେରାର ଘଟଣା : ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ମଙ୍ଗଳାବାଗ ପୋଲିସ
  • ||
  • ନୂଆପଡା : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା କାର୍, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭୁବନେଶ୍ବରର ୩ଟି ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ସିଲ୍, ଖୁଲମଖୁଲା କୋଭିଡ୍ ନିୟମର କରିଥିଲେ ଉଲଂଘନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ସୁରଟରୁ ଫେରୁଥିଲେ ପ୍ରବାସୀ, ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଗଛରେ ପିଟିହେଲା କାର୍, ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ହାଇଦର ପାଇଁ ନଥିଲା ପୋଲିସ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା, କିନ୍ତୁ ପାଖରେ ଥିଲେ ଯୁବତୀ’ – ଲେଖାଶ୍ରୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଆଜିଠାରୁ ୧୫ ଦିନ ସମ୍ବଲପୁର ବାର୍ ବନ୍ଦ, କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ସୋର : ସରିଥିଲା ନିର୍ବନ୍ଧ, ହେଲେ ପଡିପାରିଲାନି ହାତଗଣ୍ଠି, ଶେଷରେ କାହିଁକି ଝୁଲିପଡିଲେ ଯୁବତୀ ?
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ : ନନ୍ଦନକାନନରୁ ଇନ୍ଦୋର ଯାଉଛନ୍ତି ୧୩ ଜୀବଜନ୍ତୁ, ଧଳା ବାଘୁଣୀ ଓ କଳା ବାଘ ସାମିଲ
  • ||

ବିଷଠାରୁ ଅଧିକ ଭୟଙ୍କର ଏହି ୪ଟି ଔଷଧ, ହେଲେ ଦେଶର ଔଷଧ ଦୋକାନରେ ଚାଲିଛି ଖୁଲମଖୁଲା ବିକ୍ରି, ଥଣ୍ଡା ଜ୍ବରରେ ବି କରାଯାଇଥାଏ ବ୍ୟବହାର

28/10/2019 at 5:52 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୨୮/୧୦: ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ବିନା ପରାମର୍ଶରେ ଆମେ ଔଷଧ ବ୍ୟବହାର କରିଥାଆନ୍ତି।  ଏପରି ଥଣ୍ଡା, ଜ୍ବର, ଶରୀର ପୀଡ଼ା ହେଲେ ଔଷଧ ଦୋକାନ ବା ମେଡିସିନ ଷ୍ଟୋରରୁ ଔଷଧ କିଣି ବ୍ୟବହାର କରି ଥାଆନ୍ତି। ଏପରି କିଛି ଔଷଧ ଅଛି ଯାହାକୁ ଆମେ ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ବ୍ୟବହାର କରିଥାଆନ୍ତି। ଏହି ଔଷଧର ବ୍ୟବହାର ଫଳରେ ମଣିଷ ଜୀବନ ଚାଲି ଯାଇପାରେ। ବିଷଠାରୁ ଅଧିକ କ୍ଷତିକାରକ ଏହି ୪ଟି ଔଷଧ ସଂପର୍କରେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

ଡି​‌ସ୍ପ୍ରିନ ( Disprin)-  ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ଥଣ୍ଡା, ଜ୍ବର ହେଲେ ଆମେ ଔଷଧ ଦୋକାନରୁ Disprin କିଣି ବ୍ୟବହାର କରିଥାଆନ୍ତି। ଏହି ଔଷଧ ଶରୀର ପ୍ରତି କ୍ଷତିକାରକ ବୋଲି ଆମେରିକାର ଏକ ଗବେଷଣାଗାରରେ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି। ସେଥିଲାଗି ଆମେରିକାର ସରକାର Disprin ଭଳି ଔଷଧକୁ ନିଜ ଦେଶରେ ନିଷେଧ ବା ବ୍ୟାନ କରିଛି। ଏହା ସତ୍ବେ ଭାରତୀୟ ଔଷଧ ଦୋକାନ ବା ମେଡିସିନ୍‌ ଷ୍ଟୋରରେ  ଏହି ଔଷଧ  ଡାକ୍ତରଙ୍କ ବିନା ପ୍ରେସକ୍ରିପସନ୍‌ରେ ବିକ୍ରୀ ହେଉଛି ।

ଭିକ୍ସ (Vicks)- ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧିଲେ କିମ୍ବା ଥଣ୍ଡା ଜ୍ବର ହେଲେ ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବୟସ୍କ ଲୋକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ଭିକ୍ସକୁ ବ୍ୟବହାର କରିଥାଆନ୍ତି। ଭିକ୍ସ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ବାରା ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କ ସ୍କିନ ଖରାପ ହୋଇଥାଏ। ବିଦେଶରେ ଭିକ୍ସକୁ ବ୍ୟାନ କରାଯାଇଛି। ହେଲେ ଭାରତରେ ଏହା ବିକ୍ରି ହେଉଛି।

ଡି କୋଲଡ୍‌ (De cold)- ସାଧାରଣତଃ ଥଣ୍ଡା ଜ୍ବର ହେଲେ ଏହି ଔଷଧର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ। ଏହି ଔଷଧ ଶରୀରରେ ଏକ ପ୍ରକାର ଏସିଡ୍ ତିଆରି କରିଥାଏ। ଯାହା ମଣିଷ ଶରୀରର କିଡ୍‌ନୀ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ବିଦେଶୀରେ ଏହି ଔଷଧକୁ ବ୍ୟାନ କରାଯାଇଛି।

ନିମୁଲିଡ୍ (Nimulid)- ଶରୀରରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଲେ ନିମୁଲିଡ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ। ଡାକ୍ତରଙ୍କ ବିନା ପରାମର୍ଶରେ ଔଷଧ ଦୋକାନ ବା ମେଡିସିନ ଷ୍ଟୋରରୁ ନିମୁଲିଡ୍ କିଣି ବ୍ୟବହାର କରିଥାଆନ୍ତି ।  ଏହି ଔଷଧ ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇଥାଏ। ଏହାକୁ ବିଦେଶରେ ବ୍ୟାନ କରାଯାଇଛି। ପରୀକ୍ଷା ପରେ ବିଦେଶରେ ଏହି ଔଷଧଗୁଡିକୁ ବ୍ୟାନ କରାଯାଇଛି। ହେଲେ ଭାରତୀୟ ଔଷଧ ଦେକାନରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି।

   Related Posts