Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କାମେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ଦାନବାକ୍ସ ଭାଙ୍ଗି ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩୫୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନବୀନ @ ୭୬, ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ
  • ||
  • ୭୬ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଦେଲେ ନବୀନ, କରୋନା ମହାମାରୀ ପାଇଁ ପାଳିବେନି ଜନ୍ମଦିନ
  • ||
  • ଶାରଦୀୟ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଶେଷ, ଶନିବାର ଧରାପୃଷ୍ଠରୁ ବିଦାୟ ନେବେ ମା
  • ||
  • ହାଟରୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଘରେ ଛାଡିଦେବେ କହି ଇଜ୍ଜତ ଲୁଟିଲେ ୮ ସଇତାନ
  • ||
  • କଟକ : କଟକରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଅପରାଧୀ ରାକେଶ ଆହତ
  • ||

ସ୍ତନ କର୍କଟ ଚିହ୍ନଟ ଲାଗି ଆସିଲା ନୂଆ ଟେଷ୍ଟ, ରୋଗ ଆରମ୍ଭରୁ ଅତି ସହଜରେ ଜଣା ପଡିବ, ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି…

31/08/2019 at 7:51 PM

 ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୩୧|୮: ମହିଳାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ବ୍ରେଷ୍ଟ କ୍ୟାନସରକୁ କମାଇବା ପାଇଁ ନିୟମିତ ସ୍କ୍ରିନିଂ କରିବା ସବୁଠାରୁ ଭଲ ଉପାୟ। ସ୍କ୍ରିନିଂ ଦ୍ବାରା ଟ୍ୟୁମର କେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ହୋଇଛି ତାହା ଶୀଘ୍ର ଜଣା ପଡିଥାଏ। ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବାହାରକୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ତାହାର ସଠିକ୍‌ ଚିକିତ୍ସା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଥାଏ। ଆମେରିକାରେ ୪୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ମହିଳାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବ୍ରେଷ୍ଟ ଟ୍ୟୁମରଭଳି ଭୟଙ୍କର ରୋଗ ଦେଖା ଯାଇଥାଏ। ସେମାନଙ୍କ ଟ୍ୟୁମରକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ବହୁତ କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡିଥାଏ। ଦୁଇ ଦଶକରେ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଫୁଡ୍‌ ଏଣ୍ଡ୍ ଡ୍ରଗ୍ ଆଡ୍‌ମିନିସ୍ଟେ୍ରସନ (ଏଫଡିଏ) ମେମୋଗ୍ରାମ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ପାଇଁ ଯାଉଛି।

ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବା ମୁତାବକ, ବ୍ରେଷ୍ଟରେ ହୋଇଥିବା ଟ୍ୟୁମରକୁ ପ୍ରଥମ ଥର ଅପରେସନରେ ଯଦି ନବାହାରେ ତେବେ ଏହା କ୍ୟାନସର ଆଡକୁ ଗତି କରିବା ଆରମ୍ଭ କିରିଥାଏ। ଏଥିସହ ବ୍ରେଷ୍ଟର ଟିସ୍ୟୁ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଏବେ ମେମୋରିୟଲ ସ୍ଲୋନ କାଟରିଙ୍ଗ ସେଣ୍ଟରରେ ବ୍ରେଷ୍ଟ ଇମୋଜିଙ୍ଗ ସେବର ପ୍ରମୁଖ ଡକ୍ଟର ଏଲିଜାବେଥ ମରିସ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ,ବ୍ରେଷ୍ଟ ଟ୍ୟୁମର ଦ୍ବାରା ଶରୀରର ଟିସ୍ୟୁ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଥାଏ। ଯାହା ଫଳରେ ମହିଳାଙ୍କ ବ୍ରେଷ୍ଟକୁ କ୍ୟାନସରେ ପରିଣତ କରି ଦେଇଥାଏ। ସ୍ତନର ଏକ୍ସରାୟ ବା ସ୍କ୍ରିନିଂ(ମେମୋଗ୍ରାମ) ଦ୍ବାରା ଜଣା ପଡିଥାଏ।

ବ୍ରେଷ୍ଟ କ୍ୟାନସର  ଚିହ୍ନଟ ପାଇଁ ଏଫଡିଆର ସାହାର୍ଯ୍ୟ ନିଆଯାଇଥାଏ। ଦରକାର ପଡିଲେ ଡାକ୍ତର ଅତିରିକ୍ତ ଭା​‌ବେ ସ୍କ୍ରିନିଂ କରି ପାରିବେ।ବ୍ରେଷ୍ଟ କ୍ୟାନସରକୁ ଭଲକରି ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପାଇଁ ଡାଇର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ। ୩-ଡି ମେମୋଗ୍ରାମ, ଅଲଟ୍ରାସାଉଣ୍ଡ କିମ୍ବା ମେଗ୍ନେଟିକ ରିସୋନେନ୍ସ ଇମୋଜିଙ୍ଗ ଦ୍ବାରା ପ୍ରଥମରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବ୍ରେଷ୍ଟ କ୍ୟାନସର ଜଣା ପଡ଼ିଯାଇଥାଏ।

   Related Posts