Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୋଖରୀରୁ ମିଳିଲା ନିଖୋଜ ଶିଶୁକନ୍ୟାର ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ୬ ମୃତ ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ ଜବତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୭କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୯୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୬୮୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୬୨୧ ମୃତ
  • ||
  • ମଝି ସମୁଦ୍ରରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଧକ୍କା ହେଲା ୨ ଜାହାଜ
  • ||
  • ବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେବ ଲଘୁଚାପ ! ଅନୁମାନ ଲଗାଇଲାଣି ଆଇଏମଡି, ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ବାଘ ଗଣନା ବେଳେ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା !
  • ||
  • ଶୀତ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ରବିବାର ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ, ବିରୋଧିଙ୍କ ସହ କଥା ହେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

କରୋନାଠୁ ବେଶୀ ଛୁଞ୍ଚିର ଭୟ, ଏହି ଡର ଯୋଗୁଁ ଏଠାରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଲୋକ ନେଉନାହାନ୍ତି ଟିକା

15/06/2021 at 7:44 PM

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍ ୧୫।୬: ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଆମେରିକାରେ ୨୫% ଲୋକ ଇଞ୍ଜେକସନ ଛୁଞ୍ଚିକୁ ଡରିଥାନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ ସେମାନେ କରୋନା ଟିକା ନେଉନାହାଁନ୍ତି । ଏପରି ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ମଦ କିମ୍ବା ଲଟେରୀ ଟିକେଟର ଲାଞ୍ଚ ମଧ୍ୟ ଛୁଞ୍ଚିରୁ ସେମାନଙ୍କ ଭୟ ଦୂର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇନାହିଁ ।

ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଟିକାକରଣ ଦ୍ବାରା ହେଉଥିବା ଯନ୍ତ୍ରଣାର ପ୍ରଭାବକୁ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ । ଏଥିରୁ ଏହା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିଲା ଯେ ବୟସ୍କମାନଙ୍କଠାରେ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ନେବାର ଯନ୍ତ୍ରଣା, ବାନ୍ତି, ଭୟ ସହିତ ଜଡିତ କାରଣ ରହିଛି । ଛୁଞ୍ଚିର ଭୟ ଏତେ ସାଧାରଣ ହୋଇଗଲାଣି ଯେ, ଲଜ୍ଜା ସହ ଲଢିବା ସହଜ ହେବ ।

ଜେ.ଜି. ହାମିଲଟନ୍ଙ୍କ ଦ୍ବାରା ୧୯୯୫ ମସିହାରେ କରାଯାଇଥିବା ଐତିହାସିକ ଅଧ୍ୟୟନ ପରେ ଛୁଞ୍ଚିର ଭୟ ଆଶାନୁରୂପ ଭାବରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ହାମିଲଟନ୍ଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ୧୦% ବୟସ୍କ ଏବଂ ୨୫% ଶିଶୁ ଛୁଞ୍ଚିକୁ ଭୟ କରୁଥିଲେ । ସେହି ଅଧ୍ୟୟନରେ ବୟସ୍କମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ, ୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଛୁଞ୍ଚି ଲଗାଇବା ଦ୍ବାରା ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ହେବା ଭଳି ଲାଗିଥିଲା । ରୋଗୀଙ୍କ ପିଲାଦିନର ଅନୁଭୂତି ସାଧାରଣତଃ ଏକ ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ରୋଗ ସହିତ ଜଡିତ । ଯେତେବେଳେ ହାମିଲଟନ୍ଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀମାନେ ପ୍ରି-ସ୍କୁଲରେ ଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଟିକା କେବଳ ୨ ବର୍ଷ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲଗାଯିବା ନେଇ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଅବଶ୍ୟ ୧୯୮୦  ପରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ୪ ରୁ ୬ ବର୍ଷ ବୟସ ମଧ୍ୟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ବୁଷ୍ଟର୍ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ଟିକାର ଅନୁଭୂତିର ଏକ ନିତିଦିନିଆ ଅଂଶ ହୋଇପାରିଛି । ବୁଷ୍ଟରର ସମୟ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏହା ସେହି ସମୟରେ ଲଗାଯାଇଥାଏ, ଯେତେବେଳେ ଏହା ଭୟର କାରଣ ହୋଇଯାଏ । ୨୦୧୨ରେ ୧,୦୨୪ ପିଲାଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଏକ କାନାଡୀୟ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ୨୦୦୦ କିମ୍ବା ପରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ୬୩% ଲୋକ ବର୍ତ୍ତମାନ ଛୁଞ୍ଚିକୁ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି । ୨୦୧୭ର ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁସାରେ, ଅଧା ପ୍ରି-ସ୍କୁଲର ଯେଉଁମାନେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ବୁଷ୍ଟର୍ ନେଇଥିଲେ । ପ୍ରାୟତଃ ଏକ ସମୟରେ ୪ କିମ୍ବା ୫ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍, ତଥାପି ସେମାନେ ଛୁଞ୍ଚିକୁ ଭୟ କରୁଥିଲେ ।

   Related Posts