Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୦୪କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡାରେ BSF ଜବାନଙ୍କ କମ୍ବିଂ ଅପରେସନ, ଟିଫିନ୍ ବୋମା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଷ୍ଟାଡିୟମ ନିକଟରେ ଉଚ୍ଛେଦ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ, ୨ ଫ୍ଲାଟୁନ ଫୋର୍ସ ମୃତୟନ
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ-୨ ସହକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଏକକାଳୀନ ୬ଟି ସ୍ଥାନରେ ରେଡ୍
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ପୋଲିସ କବ୍‌ଜାରେ ୪ ଆନ୍ତଃ ଜିଲ୍ଲା ଡକାୟତ
  • ||

୨୨ ଦିନ ହେଲା ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ଅଛନ୍ତି ଯୁବକ : ୬ ଥର ହେଲାଣି ଯାଞ୍ଚ, ବାରମ୍ବାର ବଦଳୁଛି ନମୁନା ଯାଞ୍ଚ ରିପୋର୍ଟ

20/04/2020 at 12:10 PM

ଅହମ୍ମଦାବାଦ ୨୦/୦୪ : ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୯ ତାରିଖରେ କୋଭିଡ -୧୯ ପାଇଁ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିବା ସହର ଭିତ୍ତିକ ବ୍ୟବସାୟୀ ଅନିକେତ ସେଠ କୋଭିଡ୍ -୧୯ର କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିନାହିଁ । ବାସ୍ତବରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେବାର ୨୨ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ, ସେ କାଶ, ଜ୍ୱର, ଥକାପଣ, ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା କିମ୍ବା ଝାଡା ଭଳି କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ତାଙ୍କ ଭିତରେ ଦେଖା ଦେଇନାହିଁ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଅସାମାଜିକ ଏବଂ ଏସଭିପି ହସ୍ପିଟାଲରେ ସେ ଖାଉଥିବା ଏକ ମାତ୍ର ଔଷଧ ହେଉଛି ଏକ ଭିଟାମିନ୍ ସି |

ତେବେ ଅନିକେତ କୋଭିଡ୍-୧୯ ୱାର୍ଡରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବାର ଏକ ମାତ୍ର କାରଣ ହେଉଛି କରୋନା ଯାଞ୍ଚ ଫଳାଫଳ | ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରାଯାଇଥିବା ୬ଟି ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟରୁ ରିପୋର୍ଟ କେତେବେଳେ ସକରାତ୍ମକ, କେତେବେଳେ ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ, ତ କେତେବେଳେ ନକାରାତ୍ମକ ଆସିଥିଲା | ଏପ୍ରିଲ୍ ୧୯ ତାରିଖରେ ପୁନର୍ବାର ଏକ ପୁନରାବୃତ୍ତି ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା ଯାହାର ଫଳାଫଳକୁ ଅପେକ୍ଷା କରାଯାଇଛି |

ଅନିକେତ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୪ ତାରିଖରେ ଦୁବାଇ ଯାଇ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୭ ତାରିଖରେ ଫେରି ଆସିଥିଲି। ମୁଁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୧ ତାରିଖରେ ଘରକୁ ଯାଇଥିଲି। ମୋର କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ନଥିଲା କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଏକ ଖବର ପାଇଥିଲି ଯେ ଏକ ଘରୋଇ ଲାବୋରେଟୋରୀ ପରୀକ୍ଷା ଦେଉଛି, ଜଣେ ଦାୟିତ୍ୱବାନ ନାଗରିକ ଭାବରେ ମୁଁ କରୋନା ଯାଞ୍ଚ କରାଇବାକୁ ସ୍ଥିର କଲି। ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୫ ତାରିଖରେ ଯାଞ୍ଚ କରାଇଥିଲି | ଯାଞ୍ଚ ରିପୋର୍ଟ ୪ ଦିନ ପରେ ଆସିଥିଲା ଏବଂ ଏହା ପଜିଟିଭ ଆସିଥିଲା |”

କିଛି ସମୟ ପରେ ଏମସି ଅଧିକାରୀମାନେ ତାଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇ ତାଙ୍କୁ ଏସଭିପି ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ୪ ଦିନିଆ ଯାଞ୍ଚ ହୋଇଥିଲା | ପ୍ରଥମ ରିପୋର୍ଟ ନେଗେଟିଭ ଆସିଥିଲା ଯାହା ତାଙ୍କୁ ଆଶା ଦେଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କରାଯାଇଥିବା ଦ୍ୱିତୀୟ ପରୀକ୍ଷା ପଜିଟିଭ ଆସିଥିଲା | ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ହେବା ପାଇଁ ଯାଞ୍ଚ ପୁଣିଥରେ କରିବା ପାଇଁ ସେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ | ତେବେ ତାଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଡାକ୍ତରଖାନାର ତିନୋଟି ମାମଲା ମଧ୍ୟରୁ ତାଙ୍କର ଗୋଟିଏ ମାମଲା ଯେଉଁଥିରେ ଏହିପରି ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ ରିପୋର୍ଟ ଆସିଛି | ତାଙ୍କ ସହିତ କିମ୍ବା ପରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ପ୍ରାୟ ୮୫ ପ୍ରତିଶତ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଡିସଚାର୍ଜ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଅନିକେତ ସେଠ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ ଜରିଆରେ ଏଏମସିକୁ ଅପିଲ କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ସହ କଣ ହେଉଛି ତାହା ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପତା କରନ୍ତୁ | ହସ୍ପିଟାଲରେ ତାଙ୍କର ବହୁତ ଭଲ ଭାବେ ଯତ୍ନ ନିଆଯାଉଛି କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ରିପୋର୍ଟରେ ଏତେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କାହିଁକି ଆସୁଛି ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ପତା କରନ୍ତୁ ବୋଲି ସେ ଅପିଲ କରିଛନ୍ତି | ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କୁ ଭିଟାମିନ ସି ଔଷଧ ଛଡା ଆଉ କିଛି ଔଷଧ ଦିଆଯାଉନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି | ତେବେ ସେ ହୋମ କ୍ଵାରେଣ୍ଟାଇନ ହୋଇ ମଧ୍ୟ ରହିପାରିବେ | କିନ୍ତୁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ନୂଆ କରୋନା ମାମଲା ଦ୍ୱାରା ସେଵା ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ବୋଲି ଅନିକେତ କହିଛନ୍ତି |

କରୋନା ଯୁଦ୍ଧରେ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଳାଉଥିବା ସମସ୍ତ ଡାକ୍ତର, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମଚାରୀ ଓ ଅନ୍ୟ ସେବା ଯୋଗାଉଥିବା ବିଭାଗକୁ ସେ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି | ସେମାନେ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ବହୁତ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଭିତରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯଦି କରୋନା ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଦିଏ ତାହେଲେ ସେ କରିବେ ତାକୁ ନେଇ ସେ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି | କାରଣ ସେ କୋଭିଡ-୧୯ ୱାର୍ଡରେ ଭର୍ତ୍ତି ଅଛନ୍ତି | ଗତ ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ତାଙ୍କର ବାରିଆଟ୍ରିକ୍ ସର୍ଜରୀ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତା ବହୁତ ଦୁର୍ବଳ | ପୁନେ ଏନଆଇଭିରେ ନିଜର ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ସେ କହିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ଯେତେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ତାହା ମଧ୍ୟ ସେ ନିଜେ କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି |

ଏସଭିପି ହସ୍ପିଟାଲ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଡିସଚାର୍ଜ ପାଇଁ ଆଇସିଏମଆର କିଛି ଗାଇଡଲାଇନ ଜାରି କରିଛି | ହସ୍ପିଟାଲ ସେହି ଗାଇଡଲାଇନ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ | ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଦୁଇଥର ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା ହେବ | ଯଦି ଉଭୟ ପରୀକ୍ଷା ନେଗେଟିଭ ଆସେ ତାହେଲେ ପୀଡ଼ିତଙ୍କୁ ଡିସଚାର୍ଜ କରିଦିଆଯିବ | ତେବେ ଯାଞ୍ଚ ଫଳାଫଳ କୌଣସି ଅଜ୍ଞାତ କାରଣରୁ ସଠିକ ଆସିନଥିବା କିନ୍ତୁ ପଦ୍ଧତିକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇବା ଅନୁଚିତ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ |

   Related Posts