Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀ ବ୍ୟାରେଜରୁ ଡେଇଁ ଜଣେ ନିଖୋଜ, ବ୍ରିଜ୍ ଉପରେ ଅଛି ଗାଡି ଓ ମୋବାଇଲ୍
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଯୁବକକୁ ଖୋଜି ଆଣିବା ଦାବିରେ ଏସ୍‌ପି ଅଫିସ୍ ଘେରାଉ, ରବିବାରଠୁ ଗାଈ ଚରେଇବାକୁ ଯାଇ ଅଛନ୍ତି ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ପୋଖରୀରେ ବୁଡିଗଲେ ଦେଢ ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟା, ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଘଟଣାରେ ରାଜଧାନୀ ହୁଲସ୍ତୁଲ, ଡିସିପି ଅଫିସ୍ ଘେରାଉ ବେଳେ ବିଜେପି କର୍ମୀ ଓ ପୋଲିସ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଗୁଣିଗାରେଡି ସନ୍ଦେହରେ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଘଟଣା : ୫ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା: ଡୋଡା ଘାଟିରେ ଖସିପଡିଲା ମାଟାଡୋର, ୮ ମୃତ ଓ ଅନେକ ଆହତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ନିକଟରୁ ମିଳିଲା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ କଂଗ୍ରେସର ଧାରଣା ୩ୟ ଦିନରେ, ମନ୍ତ୍ରୀ ଇସ୍ତଫା ନଦେଲେ ତୀବ୍ର ହେବ ଆନ୍ଦୋଳନ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ଦକ୍ଷିଣ ମୁଖ୍ୟ କେନାଲରେ ଘାଇ, ଶହ ଶହ ହେକ୍ଟର ଧାନ ଚାଷ ନଷ୍ଟ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଶୌଚ ହୋଇ ଫେରିବା ବେଳେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ କଚାଡିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||

ଦେଶରେ ତିଆରି ହେବ ଦୁନିଆର ତୃତୀୟ ସବୁଠୁ ବଡ କ୍ରିକେଟ୍ ଷ୍ଟାଡିୟମ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁଠି ଏବଂ କେବେ ପୁରା ହେବ ନିର୍ମାଣ

2/07/2021 at 4:32 PM

ଜୟପୁର ୦୨।୭: ଭାରତରେ ଦୁନିଆର ସର୍ବବୃହତ କ୍ରିକେଟ୍ ଷ୍ଟାଡିୟମ ନିର୍ମାଣ ହୋଇ ସାରିଛି। ଅହମ୍ମଦାବାଦର ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କ୍ରିକେଟ୍ ଷ୍ଟାଡିୟମ ପରେ ଏବେ ଭାରତରେ ଦୁନିଆର ତୃତୀୟ ସବୁଠୁ ବଡ କ୍ରିକେଟ୍  ଷ୍ଟାଡିୟମ ମଧ୍ୟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି। ଏହି ଷ୍ଟାଡିୟମ ଜୟପୁରରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ। ଏଥିପାଇଁ ଜୟପୁର ବିକାଶ ପ୍ରାଧୀକରଣ(ଜେଡିଏ) ଶୁକ୍ରବାର ରାଜସ୍ଥାନ କ୍ରିକେଟ୍ ଏକାଡେମୀ(ଆରସିଏ)କୁ ଜମିର ପଟ୍ଟା ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛନ୍ତି। ଆରସିଏ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ବୈଭବ ଗେହଲଟଙ୍କୁ ଜେଡିଏର  କମିଶନର ଗୌରଭ ଗୋଏଲ ଦିଲ୍ଲୀ ରୋଡରେ ଚୌମ୍ପ ଗାଁରେ  ହେବାକୁ  ଥିବା ଷ୍ଟାଡିୟମ ପାଇଁ ଜମି ଆବଣ୍ଟିତ କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ଅବସରରେ ଗେହଲଟ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି, ପ୍ରାୟ ଶହେ ଏକର ଜମିରେ ନିର୍ମାଣ ହେବାକୁ ଥିବା ଷ୍ଟାଡିୟମର ନିର୍ମାଣ ପ୍ରାୟ ତିନି ବର୍ଷରେ ପୁରା ହେବ। ଆଗାମୀ ଅଢେଇ ମାସରେ ଏହାର ଭୂମିପୂଜନ କରାଯିବ। ଷ୍ଟାଡିୟମ ପାଇଁ ୧୦୦ କୋଟି ଲୋନ କରାଯିବ। ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ  ବୋର୍ଡ(ବିସିସିଆଇ) ପକ୍ଷରୁ ମଧ୍ୟ ଶହେ କୋଟି ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳି ସାରିଛି। ୯୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆରସିଏ ଓ ଅନ୍ୟ ସହଯୋଗରୁ ଯୋଗାଡ କରାଯିବ। ଏହି ଷ୍ଟାଡିୟମର ଦର୍ଶକ ବସିବାର କ୍ଷମତା ରହିବ ୭୫ ହଜାର। ଷ୍ଟାଡିୟମର ନିର୍ମାଣ ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କରାଯିବ। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୪୫ ହଜାର ଦର୍ଶକ ବସିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେଉଥିବା ବେଳେ  ଦ୍ଵିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆଉ ୩୦ ହଜାର ଦର୍ଶକ କ୍ଷମତା ବଢାଯିବ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୩୫୦ ରୁ ୪୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ। ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ବହୁମୁଖୀ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଏକାଡେମୀ ମଧ୍ୟ ରହିବ। ଅତ୍ୟାଧୁନିକ କ୍ଲବ କାଉସ୍ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ। ଦୁଇଟି ବଡ ପବ୍ଲିକ ପ୍ଲାଜା, ଦୁଇଟି ଅତିରିକ୍ତ ଅଭ୍ୟାସ୍ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଏବଂ ତିନୋଟି ପ୍ରାକ୍ଟିସ୍ ଟେନ୍ସର ସୁବିଧା ରହିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୨୫୦ ସିଟର ପ୍ରେସ କନଫରେନ୍ସ ହଲ୍ ତିଆରି ହେବ।  

   Related Posts