Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୬୭ ମୃତ
  • ||
  • ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା: ପ୍ରଭାବିତ ହେବ ଓଡ଼ିଶା, ୩ ରାତିରୁ ଉପକୂଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିବ ଓ ପବନ ବୋହିବ
  • ||
  • ୨୦୧୭ ହତ୍ୟା ଘଟଣାର ଖୋଳତାଡ କରିବ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ, ୪ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହତ୍ୟା ମାମଲା ରୁଜୁ
  • ||
  • ମିଚିଗାନ ସ୍କୁଲରେ ୧୫ ବର୍ଷର ଛାତ୍ରର ଉନ୍ମତ୍ତକାଣ୍ଡ, ଆଖିବୁଜା ଗୁଳିମାଡ଼ରେ ୩ ମୃତ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ ବରପଦା ନିକଟରେ ଦୁଇ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଏନକାଉଣ୍ଟର
  • ||

ଜଙ୍ଗଲରୁ ମିଳିଲା ଡାଇନୋସରଠୁ ବଡ଼ ସାପ ! ଏତେ ଭାରୀ ଯେ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଦରକାର ପଡ଼ିଲା କ୍ରେନ୍‌

22/10/2021 at 10:21 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୨/୧୦: ବିଶ୍ବର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ସାପ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଯାହାକୁ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଏକ ବିଶାଳ କ୍ରେନ୍‌ର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡ଼ିଛି । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ପୃଥିବୀରୁ ବିଲୁପ୍ତ ହୋଇଯାଇଥିବା ଡାଇନୋସର ସହ ଏହି ସାପର ତୁଳନା କରାଯାଉଛି। ଏମିତି ଏକ ବିଶାଳକାୟ ସାପର ଭିଡିଓ ଏବଂ ଫଟୋ ଡୋମିନିକାର ଚିରହରିତ୍‌ ଜଙ୍ଗଲରୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।

ସାପଟି ଏତେ ବଡ଼ ଯେ, ଏହାକୁ ଉଠାଇବା ପାଇଁ କ୍ରେନ୍‌ର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡ଼ିଛି । ଏହାକୁ ଏବେ ବିଶ୍ବର ‘ସବୁଠୁ ବଡ଼ ସାପ’ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ‘ଦ ସନ୍‌’ରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଏମିତି ଏକ ସାପ ଯାହାକୁ କ୍ରେନ୍‌ ସାହାଯ୍ୟରେ ଉଠାଇବାକୁ ପଡ଼ିଛି । ​‌କ୍ରେନ୍‌ରେ ଝୁଲିବା ପ​‌ରେ ସାପଟି ଦୋହଲିବାକୁ ଲାଗିଥିଲା। ଏହାକୁ ଦେଖି ପାଖରେ ଛିଡ଼ା ହୋଇଥିବା ଲୋକେ ଭୟଭୀତ ହୋଇଯାଇଥିଲେ।

ଅନ୍ୟପଟେ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ମତରେ, ଏମିତି ସାପର ଏକ ପ୍ରଜାତି ବୋଆ କନଷ୍ଟ୍ରିକ୍ଟର ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ ଯାହାକି ୧୩ ଫୁଟ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲମ୍ବା ହୋଇଥାଏ । ନ୍ୟାଚୁରାଲ୍‌ ହିଷ୍ଟ୍ରି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ୧୯୧୨ରେ ସବୁଠୁ ଦୀର୍ଘ ଅଜଗର ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା। ଯାହାର ଲମ୍ବ ୧୦ ମିଟର (୩୨ ଫୁଟ୍‌) ଥିଲା ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

ଚିରହରିତ୍‌ ଅଣଣ୍ୟରେ ଏଭଳି ବିରଳ ଅଜଗର ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ । ସେହିଭଳି ସବୁଠୁ ଓଜନିଆ ୨୨୭ କେଜିର ଆନାକୋଣ୍ଡା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା । ଏହାର ଲମ୍ବ ୮.୪୩ ମିଟର ଏବଂ ଓସାର ୧.୧୧ ମିଟର ଥିଲା ।

   Related Posts