Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

କରୋନାରେ ଧିମେଇଲା ISROର କାର୍ଯ୍ୟ, ଗଗନୟାନ ଓ ଚନ୍ଦ୍ରୟାନ-୩ ମିସନରେ ହୋଇପାରେ ବିଳମ୍ବ

16/08/2020 at 8:42 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୬।୮:  କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀ ଯୋଗୁ ଭାରତୀୟ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ଗବେଷଣା ସଙ୍ଗଠନ (ଇସ୍ରୋ)ଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ଧିମେଇ ଯାଇଛି। ଫଳରେ ଗଗନୟାନ ମିସନରେ ଇସ୍ରୋଙ୍କ ମାନବରହୀତ ଅଭିଯାନରେ ବିଳମ୍ବ ହୋଇପାରେ। ପୂର୍ବରୁ ଏହି ମିସନରେ ଗଗନୟାନର ପ୍ରକ୍ଷେପଣ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୦ ସ୍ଥିରିକୃତ ହୋଇଥିଲା। ୨୦୨୧ରେ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷକୁ ମାନବ ପ୍ରେରଣ ପୂର୍ବରୁ ଦୁଇଟି ମାନବ ରହୀତ ମିସନ ଲାଗି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଚୂଡାନ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ କରୋନା ଯୋଗୁ ମିସନ ବିଳମ୍ବ ହେବ।

ତେବେ ହେଉଥିବା ବିଳମ୍ବ ନେଇ ପୂର୍ବରୁ ଇସ୍ରୋ  ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ କମିସନଙ୍କୁ ଜଣାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ସ୍ୱାଧୀନତାର ୭୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତିରେ ଭାରତ ୨୦୨୨ ମସିହାରେ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷକୁ ଏକ ୩ ସଦସୀୟ ମହାକାଶଚାରୀ ଦଳଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣ କରିବାର ଯୋଜନା କରିଥିଲା। ଏଥିରେ ପ୍ରଥମ ମାନବରହୀତ ମିନସ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୦କୁ ସ୍ଥିରିକୃତ ହୋଇଥିଲା।

ଇସ୍ରୋ ଦେଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ କୋଭିଡ-୧୯ ଯୋଗୁ ଉପୁଜିଥିବା ପରିସ୍ଥିତିରେ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି ଓ ଏଣୁ ବିଭିନ୍ନ ମିସନରେ ବିଳମ୍ବ ହୋଇପାରେ। ଏତି ଯୋଗୁ ଯେଉଁ ଦୁଇଟି ମିସନ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ତାହା ହେଲା ଗଗନୟାନ ଓ ଚନ୍ଦ୍ରୟାନ-୩। ଚନ୍ଦ୍ରକୁ ପ୍ରେରିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଚନ୍ଦ୍ରୟାନର ଏହି ମିସନ ଚଳିତବର୍ଷ ଶେଷ ଆଡକୁ ସ୍ଥିରିକୃତ ଥିଲା।

   Related Posts