Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ଯାଏଁ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବିମାନ ସେବା ବନ୍ଦ, କରୋନା ପ୍ରଭାବ
  • ||
  • କଟକ : ବସ୍‌ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ବସ୍‌ରେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, କେଇ ମିନିଟ୍‌ରେ ଜଳିଗଲା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବସ୍
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ : ଜଗାକୁ ଏକା କରି ଚାଲିଗଲା କାଳିଆ, ମା’ ଆଖିରୁ ଶୁଖୁନି ଲୁହ : ମରଶରୀର ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଗାଁରେ ଶୋକାକୂଳ ପରିବେଶ
  • ||
  • କୋରାପୁର : କୋରାପୁର ବସ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରୁ ୩ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ନକଲି ନୋଟ୍ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • କଟକ : ବାହା ବେଦୀରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କୁ ଉଠାଇନେଲା ପୋଲିସ, IIFL ଲୁଟ୍ ଘଟଣାରେ ରହିଛି ଲିଙ୍କ୍
  • ||
  • ସୋର : ପାଣିରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପଞ୍ଚୁକର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ବାଙ୍କଚୁଡା ବେଶରେ ବିଭୂଷିତ ମହାପ୍ରଭୁ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ନିର୍ମାଣଧୀନ ପାଣି ଟାଙ୍କି ଉପରେ ଚଢି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କଲେ ଯୁବକ, ଉଦ୍ଧାର କଲେ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାରୁ ୮୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର
  • ||
  • ଚାକିରୀଆଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ଖବର: ୮ଘଣ୍ଟା ବଦଳରେ ହୋଇପାରେ ୧୨ ଘଣ୍ଟା ସିଫ୍ଟ
  • ||

କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଲାଗି ଚୀନ୍‌କୁ ଦାୟୀ କଲେ ଆମେରିକୀୟ ଆଇନ୍‌ଜୀବି, ବେଜିଂ ବିରୋଧରେ କଲେ ୨ ହଜାର କୋଟି ଡଲାରର ମୋକଦ୍ଦମା

25/03/2020 at 8:43 PM

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍ ୨୫।୩: ଆମେରିକାର ଆଇନଜୀବୀ ଲ୍ୟାରି କେଲମାନ ବିଶ୍ବରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଚୀନ୍‌କୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେଥିଲାଗି ଚୀନ୍  ବିରୋଧରେ ୨୦୦ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାର ବା ୨ ହଜାର କୋଟି ଡଲାରର ମୋକଦ୍ଦମା ଦାୟର କରିଛନ୍ତି। ଏକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ୍‌ର ବିଶ୍ବର ୩.୩୪ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ଭାଇରସ୍ ଦ୍ବାରା ସଂକ୍ରମିତ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଲଗାଯାଇଛି ।

ଟେକ୍ସାସର ଏକ କମ୍ପାନୀରେ ଫ୍ରିଡମ୍ ୱାଚ୍ ନାମକ ଏକ ନଜର ରଖୁଥିବା ଗୋଷ୍ଠୀର ଓକିଲାତି କରୁଥିବା କେଲମାନ ଟେକ୍ସାସର ଉତ୍ତର ଜିଲ୍ଲାର ଏକ କୋର୍ଟରେ ମକଦ୍ଦମା ଦାୟର କରି ଅଭିଯୋଗ ଲଗାଇଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଭାଇରସ୍ କୁ ଚୀନ୍ ଯୁଦ୍ଧର ଜୈବିକ ଅସ୍ତ୍ର ଭାବରେ ତିଆରି କରିଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇ ଆମେରିକାର ଆଇନ, ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆଇନ, ଚୁକ୍ତିନାମା ଏବଂ ମାନଦଣ୍ଡର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛି |

ଏହି ମକଦ୍ଦମାରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ, ଚୀନ୍ ଏଭଳି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ତିଆରି କରିବାକୁ ସହମତି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା ଏବଂ ଏହାକୁ ଚୀନ୍‌ର ଅଧିକାରିକ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟର ଅଂଶବିଶେଷ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ।

ଲାବୋରେଟୋରୀ ଭିତରେ ଏହି ଭାଇରସ୍ କୁ ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଚୀନ୍ ର ଶତ୍ରୁ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିବା ଆମେରିକାର ନାଗରିକ, ଅନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ ଏବଂ ସଂସ୍ଥାଗୁଡିକୁ ଶେଷ କରିବା ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ମକଦ୍ଦମା ଅନୁଯାୟୀ, କୋଭିଡ-୧୯ ଏକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ଏବଂ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ପ୍ରକୃତିର ଏକ ରୋଗ, ଯାହା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ଅନ୍ୟ ଜଣଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିବା ପାଇଁ ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଥିଲା।

ଏହି ଭାଇରସ୍ ଅତି ଶୀଘ୍ର ଏବଂ ସହଜରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ । ତେଣୁ ଏଥିରୁ ସୁରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ କୌଣସି ଟୀକା ମଧ୍ୟ ନାହିଁ| ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଏବଂ ବିନାଶକାରୀ ଜୈବିକ ଯୁଦ୍ଧ ଅସ୍ତ୍ର ଭାବରେ ବୃହତ୍ତ ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ମାରିବା ପାଇଁ ଏହା ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଛି |

   Related Posts