Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେରଳରେ ଭୀଷଣ ବର୍ଷା: ୫ ଜିଲ୍ଲାରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି, ଭୂସ୍ଖଳନରେ ଜଣେ ମୃତ, ୧୨ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସିଂହଙ୍କୁ ଡେଙ୍ଗୁ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଆସୁଛି ସୁଧାର
  • ||
  • କାମେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ଦାନବାକ୍ସ ଭାଙ୍ଗି ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩୫୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନବୀନ @ ୭୬, ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ
  • ||
  • ୭୬ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଦେଲେ ନବୀନ, କରୋନା ମହାମାରୀ ପାଇଁ ପାଳିବେନି ଜନ୍ମଦିନ
  • ||
  • ଶାରଦୀୟ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଶେଷ, ଶନିବାର ଧରାପୃଷ୍ଠରୁ ବିଦାୟ ନେବେ ମା
  • ||
  • ହାଟରୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଘରେ ଛାଡିଦେବେ କହି ଇଜ୍ଜତ ଲୁଟିଲେ ୮ ସଇତାନ
  • ||
  • କଟକ : କଟକରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଅପରାଧୀ ରାକେଶ ଆହତ
  • ||

କେନ୍ଦ୍ରକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନ: ଭ୍ୟାକ୍ସିନ କିଣିବା ପାଇଁ ଗରିବ ଲୋକ କେଉଁଠୁ ପଇସା ଆଣିବେ ? ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ନୀତି ତିଆରି କର

30/04/2021 at 4:03 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୦।୦୪: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଦରକୁ ନେଇ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଗରିବ ଲୋକେ ଟିକା ଲଗାଇବା ପାଇଁ କେଉଁଠୁ ପଇସା ଆଣିବେ। କୋର୍ଟ ଏହା ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏମିତି ସ୍ଥିତିରେ ଗୋଟିଏ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଟିକାକରଣ ନୀତି ଆପଣାନ୍ତୁ ଏବଂ ସମସ୍ତ ନାଗରିକଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଟିକା ଦେବା ଉପରେ ବିଚାର କରନ୍ତୁ। କାରଣ ଗରିବ ଲୋକେ ଟିକା କିଣି ପାରିବେ ନାହିଁ। ଦେଶରେ କରୋନାର ସାଂପ୍ରତିକ ସ୍ଥିତି ସଂପର୍କିତ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ବିଚାରପତି ଡିଓ୍ଵାଇ ଚନ୍ଦ୍ରଚୂଡ ଏହା କହିଛନ୍ତି।

ବିଚାରପତି ଡିଓ୍ଵାଇ ଚନ୍ଦ୍ରଚୂଡ, ବିଚାରପତି ଏଲ ନାଗେଶ୍ଵର ଓ ବିଚାରପତି ରବୀନ୍ଦ୍ର ଭଟ୍ଟଙ୍କ ପୀଠ ଟିକା କିଣା ନୀତି ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ପଚାରିଛନ୍ତି ଯେ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କଣ ପାଇଁ ସବୁ ଟିକା କିଣୁ ନାହାନ୍ତି। ରାଜ୍ୟକୁ ଟିକା କିଣିଲେ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡୁଛି। ଅଦାଲତ ଏହା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି, କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କେମିତି ସେହି ଲୋକଙ୍କ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିବେ, ଯେଉଁମାନେ ନିରକ୍ଷର ଏବଂ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ନାହିଁ।

ବିଚାରପତି ଡିଓ୍ଵାଇ ଚନ୍ଦ୍ରଚୂଡ କହିଛନ୍ତି, ଆଜି ଆପଣ ଜଣାଉଛନ୍ତି ଯେ, କେନ୍ଦ୍ରକୁ ମିଳିବାକୁ ଥିବା ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଟିକା ଆଗ ଧାଡିର କରୋନା ଯୋଦ୍ଧା ଓ ୪୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ  ବୟସ୍କ ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ। ବାକି ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲ ବ୍ୟବହାର କରିବେ।  ୫୯.୪୬ କୋଟି ଭାରତୀୟ ଯାହାଙ୍କ ବୟସ ୪୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ହେବ ଏବଂ ଏଥିରେ ଅନେକ ଗରିବ ଓ ନିମ୍ନ ବର୍ଗର ଅଟନ୍ତି। ଭ୍ୟାକ୍ସିନ କିଣିବାକୁ ସେମାନେ ଟଙ୍କା କୁଆଡୁ ଆଣିବେ ? ଆମେ ଘରୋଇ ମୋଡେଲ୍‌ରେ ଚାଲି ପାରିବା ନାହିଁ।

ବିଚାରପତି ଚନ୍ଦ୍ରଚୂଡ କହିଛନ୍ତି, ଆମେ ଜାଣିଛୁ କେତେ ଟିକାର ଉତ୍ପାଦନ ହେଉଛି। ଆମକୁ ଏହା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯେ, ଆପଣ ଉତ୍ପାଦନ ବଢାନ୍ତୁ। ଅତିରିକ୍ତ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଜନହିତ ଶକ୍ତିର  ବ୍ୟବହାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ପ୍ରାଇଭେଟ୍ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଉତ୍ପାଦକଙ୍କୁ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାର ଅଧିକାର ଦିଆଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ ଯେ, କେଉଁ ରାଜ୍ୟକୁ କେତେ ଟିକା ମିଳିବ। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ମେ ୧ରୁ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟିକାକରଣ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯିବ।

   Related Posts