Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୟୁପିରେ ବଡ ଧରଣର ଦୁର୍ଘଟଣା, ଖେରୀ ଘାଘରା ନଦୀରେ ଓଲଟିଲା ଡଙ୍ଗା, ୧୦୦ ଭାସିଗଲେ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଓ୍ୱାର୍ମ ଅପ୍ ମ୍ୟାଚରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, କଙ୍ଗାରୁ ବାହିନୀକୁ ମାତ୍ ଦେବାକୁ ତୟାର ବିରାଟ ଏଣ୍ଡ କୋ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୯୭ ମୃତ
  • ||
  • ଆଜି କୁମାର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା : ମା’ ବୃନ୍ଦାବତୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଆଞ୍ଜୁଳି ଟେକିଲେ କୁମାରୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଦାଦାବଟିକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ମହିଳାଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ପୂର୍ବରୁ ମିଳିଥିଲା ଧମକ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : କେନାଲର ଭାସୁଛି ଏକ ଗଳିତ ମୃତଦେହ, ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଟକ
  • ||

ଦୁନିଆର ୬ଟି ସ୍ଥାନରେ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ ସନ୍‌ସେଟ୍‌ : ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ଦେଶ ବିଷୟରେ..

12/09/2021 at 12:16 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨/୦୯ : ସାଧାରଣତଃ ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ସୁର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ଦେଖିବାକୁ ଖୁବ୍ ସୁନ୍ଦର ଲାଗେ । ହେଲେ ଦୁନିଆରେ ଏପରି ଅନେକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଏବଂ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ସ୍ଥାନ ରହିଛି, ଯେଉଁଠାରେ ମାସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ରହିଥାଏ  ଏବଂ ରାତି ହୁଏ ନାହିଁ।

ତେବେ ଉତ୍ତର ୟୁରୋପର ଦେଶ ନରୱେକୁ ମିଡନାଇଟ୍ ସନ୍ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା । ସେଠାରେ କ୍ରମାଗତ ୭୬ ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ରହିଥାଏ । ଅର୍ଥାତ୍ ୭୬ ଦିନ ରାତି ହୁଏ ନାହିଁ । ଏହି ଅଦ୍ଭୁତ ସଂଯୋଗ ମେ ମାସରୁ ଜୁଲାଇ ମାସର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘଟେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଏପ୍ରିଲ ୧୦ ରୁ ଅଗଷ୍ଟ ୨୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନରୱେ ଅଧୀନରେ ଆସୁଥିବା ସ୍ବଲବାର୍ଡରେ ମଧ୍ୟ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଅସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ । ତେଣୁ ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ଯିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହି ସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିପାରିବେ ଯାହାକି କେବେ ରାତି ହୁଏ ନାହିଁ ।

news18 hindi

କାନାଡାର ଉତ୍ତର ପଶ୍ଚିମ ରାଜ୍ୟର ଆର୍କିଟିକ୍ ସର୍କଲ  ଠାରୁ ଦୁଇ ଡିଗ୍ରୀ ଉପରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏହି ସୁନ୍ଦର ସହରର ଜନସଂଖ୍ୟା ମାତ୍ର 3 ହଜାର ଅଟେ। ଦୁଇ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ସହରରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଅସ୍ତ ହୁଏ ନାହିଁ । ଶୀତଦିନେ, ଏଠାରେ ୩୦ ଦିନ ପାଇଁ ଏକ ଅନ୍ଧକାର ରହିଥାଏ । ସେହିପରି ଟୋରଣ୍ଟୋ ପରେ ଏହା କାନାଡାର ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ଅଟେ ।

ୟୁରୋପରେ ଆଇସଲ୍ୟାଣ୍ଡ ହେଉଛି ଦେଶର ବୃହତ୍ତମ ଦ୍ୱୀପ । ଏଠାରେ ଜୁନ୍ ମାସରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ କେବେ ବି ଅସ୍ତ ହୁଏ ନାହିଁ । ଏଠାରେ ଦିନକୁ ୨୪ଘଣ୍ଟା ରହିଥାଏ, ରାତିରେ ମଧ୍ୟ ଲାଗୁଥାଏ କି ଯେପରି ଦିନରେ ଅତିବାହିତ ହେଉଛି । ଗ୍ରେଟ ବ୍ରିଟେନ ପରେ ଆଇସଲ୍ୟାଣ୍ଡ ୟୁରୋପର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଦ୍ୱୀପ ଅଟେ । ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହି ସୁନ୍ଦର ଦୃଶ୍ୟକୁ ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ ଦେଖିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆର୍କ୍ୟୁରି ସିଟି ଏବଂ ଆର୍କଟିକ୍ ସର୍କଲର ଗ୍ରିମସି ଦ୍ୱୀପକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ ।

news18 hindi

ଆଲାସ୍କାର ବରୋ ସହରରେ, ମେ ମାସ ଶେଷରୁ ଜୁଲାଇ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଅସ୍ତ ହୁଏ ନାହିଁ । ଏଠାରେ ଉଭୟ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଏବଂ ଶୀତ ଋତୁରେ ବୁଲି ଯାଇପାରିବେ । ଏଠାରେ ଶୀତର ମଜା ଭିନ୍ନ ଥାଏ । ନଭେମ୍ବର ମାସ ଆରମ୍ଭରେ, ରାତି ଏଠାରେ ଏକ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଥାଏ । ଏହି ସମୟକୁ ପୋଲର ନାଇଟ୍ ବୋଲି କୁହାଯାଏ ।

ଏହି ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷର ୭୩ ଦିନ ପାଇଁ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଉଦୟ ହୁଅନ୍ତି । ଶୀତ ଋତୁରେ ଏହା ପ୍ରାୟତ ଅନ୍ଧକାର ରହିଥାଏ । ତେବେ ଡିସେମ୍ବରରୁ ଜାନୁୟାରୀ ମଧ୍ୟରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଉଦୟ ହୁଏ ନାହିଁ,। ଏହା ଆର୍ଟିକଲ ସର୍କଲରେ ଆସୁଥିବା ସ୍ଥାନମାନଙ୍କରେ ହିଁ ଘଟେ । ଏଠାରେ ଲୋକମାନେ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ କମ୍ ଏବଂ ଶୀତଦିନେ ଅଧିକ ଶୋଇଥାନ୍ତି ।

ତେବେ ସ୍ବିଡେନରେ, ମେ ମାସ ଆରମ୍ଭରୁ ଅଗଷ୍ଟ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ ଅସ୍ତ ହୁଏ ।, କିନ୍ତୁ ସକାଳ ୪ ଟାରେ ପୁଣି ଉଦୟ ହୁଅନ୍ତି । ଏହା ଏପରି ଏକ ଦେଶ ଯେଉଁଠାରେ ୬ମାସ ସକାଳ ରହିଥାଏ । ଏହି ପ୍ରକାରର ସୁନ୍ଦର ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖି ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱିଡେନ ବହୁତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଦେଶ ଅଟେ

news18 hindi

   Related Posts