Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କମିବାରେ ଲାଗିଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୭୦୭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ବିରାଟ ବାହିନୀ ଚିତ୍‌ପଟାଙ୍ଗ, ଭାରତକୁ ୫୧ ରନରେ ହରାଇ ସିରିଜ୍ ହାତେଇଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ପବିତ୍ର ଗଙ୍ଗା ସ୍ନାନକୁ ନେଇ ଦୁଇ ଦିନ ପାଇଁ ହରିଦ୍ୱାର ସୀମା ସିଲ୍
  • ||
  • ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ ଯୋଗୁଁ ମନାଲିରେ ଜଣକର ମୃତ୍ୟୁ, ଜିରୋ ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ଡାଲିରେ ୧୫ ଟଙ୍କା ରିହାତି ଦେବେ ସରକାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : କମିଲା କୋଭିଡ୍ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଯାଇଛି ୪ ମୁଣ୍ଡ, ୧୭୩୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୮୩୦୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ସୋର : ଡକାୟତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍ ଓ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖଣ୍ଡ ଯୁଦ୍ଧ : ୪ ଗୁରୁତର, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୧୮୧୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଉଦଳା : ଜମିବାଡି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଡବଲ ମର୍ଡର ! ସଂମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ଓ ପୁତୁରାକୁ ହତ୍ୟା କଲା ଭାଇ
  • ||

ଜୋ ବାଇଡେନଙ୍କ ବିଜୟ ସମ୍ଭାବନାରେ ଝୁମି ଉଠିଲା ସେୟାର ବଜାର, ୭୨୪ ପଏଣ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ସହ ବନ୍ଦ ହେଲା ସେନସେକ୍ସ

5/11/2020 at 5:05 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୫।୧୧: ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା ବାକି ରହିଛି। ହେଲେ ଜୋ ବାଇଡେନଙ୍କ ଅଗ୍ରଣୀ ହାସଲ ଏବଂ ବିଜୟ ସମ୍ଭାବନାକୁ ଦେଖି ନିବେଶକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖୁସିରେ ମାହୋଲ ରହିଛି। ଘରୋଇ ପୁଞ୍ଜି ବଜାରକୁ ଆମେରିକା ନିର୍ବାଚନର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପସନ୍ଦ ଆସିଛି। ଫଳସ୍ଵରୂପ ଆଜି ବଜାର ସବୁଜ ସଙ୍କେତ ସହିତ ବନ୍ଦ ହୋଇଛି। ସେନସେକ୍ସ ୭୨୪ ଅଙ୍କ ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ୪୧୩୪୦ ସ୍ତରରେ ଏବଂ ନିଫଟି ୨୧୧ ଅଙ୍କ ବଢି ୧୨,୨୧୦ରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଛି।

ସେନସେକ୍ସର ଶୀର୍ଷ-୩୦ ସମସ୍ତ ସେୟାର ସବୁଜ ସଙ୍କେତ ସହିତ ବନ୍ଦ ହୋଇଛି। ସବୁଠୁ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ଏସବିଆଇର ସେୟାରରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍, ଇଣ୍ଡସଇଣ୍ଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ଓ ବଜାଜ ଫାଇନାନ୍ସର ଅଂଶଧନରେ ମଧ୍ୟ ୫ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି। ବୁଧବାର ଏସବିଆଇର ଦ୍ଵିତୀୟ ତ୍ରୈମାସିକର ଫଳାଫଳ ଜାରି କରିଛି। ବ୍ୟାଙ୍କର ଲାଭରେ ୫୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି, ଏହି କାରଣରୁ ଏହାର ଅଂଶଧନରେ ବୃଦ୍ଧି ପରିଲଖିତ ହୋଇଛି।

ସେୟାର ବାୟବ୍ୟାକ୍ ଘୋଷଣା ପରେ ହିନ୍ଦୁସ୍ଥାନ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ କର୍ପୋରେସନ ଲିମିଟେଡ୍(ଏଚପିସିଏଲ)ର ଅଂଶଧନରେ ପ୍ରାୟ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀଥ BASF Indi ର ଅଂଶଧନରେ ମଧଯୟ ପ୍ରାୟ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଉପରକୁ ଉଠିଛି। ଏହି ରସାୟନିକ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ଵିତୀୟ ତ୍ରୈମାସିକରେ ୪୧୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଲାଭ କରିଛି।

ତେବେ ବିଶ୍ଳେଷକଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଘରୋଇ ପୁଞ୍ଜି ବଜାର କାରବାରେ ବୃଦ୍ଧି-ହ୍ରାସ ଜାରି ରହିବ ସେଥିପାଇଁ ନିବେଶକମାନେ ସତର୍କ ରହିବା ଦରକାର ।  ଆମେରିକାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରହିଥିବାରୁ ବିଶ୍ବ ବଜାରରେ ସମେତ ଘରୋଇ ବଜାରରେ ସେନସେକ୍ସ ଏବଂ ନିଫ୍ଟି ଅପେକ୍ଷାକୃତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ବୁଧବାର ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି  ଆମେରିକାବାସୀଙ୍କ ସହ ଧୋକାବାଜି ହୋଇଛି ଏବଂ ସେ ଦରକାର ପଡିଲେ ଏହା ବିରୁଦ୍ଧରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଯିବେ । ତେବେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଏହି ବିବୃତି ପରେ ୟୁରୋପୀୟ ବଜାରରେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ କାରବାର ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା ।

   Related Posts