Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦୁର୍ଲଭ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶରେ ସଜେଇ ହେବେ ଶ୍ରୀଜିଉ, ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପ୍ରସ୍ତୁତି
  • ||
  • କୋଇଲା ଖଣି ଆବଣ୍ଟନ ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଦିଲ୍ଲୀପ ରାୟଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଟି ତଳୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସହ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ରାଜନଗର : ଭୋଗ ଖାଇ ୧୫୦ ଅସୁସ୍ଥ, ୩୦ ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡିଗଲା ମାଛଧରା ଟ୍ରଲର, ୫ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଉଦ୍ଧାର, ୪ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪୮୦କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଟ୍ରେନ୍‌ରେ କଟି ବାପା-ଝିଅ-ପୁଅର ମୃତ୍ୟୁ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କାଦେଲା ହାଇଓ୍ୱା ଟ୍ରକ, ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||

ଥରେ ମସଜିଦ୍ ହୋଇସାରିଥିବା ସ୍ଥଳ ସବୁ ବେଳେ ମସଜିଦ୍: ମୁସ୍ଲିମ ପର୍ସନାଲ ଲ ବୋର୍ଡ

5/08/2020 at 3:37 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୫।୮: ଅଯୋଧ୍ୟା ରାମ ଜନ୍ମଭୂମିରେ ଶ୍ରୀରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ନିମନ୍ତେ ବୁଧବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଭୂମି ପୂଜା ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି।  ତେବେ ଏହାର ଦିନକ ପୂର୍ବରୁ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ମୁସ୍ଲିମ ପର୍ସନାଲ ଲ ବୋର୍ଡ (ଏଆଇଏମପିଏଲବି)ର ଏକ ବୟାନ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି। ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବୋର୍ଡ ତୁର୍କିର ହାଗିଆ ସାଫିଆର ଉଦାହରଣ ଦେଇ ଯହା ଥରେ ମସଜିଦ୍ ହୋଇସାରିଛି ତାହା ସବୁ ବେଳେ ମସଜିଦ୍‌ ବୋଲି କହିବା ଦେଶବ୍ୟାପୀ ବିତର୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଏଆଆଇଏମପିଏଲବି ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ନେଇ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୯ରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଦେଇଥିବା ରାୟକୁ ମଧ୍ୟ ଏକତରଫା କହିଛନ୍ତି। ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ ଏଆଇଏମପିଏଲବି ସାଧାରଣସମ୍ପାଦକ ମୌଲାନା ୱାଲି ରହମାନୀ ମାମଲାରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟକୁ ଅନୁଚିତ ଓ ଅନ୍ୟାୟପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ଦେଶର ଶୀର୍ଷ ନ୍ୟାୟାଳଙ୍କ ରାୟକୁ ଆମକୁ ସ୍ୱୀକାର କରିବା ଛଡା କୌଣସି ଚାରା ନଥିଲା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। 

ସେହିପରି ବାବ୍ରୀ ମସଜିଦ୍ ଲାଗି ଭାରତୀୟ ମୁସଲମାନ, ଅନ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନ ଭଳି ଆଇନ ଯୁଦ୍ଧରେ ସାର୍ବଜନିକ ମଞ୍ଚ ରୂପେ ଏଆଇଏମପିଏଲବିର କୌଣସି ଭୂମିକା ନଥିଲା।  ହେଲେ ରାମଜନ୍ମଭୂମି ଆନ୍ଦୋଳନ ନାମରେ ହିନ୍ଦୁ ତତ୍ୱଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବିଶୁଦ୍ଧ ରାଜନୈତିକ ଆନ୍ଦୋଳନ ଚଳାଯାଇଥିଲା ବୋଲି ୱାଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ସମଗ୍ର ଆନ୍ଦୋଳନ ଅତ୍ୟାଚାର, ନିର୍ଯାତନା, ବାଧ୍ୟବାଧକତା, ଅର୍ଥ ହଡପ, ଦୂରୁପଯୋଗ ଓ କଳଙ୍କିତ ଥିଲା ଯାହାର ଧର୍ମ ସହିତ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନଥିଲା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଯଦିଓ ଏଆଇଏମପିଏଲବି ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ମାମଲାରେ ଆବେଦକ ନଥିଲେ ତେବେ ମୁସ୍ଲିମ ପକ୍ଷର ଆଇନଗତ ଉଦ୍ୟମକୁ ସଙ୍ଗଠିତ କରୁଥିଲା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଗତ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୯ ରାୟ ପୂର୍ବରୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ୧୯୪୯ ମସିହାରେ ମସଜିଦରେ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ରଖିବା ଅପବିତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟ ବୋଲି ସ୍ୱୀକାର କରିଥିଲେ। ସେହିପରି ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର ଭାଙ୍ଗିବା ପରେ ସେଠାରେ ମସଜିଦ୍ ନିର୍ମାଣର ମଧ୍ୟ କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ନଥିଲା। ସେହିପରି ୧୯୯୩ ମସିହାରେ କର ସେବକ ମସଜିଦ ଭାଙ୍ଗିବା ଆଇନର ଉଲ୍ଲଂଘନ ଥିଲା ବୋଲି କୋର୍ଟ ସ୍ୱୀକାର କରିଥିଲେ। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ୨.୭୭ ଏକର ବିବାଦୀୟ ଭୂମି ହିନ୍ଦୁ ପକ୍ଷଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ବୋଲି ୱାଲି କହିଛନ୍ତି।  

   Related Posts