Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଆଉ ବାସୋପଯୋଗୀ ହୋଇ ପାରିବନି କ୍ରୋଏସିଆର ପେଟ୍ରିଞ୍ଜା ସହର: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

29/12/2020 at 10:35 PM

ଜାଗ୍ରେବ ୨୯।୧୨: କ୍ରୋଏସିଆ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆଣ୍ଡ୍ରେଜ ପ୍ଲେନକୋଭିକ୍‌ ଭୂମିକମ୍ପରେ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ସହର ପେଟ୍ରିଞ୍ଜା ଗୁରୁତର ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା କହିଛନ୍ତି। ରାଜଧାନୀ ଜାଗ୍ରେବରୁ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବଦିଗରେ ପ୍ରାୟ ୪୭ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହି ସହରରେ ଭୂମିକମ୍ପର କେନ୍ଦ୍ରସ୍ଥଳ ଥିଲା। ଏଣୁ କମ୍ପନରେ ସମଗ୍ର ସହର ଧ୍ୱଂସ୍ତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଘର ତଳେ ଦବି ଜଣେ ବାଳିକାର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଅନୁଧ୍ୟାନରୁ ଏହି ସହରର ଅଧିକାଂଶ ଅଞ୍ଚଳ ରେଡଜୋନରେ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ତେବେ ଏହା ଜୀବନ୍ତ ଆଗ୍ନେୟଗିରି ଉପରେ ନାହଁ। ହେଲେ ହୋଇଥିବା କ୍ଷୟକ୍ଷତି ପରେ ଏଠାରେ ମଣିଷର ବସବାସ ଆଉ କିନ୍ତୁ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ପେଟ୍ରିଞ୍ଜାର ଶହଶହ ଲକେ ଭୂମିକମ୍ପରେ ବାସହରା ହୋଇପଡିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅସ୍ଥାୟୀ ଆଶ୍ରୟ ସ୍ଥଳରେ ରଖାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଯୁଦ୍ଧକାଳୀନ ଭିତ୍ତିରେ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଚଳାଯାଇଥିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି।

୧୮୮୦ ପରେ କ୍ରୋଏସିଆରେ ଏହା ଦ୍ୱିତୀୟ ଭୀଷଣ ଭୂମିକମ୍ପ ଯାହାର ତୀବ୍ରତା ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ୬.୩ ମପାଯାଇଛି। ଏହାର ପ୍ରଭାବ ସୁଦୂର ସହରମାନଙ୍କରେ ମଧ୍ୟ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଛି। ଦେଶରେ ଏବେ ଭୀଷଣ ଶୀତ ଋତୁ ଏଥିରେ ଭୂମିକମ୍ପ ଯୋଗୁ ବାସହରା ହୋଇପଡିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଆଶ୍ରୟର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଏଣୁ ଯେପରି କେହିବି ଜଣେ ଖୋଲା ଆକାଶ ତଳେ ନ ରହେ ସେଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଥିବା ପ୍ଲେନକୋଭିକ୍‌ କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts