Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀ ବ୍ୟାରେଜରୁ ଡେଇଁ ଜଣେ ନିଖୋଜ, ବ୍ରିଜ୍ ଉପରେ ଅଛି ଗାଡି ଓ ମୋବାଇଲ୍
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଯୁବକକୁ ଖୋଜି ଆଣିବା ଦାବିରେ ଏସ୍‌ପି ଅଫିସ୍ ଘେରାଉ, ରବିବାରଠୁ ଗାଈ ଚରେଇବାକୁ ଯାଇ ଅଛନ୍ତି ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ପୋଖରୀରେ ବୁଡିଗଲେ ଦେଢ ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟା, ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଘଟଣାରେ ରାଜଧାନୀ ହୁଲସ୍ତୁଲ, ଡିସିପି ଅଫିସ୍ ଘେରାଉ ବେଳେ ବିଜେପି କର୍ମୀ ଓ ପୋଲିସ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଗୁଣିଗାରେଡି ସନ୍ଦେହରେ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଘଟଣା : ୫ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା: ଡୋଡା ଘାଟିରେ ଖସିପଡିଲା ମାଟାଡୋର, ୮ ମୃତ ଓ ଅନେକ ଆହତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ନିକଟରୁ ମିଳିଲା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ କଂଗ୍ରେସର ଧାରଣା ୩ୟ ଦିନରେ, ମନ୍ତ୍ରୀ ଇସ୍ତଫା ନଦେଲେ ତୀବ୍ର ହେବ ଆନ୍ଦୋଳନ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ଦକ୍ଷିଣ ମୁଖ୍ୟ କେନାଲରେ ଘାଇ, ଶହ ଶହ ହେକ୍ଟର ଧାନ ଚାଷ ନଷ୍ଟ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଶୌଚ ହୋଇ ଫେରିବା ବେଳେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ କଚାଡିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||

କରୋନା ଭାଇରସର ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର କରିବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ !

2/07/2021 at 11:12 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨/୭ : କରୋନା ଭାଇରସର ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ଦୁନିଆର ଅନେକ ଦେଶ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ବିଷୟରେ ଏକ ନୂଆ ରିସର୍ଚ୍ଚ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଏହି ପ୍ରକାରଟି ଭାରିଆଣ୍ଟ ଆଲଫା ଭାରିଆଣ୍ଟ ଅପେକ୍ଷା ୬୦ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ଅଟେ । ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏହି ଭାରିଆଣ୍ଟରୁ ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର ହେବାର ଅଧିକ ବିପଦ ରହିଛି ।

ଗତ ମାସରେ ସ୍କଟଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଏହାର ବିସ୍ତୃତ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଛନ୍ତି । ଅଧ୍ୟୟନରେ ସେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ଏହି ପ୍ରକାର ଯୋଗୁଁ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାରେ ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଅଧିକ ରହୁଛି । ଏଥି ସହିତ, ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଇଂଲଣ୍ଡ ଏହାର ଅଧ୍ୟୟନରେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛି ଯେ ଏହି ପ୍ରକାରର ପ୍ରଭାବ ଶିଶୁ ଏବଂ ଯୁବକମାନଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଇଥାଏ ।

ତେବେ ଏହି ସମୟରେ, PHE କହିଛି ଯେ ଫାଇଜର ଏବଂ ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେଙ୍କା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କୋଭିଡ -19 ଟିକା କରୋନା ଡେଲଟା ପ୍ରକାରରୁ ୯୦ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇଥାଏ । ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ- ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଭାଇରୋଲୋଜି (ଆଇସିଏମ୍ଆର୍-ଏନଆଇଭି) ର ପୁଣେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ସାରସ୍-କୋଭି-୨ର ଡେଲଟା ଏବଂ ବିଟା ପ୍ରକାରକୁ ନିରପେକ୍ଷ କରିବାରେ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ।

ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଇଂଲଣ୍ଡ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜର ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପରେ B.1.617.2 ପ୍ରକାର ବିରୋଧରେ Pfizer-BioNTech ଟିକା ୮୮ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଥିଲା । ବ୍ରିଟେନର ଅଗ୍ରଣୀ COVID ପ୍ରକାର B.1.1.7 ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ତୁଳନାରେ ଏହା 93 ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀତା ସହିତ ତୁଳନା କରେ । PHE କହିଛି ଯେ ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ଟିକା ର ଦୁଇଟି ଡୋଜ B.1.617.2 ପ୍ରକାର ବିରୋଧରେ ୬୦ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇଥିବାବେଳେ କେଣ୍ଟ ପ୍ରକାର ବିରୋଧରେ ୬୬ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ ।

   Related Posts